Trwa ładowanie...

Migotanie przedsionków – objawy, sposoby leczenia

Avatar placeholder
30.03.2021 22:58
Migotanie przedsionków – objawy, sposoby leczenia
Migotanie przedsionków – objawy, sposoby leczenia

Czym jest migotanie przedsionków? Jest to najczęściej diagnozowane zaburzenie rytmu pracy serca. Polega na nieskoordynowanej aktywacji przedsionków. Prawidłowa praca serca połączona jest z niemiarową najczęściej przyspieszoną czynnością skurczową komór sercowych.

spis treści

1. Migotanie przedsionków – objawy

Migotanie przedsionków może pojawiać się nagle, czyli jest to wtedy forma napadowa migotania przedsionków. Często tego rodzaju schorzenie jest przewlekłe, a więc kołatanie serca pojawia się cyklicznie. Jednym ze skutków migotania przedsionków jest powstawanie skrzeplin w środku przedsionków. Skrzepliny mogą się przemieszczać w bardzo wolnym tempie po obwodzie mogą dostać się do naczyń krwionośnych przykładowo w mózgu, co może spowodować nawet udar krwotoczny.

Migotanie przedsionków może być stanem zagrażającym życiu
Migotanie przedsionków może być stanem zagrażającym życiu
Zobacz film: "Zastawkowe migotanie przedsionków"

Objawy migotania przedsionków występujące najczęściej to: uczucie kołatania serca, napadowe poty, zwiększona męczliwość, duszności w klatce piersiowej, a nawet utrata przytomności, częste zawroty głowy.

Jednak według specjalistów należy wyodrębnić cztery grupy objawów migotania przedsionków:

  • Bezobjawowość
  • Objawy łagodne, które nie wpływają destrukcyjnie na funkcjonowanie organizmu
  • Objawy ciężkie, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie
  • Objawy, które wpływają destrukcyjnie i uniemożliwiają pracę organizmu

Bez względu na częstotliwość występujących objawów ich intensywność bardzo ważne jest zachowanie świadomości, że każdy rodzaj migotania przedsionków jest stanem zagrażającym nie tylko zdrowiu, ale także życiu chorego. Nawet przy objawach łagodnych konieczna jest wizyta u kardiologa, który powinien przeprowadzić przede wszystkim szczegółowy wywiad z pacjentem, a w następnej kolejności ustalić plan leczenia.

9 produktów, które niszczą twoje serce
9 produktów, które niszczą twoje serce [9 zdjęć]

Kostki bulionowe to produkt bardzo często dodawany zarówno do zup, jak i sosów dla wzbogacenia smaku

zobacz galerię

2. Migotanie przedsionków – sposoby leczenia

Jak wygląda leczenie migotania przedsionków? W przypadku kuracji doraźnych napadów migotania przedsionków najważniejsze jest przywrócenie normalnego, czyli zatokowego rytmu serca. Migotanie przedsionków w takiej postaci najczęściej jest leczone farmakologicznie lub w przypadku bardziej zaawansowanych przypadków lekarz zleca przywrócenie prawidłowej akcji przy pomocy prądu elektrycznego.

Leczenie przewlekłego migotania przedsionków obejmuje najczęściej dwie strategie. Pierwsza polega nie tylko przywróceniu rytmu, ale także na jego utrzymaniu przy pomocy leków. Druga zakłada utrwalenie migotania i stałą kontrolę skurczy. Lekarze specjaliści twierdzą, że obie metody mają porównywalną skuteczność i podobne statystyki, jeśli chodzi o liczbę przypadków udaru czy nagłych zgonów sercowych. Migotanie przedsionków jest także leczone inwazyjnie, czyli metodą chirurgiczną polegającą na zniszczeniu w sercu miejsca odpowiedzialnego za powstawanie szkodliwych impulsów elektrycznych.

Zobacz także:

Oczywiście w każdym z przypadków bardzo dużą rolę odgrywa profilaktyka chorób serca, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie udarowi mózgu.

Oczywiście dobór leków farmakologicznych jest ściśle powiązany z profilem chorobowym pacjenta, jego stanem fizycznym. Bez względu na zaawansowanie schorzenia, jakim jest migotanie przedsionków, bardzo ważne jest to, aby stosować się do zaleceń lekarza, systematyczne przyjmowanie leków, kontrolowanie dawek i naturalnie regularne wizyty u lekarza specjalisty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze