Trwa ładowanie...

Xarelto – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Xarelto to lek, który dostępny jest w postaci tabletek powlekanych. To lek przeciwzakrzepowy, który stosuje się, by zapobiec tworzeniu się zakrzepów w żyłach. Xarelto to lek, który wydawany jest w aptece po okazaniu recepty.

spis treści

1. Skład leku Xarelto

Rywaroksaban to substancja czynna leku Xarelto. Ten lek przeciwzakrzepowy jest bezpośrednim inhibitorem czynnika Xa. Substancja czynna zawarta w Xarelto powstrzymuje powstawanie zakrzepów krwi. Lek ten nie ma żadnego wpływu na płytki krwi. Xarelto przyjmuje się doustnie. Maksymalne stężenie lek osiąga po około2-4 godzinach po zażyciu.

Zobacz film: "Leczenie zakrzepicy"

2. Komu przepisuje się lek Xarelto?

Lek Xarelto przepisywany jest głównie w chorobach dotyczących układu krwionośnego i krwiotwórczego. Główne wskazania do stosowania Xarelto to: leczenie oraz profilaktyka zakrzepicy żył głębokich, kuracja i profilaktyka zatorowości płucnej, profilaktyka udaru krwotocznego u dorosłych pacjentów zmagających się z niezastawkowym migotaniem przedsionków.

W ostatnim wymienionym przypadku, aby zastosować lek Xarelto u pacjenta powinny wystąpić czynniki ryzyka takie jak nadciśnienie tętnicze, zastoinowa niewydolność serca, cukrzyca, wiek powyżej 75. roku życia. Xarelto stosuje się też po operacji, podczas której wszczepiana była proteza stawu kolanowego albo stawu biodrowego.

Niebezpieczne połączenia leków – nigdy nie bierz ich razem
Niebezpieczne połączenia leków – nigdy nie bierz ich razem [7 zdjęć]

Wiele z nas często zapomina o tym, że mieszanie leków, suplementów i innych substancji leczniczych może

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Xarelto to lek, który nie zawsze i nie przez każdego może być stosowany – przede wszystkim nie mogą go zażywać pacjenci, którzy wykazują nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Xarelto nie może być przepisywany osobom, które borykają się z problemem nadmiernego krwawienia, przy chorobach wątroby, owrzodzeniach przewodu pokarmowego, podejrzeniach żylaków przełyku, tętniakach naczyniowych, chorobach, które mogą prowadzić do nadmiernych krwawień.

Xarelto nie może być też stosowane u kobiet będących w ciąży i w czasie karmienia piersią. Przeciwwskazanie do zażywania Xarelto dotyczy również przyjmowania równocześnie innych leków przeciwzakrzepowych. Przeciwwskazaniem lub wskazaniem do zmiany przez lekarza dawkowania leku Xarelto mogą być też przebyte niektóre choroby.

4. Dawkowanie leku Xarelto

Dawkowanie leku Xarelto ustala lekarz. Zazwyczaj jest to dawka 10 mg, czyli jedna tabletka, przyjmowana raz na dobę. Xarelto przyjmuje się doustnie. Tabletkę należy popić niewielka ilością wody. Xarelto to lek, który może być przyjmowany niezależnie od posiłków – można go zażywać zarówno w trakcie jedzenia, jak i niezależnie od niego.

Należy pamiętać, żeby nie przekraczać zalecanej dawki. Przyjęcie zwiększonej dawki niż zalecana może zwiększyć ryzyko krwawień. Jeśli natomiast dawka nie została przyjęta, trzeba wziąć ją jak najszybciej, ale nigdy nie należy brać dawki podwójnej xarelto.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne leku

Lek Xarelto może przyczynić się do wystąpienia skutków ubocznych. Do najczęstszych zaliczamy krwawienia, które są długie lub bardzo obfite, zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy, obrzęk.

Niezbyt często występują takie działania niepożądane przyjmowania leku Xarelto jak nadpłytkowość, krwotok mózgowy, alergiczne zapalenie skór, tachykardia, utrata przytomności.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza