Działanie układu krążenia

Układ krążenia odpowiada za dostarczenie krwi do każdego zakamarka ciała. Jego motorem napędowym jest serce. To z nim łączą się żyły, tętnice i naczynia włosowate. Układ krwionośny tworzy sieć rozgałęziających się naczyń. Krew w nich krążąca, odpowiada za wymianę produktów odżywczych.

1. Budowa serca

Wbrew pozorom anatomia serca nie jest skomplikowana. Serce zbudowane jest z prawego i lewego przedsionka oraz prawej i lewej komory. Między przedsionkami a komorami znajdują się zastawki. Prawy przedsionek od prawej komory oddziela zastawka trójdzielna. Natomiast lewy przedsionek i lewą komorę dzieli zastawka dwudzielna. Żyły łączą się z przedsionkiem, natomiast z komór uchodzą tętnice. Aorta to główna tętnica. Tworzy ona liczne rozgałęzienia (naczynia włosowate), przez które przepływa dotleniona krew. Układ krwionośny jest siecią silnie ze sobą powiązanych naczyń.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Krążenie wielkie

Zaopatrzona w tlen krew wypływa z serca przez aortę. Aorta zaczyna dzielić się na małe rozgałęzienia, które tworzą naczynia włosowate. Przez owe naczynia włosowate przepływa dotleniona krew. Tam następuje wymiana. Z krwi zostają pobrane wartości odżywcze i tlen, a ich miejsce zajmuje dwutlenek węgla. Następnie krew przepływa przez żyły i trafia do przedsionka prawego.

3. Krążenie mózgowe

Układ krążenia zaopatruje w substancje odżywcze również mózg. W krążeniu mózgowym bardzo ważną rolę odgrywa tętnica szyjna wspólna. Dzieli się ona na dwie inne tętnice szyjne: prawą i lewą. Te z kolei przechodzą w sieć naczyń krwionośnych. To właśnie w nich krew oddaje do naczyń mózgowych tlen i inne substancje odżywcze. Niebezpieczeństwo pojawia się gdy pojawiają się zatory i zakrzepy. To przez nie układ krążenia zaczyna szwankować, a krew nie może swobodnie płynąć.

Naczynia krwionośne umożliwiają krwi wymianę substancji odżywczych i oddanie tlenu. Odtleniona krew trafia do żył, a następnie do prawego przedsionka.

4. Krążenie małe

Kolejnym etapem w przepływie krwi jest komora prawa, potem pień płucny, tętnice płucne i w końcu płuca. To w nich krew może wymienić dwutlenek węgla na tlen. Z płuc krew płynie przez żyły płucne do lewego przedsionka. Drogę, którą krew pokonuje by dostać się z komory prawej do lewego przedsionka nazywa się krążeniem małym lub płucnym.

5. Zakrzepy

Zakrzepy utrudniają przepływ krwi, upośledzają układ krwionośny. Czasami może dojść do całkowitego zatkania przepływu krwi. Na skutek tego pojawiają się niedokrwienia narządów. Zakrzepy powstają na skutek nieprawidłowej diety, palenia papierosów i mało aktywnego trybu życia.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.