Trwa ładowanie...

Wylew krwi do mózgu - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Niezdrowy tryb życia, zła dieta, brak ruchu – wszystko to może doprowadzić do rozwoju chorób układu krążenia. W konsekwencji wiele osób cierpi na żylaki, miażdżycę, nadciśnienie i wiele innych schorzeń, które pogarszają jakość życia i zdrowie. Niekiedy mogą one prowadzić nawet do wylewu. Czym on w ogóle jest, jak pomóc choremu i jak wygląda życie po wylewie?

Zobacz film: "Jak rozpoznać udar?"

spis treści

1. Co to jest wylew krwi do mózgu?

Wylew polega na przerwaniu ciągłości naczynia krwionośnego i wypływie krwi do okolicznych tkanek. Może do niego dojść w wyniku pęknięcia tętniaka bądź w związku z wysokim nadciśnieniem tętniczym. Zazwyczaj wylew wchłania się samoistnie, chociaż wylanie krwi do niektórych tkanek może okazać się bardzo niebezpieczne i doprowadzić nawet do zgonu. Jednym z najbardziej niebezpiecznych rodzajów wylewu jest wylew krwi do mózgu, czyli udar krwotoczny mózgu. W Polsce występuje on średnio co 6,5 minuty.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Wylew krwi do mózgu a udar?

Powszechnie o każdym udarze mówi się wylew, jednak nie jest to do końca trafne określenie. Nie każdy udar mózgu jest wylewem. W rzeczywistości bowiem istnieją dwa rodzaje udaru:

 • udar niedokrwienny – stanowi 80 proc. przypadków udaru;
 • udar krwotoczny, czyli wylew – 20 proc. przypadków.

Do udaru niedokrwiennego dochodzi, gdy przepływ krwi w tętnicy mózgowej zostaje zablokowany, w rezultacie czego część mózgu zostaje niedotleniona. Wylew krwi do mózgu jest zaś przeciwieństwem udaru niedokrwiennego, ponieważ w tym przypadku krew płynąca naczyniem przerywa jego ścianę i wydostaje się na zewnątrz do tkanki mózgowej.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim...

zobacz galerię

3. Przyczyny wylewu

Najpowszechniejszą przyczyną wylewów jest nadciśnienie tętnicze. Samo w sobie nie daje żadnych objawów, dlatego też często do wylewu dochodzi u osób nieświadomych swoich problemów z nadciśnieniem.

Wśród rzadziej występujących przyczyn udaru krwotocznego można wymienić:

 • uraz;
 • infekcję;
 • guzy;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • nieprawidłowości w budowie naczyń krwionośnych.

Zobacz także

4. Objawy wylewu

Objawy wylewu krwi do mózgu w dużej mierze zależą od obszaru mózgu dotkniętego udarem. Z tego względu u różnych osób mogą pojawić się różne symptomy. Najczęstszymi objawami są jednak:

 • silny ból głowy, pojawiający się nagle,
 • wymioty i mdłości,
 • uczucie sztywności karku,
 • nagłe osłabienie i zdrętwienie mięśni twarzy, ramienia, nogi (zazwyczaj po jednej stronie ciała);
 • nagłe zdezorientowanie, problemy z mówieniem i rozumieniem mowy;
 • nagle pojawiające się zaburzenia widzenia, dotykające jednego lub obu oczu, a także ból oczu;
 • nagłe problemy z chodzeniem, zawroty głowy, utrata równowagi i koordynacji.

Niekiedy wylew przebiega całkowicie bezboleśnie i bezobjawowo, co czyni go jeszcze bardziej niebezpiecznym schorzeniem.

5. Pierwsza pomoc w przypadku wylewu

Jeśli zauważymy u siebie lub kogoś w naszym otoczeniu niepokojące objawy, natychmiast wezwijmy karetkę. Kluczową rolę odgrywa tutaj czas. Im mniej go minie od wystąpienia pierwszych objawów do przyjazdu pogotowia, tym lepsze jest rokowanie i większa szansa, że nie dojdzie do poważnych uszkodzeń mózgu. Do czasu przyjazdu służb medycznych zapewnij choremu spokój i nie ruszaj go nadmiernie.

Kolejnym etapem jest przewiezienie chorego do szpitala, najlepiej prosto na oddział neurologiczny. Po wylewie pacjent będzie musiał spędzić w szpitalu kilka dni na obserwacji. Jeśli dojdzie do uszkodzeń w obrębie mózgu, konieczna będzie rehabilitacja.

6. Zapiobieganie udarom

Leczenie udaru krwotocznego uzależnione jest od lokalizacji, przyczyny oraz rozmiaru wylewu. Bywa, że niezbędne jest przeprowadzenie operacji mającej na celu zredukowanie krwawienia i opuchlizny mózgu. Zazwyczaj stosuje się jednak środki farmakologiczne, w tym leki przeciwbólowe, leki na opuchliznę oraz kortykosteroidy.

W zapobieganiu udarom niezwykle ważne jest eliminowanie czynników ryzyka wylewu, do których należy nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, palenie papierosów, otyłość, nadużywanie alkoholu oraz siedzący tryb życia.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.