Witamina K - rola, niedobór i nadmiar, występowanie

Witamina K jest substancją chemiczną nazywaną także fitomenadionem, menadionen i menadiolem. Pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, a do najważniejszych należą udział w homeostazie wapnia i wpływ na krzepliwość krwi. Można ją znaleźć w wielu owocach i warzywach, a także w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jaką rolę jeszcze pełni witamina K?

Witamina K - rola

Witamina K to grupa związków nierozpuszczalnych w wodzie, ale rozpuszczalnych w tłuszczach, które są konieczne do ich wchłonięcia przez organizm. Do grup witamin K należą: witamina K2, K1, K3. Witamina K1 jest jasnożółtą cieczą, odporną na działanie temperatury. Występuje głównie w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego. Witamina K2 znajduje się głownie w drobnoustrojach.

Zobacz film: "Jakie witaminy można podawać niemowlętom?"

Występuje ona zarówno w świecie zwierząt i roślin. Owoce oraz produkty zbożowe, podobnie jak mięso i mleko, są ubogim źródłem witaminy K.

Witamina K przede wszystkim zapewnia prawidłową krzepliwość krwi. Zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz krwotokom, jest czynnikiem zmniejszającym nadmierne, obfite krwawienia miesiączkowe.

Hemostaza to zdolność organizmu do samoistnego tamowania krwawienia. Może odbywać się to przez:

  • skurcz uszkodzonych naczyń,
  • przylepianie się do brzegów uszkodzonego naczynia - krwinek płytkowych,
  • krzepnięcie krwi - do procesu krzepliwości krwi niezbędna jest witamina K,
  • zwłóknienie skrzepu polegające na wnikaniu w jego obręb fibroplastów i tworzeniu się tkanki łącznej trwale zasklepiającej uszkodzone miejsce naczynia.

Witamina K reguluje wytwarzanie protrombiny, czyli białka osocza krwi, które bierze udział w procesach zapobiegających wypływowi krwi w czasie zranienia i uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Przypuszcza się, że obecność witaminy K jest istotna w mineralizacji tkanek. Dzieje się tak dlatego, że witamina ta ma wpływ na działanie niektórych białek, znajdujących się w kościach. Procesy te są niezwykle ważne dla organizmu, gdyż obecność składników mineralnych jest konieczna do jego właściwego funkcjonowania. Witamina K umożliwia również prawidłowe funkjonowanie układu kostnego oraz zapobiega skazie krwotocznej noworodków.

Witamina K dla noworodka

Niemowlęta są szczególnie narażone na niedobór witaminy K ze względu na ograniczone przechodzenie witaminy przez łożysko w czasie ciąży. Ponadto noworodek zużywa zapasy witaminy K tuż po porodzie. Na niedobór witaminy K narażone są niemowlęta karmione piersią, gdyż pokarm matki zawiera mało tej witaminy. Ponadto, w jelicie grubym noworodka znajdują się bifidobakterie, które nie produkują witaminy K. Witamina K dla noworodków jest niezmiernie ważna dla ich prawidłowego funkcjonowania. Krwawienie z niedoboru witaminy K dotyczy noworodków i niemowląt do 3 miesiąca.

Przewodnik po witaminach – których naprawdę potrzebujemy, a których unikać?

Producenci preparatów witaminowych przekonują, że ich suplementacja jest wręcz niezbędna dla zdrowia. Jednak prowadzone przez dekady badania naukowe wykazują,...

Witamina K a niemowlęta

Zawartość witaminy K w mleku matki wynosi około 0,25 g na 100 ml w pierwszych miesiącach ciąży i jest niewystarczająca do pokrycia dobowego zapotrzebowania. Zgodnie z zaleceniem Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2007 roku, wszystkim noworodkom tuż po urodzeniu podaje się domięśniowo jednorazową makrodawkę witaminy K. Zaś niemowlętom karmionym piersią zaleca się doustne uzupełnianie witaminy K w mikrodawkach od 8 doby życia do ukończenia trzeciego miesiąca życia.

U dzieci karmionych sztucznie nie jest wymagana dodatkowa dawka witaminy K. Niemowlęta karmione mieszankami mlecznymi, mlekiem dla wcześniaków po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K, nie wymagają dalszej profilaktycznej podaży.

Witamina K - niedobór i nadmiar

Człowiek pokrywa swoje potrzeby w zakresie witaminy K z dwóch źródeł, tj. żywności i syntezy bakteryjnej w jelitach. Prawie połowa dziennego zapotrzebowania jest pokrywana przez warzywa, reszta pochodzi ze źródła bakteryjnego. Zapotrzebowanie na witaminę K u dzieci wynosi 1 mg, a u dorosłych 4 mg na dobę.

Nadmiar witaminy K jest równie niekorzystny dla naszego zdrowia. Witamina K w nadmiarze może powodować poty i uczucie gorąca.

Niedobory witaminy K u ludzi zdarzają się na ogół bardzo rzadko, ponieważ powszechnie występuje ona w żywności zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, oraz dzięki jej jelitowej syntezie bakteryjnej.

Przyczyną niedoboru witaminy K jest przyjmowanie preparatów antybiotykowych, które niszczą bakterie produkujące witaminę K. Niedobór witamin K spowodowany bywa też przez diety odchudzające i zbyt rzadko jadane warzywa zielonolistne.

Do oznak niedoboru witaminy K zalicza się:

Awitaminoza może natomiast wywoływać nastepujące skutki:

Witamina K - występowanie

Bogatym źródłem tego składnika są zielone warzywa liściaste, w których w przybliżeniu zawarta jest ona w ilości proporcjonalnej do zawartości chlorofilu. Rośliny, które nie wytwarzają chlorofilu, pozbawione są witaminy K.

Znajdziesz ją w ciemnozielonych i liściastych warzywach, takich jak: brokuły, rzepa, szpinak, sałata, szparagi, brukselka, kalafior, kapusta. Oprócz tego w owocach, tj: awokado, brzoskwinie oraz jajach, serze i wątrobie.

Źródłem witaminy K są także następujące owoce i warzywa:

Należy zauważyć, że zjełczałe tłuszcze, nadużywanie leków, utrudniają wchłanianie witaminy K. Leki zakrzepowe hamują naturalne wchłanianie naturalnej witaminy K, o czym należy pamiętać podczas układania jadłospisu.

Komentarze (12)
~Lucek66
~Lucek66 5 miesięcy temu

Jeżeli już coś piszecie na temat witaminy K, to róbcie to we właściwy sposób. Takie ogólnikowe informacje powodują raczej DEZINFORMACJĘ niż informację. Przede wszystkim jak można wrzucić do jednego wora witaminę K1 i K2 i napisać, że przyczyniają się do mineralizacji kości ? Przecież to oczywista nieprawda ! Witamina K1 ma wpływ przede wszystkim na procesy krwiotwórcze, tzn. zagęszcza krew i dlatego pacjentom, którzy są świeżo po operacjach i dostają leki przeciwzakrzepowe, zaleca się ograniczenie spożywania warzyw zielonych, które zawierają witaminę K1. Natomiast witamina K2 ( menachinon), to już inna bajka, bo to właśnie ona przyczynia się do aktywacji osteokalcyny i wbudowuje kompleksy wapniowo-fosforowe ( osteoblasty) do kości. Obie witaminy są z grupy K, ale nie znaczy to , że działają tak samo. Mało kto wie, że Witamina K2 może przy dłuższym stosowaniu odwrócić procesy miażdżycowe, ponieważ wychwytuję wapń z krwiobiegu.

Odpowiedz
~nikt
~nikt ponad rok temu

Nie ma czegoś takiego jak witamina K tak jak nie ma witaminy B. Jest to albo K1, albo K2 albo K3. Każda z nich jest zupełnie inna i wpływa na coś innego. Tylko K1 jest odpowiedzialna za krzepliwość krwi.

Odpowiedz
~jupiter
~jupiter ponad rok temu

Promowamie karmienia niemowlat,sztucznymi produktami i negowanie karmienia piersia, to totalny stek bzdur.Gdyby w mleku matki brakowalo:witamin i innych niezbednych rzeczy,to ludzie wymarli by tysiace lat temu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Witamina K - rola, niedobór i nadmiar, występowanie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Witamina K - rola, niedobór i nadmiar, występowanie
Witamina K - rola, niedobór i nadmiar, występowanie

Właściwości witaminy K

, rak trzustki, rak wątroby. Występowanie witaminy K Witamina K występuje w największych ilościach w poniższych produktach: szpinak, brukselka (...)...

Witamina K - rola, niedobór i nadmiar, występowanie

Czym jest witamina K?

, niedokrwistość, zaburzenia we wchłanianiu pokarmów. Niedobór witaminy K występuje często u starszych mężczyzn oraz kobiet, co wiąże się z większym ryzykiem (...) Witamina...

Pozostałe witaminy

Właściwości witaminy PP

Właściwości witaminy PP

ciele. Jej nadmiar jest tak samo niebezpieczny, jak jej niedobór... Ciekawostki o witaminie PP Nikomu nie trzeba mówić, jak ważne w naszym życiu (...) (ziemniakach, cebuli, marchewce, białej kapuście,...

Witaminy

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B

roślinnego lub zwierzęcego. Przyczyną niedoboru może być np. upośledzone wchłanianie w przewodzie pokarmowym lub alkoholizm. Występowanie i rola (...) . Odpowiadają za prawidłowy wzrost dzieci, równowagę...

Witaminy dla dzieci

Rola witamin dla dzieci

, jakich witamin brakuje malcowi. Należy pamiętać, że nadmiar witamin jest tak samo groźny jak niedobór. Witaminy dla dzieci, które ukończyły pierwszy (...) Witaminy są niezbędne dla...

Składniki odżywcze

Witaminy

w przewodzie pokarmowym. Nadmiar i niedobór witaminy K w organizmie doprowadza do powstania takich następstw jak: skutki nadmiaru: nadpotliwość (...) . Witaminy...

Witamina E

Rola witaminy E

niektórych danych, witamina E zapobiega nowotworom, chorobom serca, demencji oraz wylewom. Nie jest to jednak w stu procentach udowodnione. Rola (...) witaminy E polega też na wspomaganiu wchłaniania...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Brakuje ci w diecie tłuszczów? Zobacz, jakie grożą ci konsekwencje

Brakuje ci w diecie tłuszczów? Zobacz, jakie grożą ci konsekwencje

się takie witaminy jak A, D, E, K. Regulują gospodarkę hormonalną oraz pozytywnie wpływają na system odpornościowy. Tłuszcze są niezbędnym składnikiem (...) się witamina E, która także chroni nasz organizm...