Przejdź na WP

Układ krwionośny - budowa serca, krążenie wielkie, krążenie małe, zakrzepy

Układ krwionośny odpowiada za dostarczenie krwi do każdego zakamarka ciała. Układ krwionośny ma jeden motor napędowy - serce. To z nim łączą się żyły, tętnice i naczynia włosowate. Układ krwionośny tworzy sieć rozgałęziających się naczyń. Krew przepływająca przez układ krwionośny w naczyniach krwionośnych odpowiada za wymianę produktów odżywczych.

Zobacz film: "Wpływ kwasów Omega 3 na układ krwionośny"

spis treści

1. Układ krwionośny - budowa serca

Wbrew pozorom anatomia serca nie jest skomplikowana. Również układ krwionośny ma prostą budowę. Serce zbudowane jest z prawego i lewego przedsionka oraz prawej i lewej komory. Między przedsionkami a komorami znajdują się zastawki.

Prawy przedsionek od prawej komory oddziela zastawka trójdzielna. Natomiast lewy przedsionek i lewą komorę dzieli zastawka dwudzielna. Układ krwionośny zawiera też żyły, które łączą się z przedsionkiem, natomiast z komór uchodzą tętnice. Aorta to główna tętnica. Tworzy ona liczne rozgałęzienia (naczynia włosowate), przez które przepływa dotleniona krew. Układ krwionośny jest siecią silnie ze sobą powiązanych naczyń.

2. Układ krwionośny - krążenie wielkie

Zaopatrzona w tlen krew wypływa przez układ krwionośny z serca przez aortę. Aorta zaczyna dzielić się na małe rozgałęzienia, które tworzą naczynia włosowate. Przez owe naczynia włosowate przepływa dotleniona krew. Tam następuje wymiana. Z krwi zostają pobrane wartości odżywcze i tlen, a ich miejsce zajmuje dwutlenek węgla. Następnie krew przez układ krwionośny przepływa przez żyły i trafia do przedsionka prawego.

Układ krwionośny człowieka
Układ krwionośny człowieka

Układ krwionośny człowieka jest zamkniętym systemem żył i tętnic, w których krąży krew. Obieg krwi w...

zobacz galerię

3. Układ krwionośny - krążenie mózgowe

Układ krwionośny zaopatruje w substancje odżywcze również mózg. W krążeniu mózgowym bardzo ważną rolę odgrywa tętnica szyjna wspólna. Dzieli się ona na dwie inne tętnice szyjne: prawą i lewą. Te z kolei przechodzą w sieć naczyń krwionośnych. To właśnie w nich krew oddaje do naczyń mózgowych tlen i inne substancje odżywcze.

Niebezpieczeństwo zaczyna się wtedy, gdy układ krwionośny wytworzy zatory i zakrzepy. To przez nie układ krwionośny zaczyna szwankować, a krew nie może swobodnie płynąć. Naczynia krwionośne umożliwiają krwi wymianę substancji odżywczych i oddanie tlenu. Odtleniona krew przez układ krwionośny trafia do żył, a następnie do prawego przedsionka.

4. Układ krwionośny - krążenie małe

Kolejnym etapem w przepływie krwi przez układ krwionośny jest komora prawa, potem pień płucny, tętnice płucne i w końcu płuca. To w nich krew może wymienić dwutlenek węgla na tlen. Z płuc krew płynie przez żyły płucne do lewego przedsionka. Drogę, którą krew pokonuje by, dostać się z komory prawej do lewego przedsionka, nazywa się krążeniem małym lub krążeniem płucnym.

Zobacz też:

5. Układ krwionośny - zakrzepy

Zakrzepy utrudniają przepływ krwi, upośledzają układ krwionośny. Czasami może dojść do całkowitego zatkania przepływu krwi. Na skutek tego pojawiają się niedokrwienia narządów. Zakrzepy powstają na skutek nieprawidłowej diety, palenia papierosów i mało aktywnego trybu życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy