Trwa ładowanie...

Wylew krwi do mózgu - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Niezdrowy tryb życia, zła dieta, brak ruchu – wszystko to może doprowadzić do rozwoju chorób układu krążenia. W konsekwencji wiele osób cierpi na żylaki, miażdżycę, nadciśnienie i wiele innych schorzeń, które pogarszają jakość życia i zdrowie. Niekiedy mogą one prowadzić nawet do wylewu. Czym on w ogóle jest, jak pomóc choremu i jak wygląda życie po wylewie?

Zobacz film: "Jak rozpoznać udar?"

spis treści

1. Co to jest wylew krwi do mózgu?

Wylew polega na przerwaniu ciągłości naczynia krwionośnego i wypływie krwi do okolicznych tkanek. Może do niego dojść w wyniku pęknięcia tętniaka bądź w związku z wysokim nadciśnieniem tętniczym. Zazwyczaj wylew wchłania się samoistnie, chociaż wylanie krwi do niektórych tkanek może okazać się bardzo niebezpieczne i doprowadzić nawet do zgonu. Jednym z najbardziej niebezpiecznych rodzajów wylewu jest wylew krwi do mózgu, czyli udar krwotoczny mózgu. W Polsce występuje on średnio co 6,5 minuty.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Wylew krwi do mózgu a udar?

Powszechnie o każdym udarze mówi się wylew, jednak nie jest to do końca trafne określenie. Nie każdy udar mózgu jest wylewem. W rzeczywistości bowiem istnieją dwa rodzaje udaru:

 • udar niedokrwienny – stanowi 80 proc. przypadków udaru;
 • udar krwotoczny, czyli wylew – 20 proc. przypadków.

Do udaru niedokrwiennego dochodzi, gdy przepływ krwi w tętnicy mózgowej zostaje zablokowany, w rezultacie czego część mózgu zostaje niedotleniona. Wylew krwi do mózgu jest zaś przeciwieństwem udaru niedokrwiennego, ponieważ w tym przypadku krew płynąca naczyniem przerywa jego ścianę i wydostaje się na zewnątrz do tkanki mózgowej.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim...

zobacz galerię

3. Przyczyny wylewu

Najpowszechniejszą przyczyną wylewów jest nadciśnienie tętnicze. Samo w sobie nie daje żadnych objawów, dlatego też często do wylewu dochodzi u osób nieświadomych swoich problemów z nadciśnieniem.

Wśród rzadziej występujących przyczyn udaru krwotocznego można wymienić:

 • uraz;
 • infekcję;
 • guzy;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • nieprawidłowości w budowie naczyń krwionośnych.

Zobacz także

4. Objawy wylewu

Objawy wylewu krwi do mózgu w dużej mierze zależą od obszaru mózgu dotkniętego udarem. Z tego względu u różnych osób mogą pojawić się różne symptomy. Najczęstszymi objawami są jednak:

 • silny ból głowy, pojawiający się nagle,
 • wymioty i mdłości,
 • uczucie sztywności karku,
 • nagłe osłabienie i zdrętwienie mięśni twarzy, ramienia, nogi (zazwyczaj po jednej stronie ciała);
 • nagłe zdezorientowanie, problemy z mówieniem i rozumieniem mowy;
 • nagle pojawiające się zaburzenia widzenia, dotykające jednego lub obu oczu, a także ból oczu;
 • nagłe problemy z chodzeniem, zawroty głowy, utrata równowagi i koordynacji.

Niekiedy wylew przebiega całkowicie bezboleśnie i bezobjawowo, co czyni go jeszcze bardziej niebezpiecznym schorzeniem.

5. Pierwsza pomoc w przypadku wylewu

Jeśli zauważymy u siebie lub kogoś w naszym otoczeniu niepokojące objawy, natychmiast wezwijmy karetkę. Kluczową rolę odgrywa tutaj czas. Im mniej go minie od wystąpienia pierwszych objawów do przyjazdu pogotowia, tym lepsze jest rokowanie i większa szansa, że nie dojdzie do poważnych uszkodzeń mózgu. Do czasu przyjazdu służb medycznych zapewnij choremu spokój i nie ruszaj go nadmiernie.

Kolejnym etapem jest przewiezienie chorego do szpitala, najlepiej prosto na oddział neurologiczny. Po wylewie pacjent będzie musiał spędzić w szpitalu kilka dni na obserwacji. Jeśli dojdzie do uszkodzeń w obrębie mózgu, konieczna będzie rehabilitacja.

6. Zapiobieganie udarom

Leczenie udaru krwotocznego uzależnione jest od lokalizacji, przyczyny oraz rozmiaru wylewu. Bywa, że niezbędne jest przeprowadzenie operacji mającej na celu zredukowanie krwawienia i opuchlizny mózgu. Zazwyczaj stosuje się jednak środki farmakologiczne, w tym leki przeciwbólowe, leki na opuchliznę oraz kortykosteroidy.

W zapobieganiu udarom niezwykle ważne jest eliminowanie czynników ryzyka wylewu, do których należy nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, palenie papierosów, otyłość, nadużywanie alkoholu oraz siedzący tryb życia.

Wylew krwi do mózgu - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie
Wylew krwi do mózgu - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.