Trwa ładowanie...

Pradaxa – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
01.04.2021 12:32
Pradaxa dostępna jest w postaci tabletek powlekanych
Pradaxa dostępna jest w postaci tabletek powlekanych (123rf.com)

Pradaxa to lek, który oddziałuje na układ krwionośny. Wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Jest to lek dostępny jedynie po okazaniu ważnej recepty. Jaki jest skład leku Pradaxa? Czy każdy może go przyjmować i jakie skutki uboczne powoduje?

spis treści

1. Charakterystyka i działanie leku Pradaxa

Eteksylan dabigatranu to substancja czynna, która wchodzi w skład leku Pradaxa. To bezpośredni inhibitor trombiny. Dzięki obecności takiej substancji czynnej Pradaxa zapobiega tworzeniu się zakrzepów i zatorów.

2. Jakie są wskazania do zastosowania?

Pradaxę stosuje się u pacjentów po przebytej aloplastyce stawu biodrowego lub stawu kolanowego, by zapobiegać powikłaniom zatorowo-zakrzepowym. Inne wskazania do przyjmowania leku Pradaxa to przede wszystkim profilaktyka udarów i zatorowości systemowej, które występują u cierpiących na niezastawkowe migotanie przedsionków.

Zobacz film: "Leki przeciwzakrzepowe"

Pacjenci ci, aby przyjmować Pradaxę, muszą mieć stwierdzone pewne czynniki ryzyka, do których należą: udar, napad niedokrwienny, są powyżej 75. roku życia, frakcję wyrzutową lewej komory serca mają mniejszą niż 40%, pacjenci po 65. roku z cukrzycą, nadciśnieniem lub chorobą wieńcową

Niebezpieczne połączenia leków – nigdy nie bierz ich razem
Niebezpieczne połączenia leków – nigdy nie bierz ich razem [7 zdjęć]

Wiele z nas często zapomina o tym, że mieszanie leków, suplementów i innych substancji leczniczych może

zobacz galerię

3. Kiedy nie należy stosować leku?

Jest kilka czynników, które wpływają na to, że chory nie może przyjmować leku Pradaxa. Podstawowe przeciwwskazania do stosowania Pradaxy to:

  • Uczulenie na któryś ze składników leku,
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek,
  • Owrzodzenia przewodu pokarmowego,
  • Uraz mózgu, nowotwory złośliwe,
  • Żylaki przełyku,
  • Czynne krwawienia,
  • Choroby wątroby.

Leku Pradaxa nie mogą przyjmować też pacjenci, którzy przechodzą leczenie skojarzone z cyklosporyną, ketokonazolem, takrolimusem, itrakonazolem, dronedaronem. Pradaxa nie może być też stosowana w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwzakrzepowymi. Przeciwwskazaniem jest też karmienie piersią. Zażywanie leku Pradaxa jest też niewskazane kobietom będącym w ciąży.

4. Jak bezpiecznie dawkować?

Pradaxa dostępna jest w postaci tabletek powlekanych. Lek ten przyjmuje się dosutnie. Tabletki należy połknąć w całości, niezależnie od czasu spożytego posiłku. Jak wygląda dawkowanie leku Pradaxa? Jest ono uzależnione indywidualnie od każdego pacjenta i choroby. Bardzo ważne jest, by nie przekraczać i nie zmieniać na własną rękę zaleconych przez lekarza dawek.

Zobacz także:

W zapobieganiu powikłaniom zakrzepowo-zatorowym po aloplastyce stawów dorośli pacjenci powinni przyjmować na dobę po raz pierwszy 110 mg, a następnie 220 mg. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek powinni przyjmować na dobę 150 mg leku. W kolejnym wskazaniu, czyli prewencji udarów, pacjenci powinni przyjmować 150 mg dwa razy na dobę. Takie leczenie powinno być kontynuowane długoterminowo.

5. Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu leku?

Krwawienie to najczęstsze działanie niepożądane, jakie występuje po przyjmowaniu leku Pradaxa. Częste skutki uboczne stosowania Pradaxy to również: krwawienie z przewodu pokarmowego, niedokrwistość, biegunka, nudności i wymioty, ból brzucha, nieprawidłowa czynność wątroby.

Rzadko występują: małopłytkowość, wysypka na ciele, świąd skóry, krwawienie z odbytu, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, dysfagia, obrzęk naczynioruchowy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze