Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Multiwitaminy

Najnowsze badania dowodzą, że nie zawsze zdrowe pożywienie zawiera wszystkie potrzebne minerały i witaminy. W takiej sytuacji multiwitaminy mogą być dobrym...

Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety. Stanowią skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji (pojedynczych lub złożonych), które wykazują efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Najczęściej suplementy diety występują w postaci tabletek, kapsułek, proszków lub płynów. Stosowanie suplementów diety może przyczynić się do poprawy zdrowia całej populacji i zmniejszenia ryzyka występowania chorób cywilizacyjnych.

Zobacz film: "Produkty pochodzenia roślinnego"

Suplementy diety - charakterystyka

Suplementy diety dostarczają w skoncentrowanej formie składniki odżywcze lub inne substancje o działaniu żywieniowym. Ich stosowanie sprzyja uzupełnieniu codziennej diety deficytowej w niektóre składniki mineralne czy witaminy.

Suplementy diety produkowane są z koncentratów substancji obecnych w normalnej żywności. Ze względu na typ składnika odżywczego można podzielić je na zawierające: witaminy, składniki mineralne, botaniczne z ekstraktami roślinnymi, aminokwasy i białka, polisacharydy (błonniki) oraz probiotyki.

Suplementy diety - suplementy odchudzające

Półki w supermarketach i aptekach są pełne najlepszych suplementów diety. Wiele z nich ma właściwości wspomagające odchudzanie, przynajmniej tak są reklamowane przez producentów. Co trzeba wiedzieć o tego typu produktach?

Istnieją cztery typy suplementów diety wspomagających odchudzanie:

  • Środki hamujące apetyt

Ten typ preparatów produkowany jest na bazie roślinnych substancji czynnych i ekstraktów z alg i owoców: morszczyn, guma karaya, guma guar, ispaghul, jabłko, cytryna itd. Większość wymienionych składników ma właściwości pęczniejące, dzięki czemu zajmują miejsce w żołądku i wywołują uczucie sytości. Nie należy jednak nadużywać suplementów diety hamujących apetyt, ponieważ mogą powodować wzdęcia oraz biegunki.

  • Spalacze tłuszczu

Suplementy diety zawierające pochodzącą z zielonej herbaty kofeinę czy guaranę mają za zadanie zwiększać termogenezę, natomiast te na bazie chitozanu, ispahulu czy gumy karaya zmniejszą wchłanianie tłuszczów. Uwaga, te produkty nie spalają już istniejącej tkanki tłuszczowej. Co więcej, takie suplementy diety powinny być stosowane w ramach programu przewidującego zwiększoną aktywność fizyczną i odpowiednie odżywianie.

  • Preparaty oczyszczające

Ten typ suplementów diety oparty jest na bazie roślin moczopędnych (zielona herbata, brzoza, szypułki wiśni czy jesion). Nie należy ich stosować, ponieważ przyczyniają się do dużej utraty wody z organizmu i w żaden sposób nie działają na tkankę tłuszczową.

  • Preparaty na płaski brzuch

Suplementy diety na płaski brzuch działają na wzdęcia. Zawierają błonnik i składniki mineralne i organiczne, które pozwalają pozbyć się tego uczucia. W przeciwieństwie do powszechnej opinii te suplementy diety nie działają na tkankę tłuszczową znajdującą się w okolicach brzucha.

Suplementom diety wspomagającym odchudzanie zawsze towarzyszy zalecenie wyjaśniające, że oczekiwane rezultaty mogą być osiągnięte jedynie przy jednoczesnym stosowaniu odpowiedniej diety o obniżonej ilości kalorii oraz przy zwiększonej aktywności fizycznej. Wynika z tego, że preparaty odchudzajace służą jedynie jako wsparcie programu odchudzania, a nie jako samodzielne środki odchudzające. Dieta, wspomagana lub nie suplementami diety, musi być dobrze dobrana i stosowana przez odpowiednio długi czas. Najlepszym sposobem na skuteczne odchudzanie bez efektu jojo jest trwała zmiana nawyków żywieniowych, dbanie o różnorodną i zrównoważoną dietę oraz regularna aktywność fizyczna.

Suplementy diety - składniki

Suplementy diety, poza witaminami i składnikami mineralnymi, zawierają wiele innych związków bioaktywnych, takich jak bioflawonoidy, L-karnityna, koenzym Q czy kwas liponowy. Bioflawonoidy to związki o charakterze barwników pochodzenia roślinnego (nadają zabarwienie roślinom, w których występują). Występują m.in. w przyprawach, ziołach, czerwonym winie, warzywach i owocach cytrusowych. Wykazują silne działanie przeciwutleniające i właśnie ze względu na tę właściwość często są dodawane do suplementów diety. Korzystnie wpływają na serce i układ krążenia, wykazują także działanie przeciwnowotworowe, a dzięki temu, że uszczelniają naczynia krwionośne (na przykład rutyna), wspomagają odporność organizmu.

L-karnityna w organizmie człowieka syntetyzowana jest z aminokwasów lizyny i metioniny. Podstawową funkcją tego związku jest transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie ulegają one przekształceniu na energię. Ze względu na tę właściwość często jest składnikiem suplementów wspomagających odchudzanie. Ponadto wykazuje też szersze działanie m.in. ochronne na układ krążenia. Źródłem L-karnityny w diecie są produkty pochodzenia zwierzęcego, głównie mięso, dlatego na jej niedobory narażone są zwłaszcza osoby stosujące dietę wegetariańską.

Koenzym Q (ubichinon) kojarzy się głównie z kosmetykami do pielęgnacji twarzy i ciała, jednakże ostatnio coraz częściej dodawany jest także do suplementów diety. W organizmie występuje w mitochondriach komórkowych i jest niezbędny do wytwarzania energii, ponieważ przenosi elektrony w łańcuchu oddechowym. Jego działanie zbliżone jest do działania witaminy K i E. Wykazuje właściwości silnie przeciwutleniąjce. Jego zawartość w komórkach zmniejsza się z wiekiem.

Podobnie silny efekt przeciwutleniający wykazuje kwas liponowy. Ponadto posiada zdolność regeneracji innych przeciwutleniaczy (witaminy C i E), a także chelatowania jonów metali. W niewielkich ilościach wytwarzany jest przez organizm człowieka.

W ostatnich czasach oferta rynkowa suplementów diety bardzo się powiększyła. Stale pojawiają się nowe preparaty zawierające coraz to bardziej wyszukane składniki. Należy jednak pamiętać, że suplementy diety nie powinny być traktowane jako nadrzędne źródło tych składników dla organizmu. Zawsze w pierwszej kolejności należy dbać o to, by zarówno składniki mineralne i witaminy, jak i inne związki bioaktywne, w tym witaminoidy, dostarczane były do organizmu za pomocą zróżnicowanej, dobrze zbilansowanej diety.

Suplementy diety - czy są lekami?

W świetle ustawodawstwa Unii Europejskiej, suplementy diety nie są traktowane jak leki! W Polsce nadzór nad żywnością i suplementami diet pełni Główny Inspektor Sanitarny i podległe mu urzędy.

Podstawowym celem stosowania suplementów diety jest uzupełnianie w składniki odżywcze prawidłowo zróżnicowanej diety. Występują one między innymi w postaci: drażetek, tabletek, kapsułek, saszetek czy płynów do zakraplania, co sprawia, że łatwo pomylić je z lekami. Jednakże suplementy diety nie mogą posiadać właściwości produktu leczniczego. Oznacza to, że suplementy diety służą utrzymaniu równowagi organizmu na poziomie zapewniającym pełnię zdrowia, dając mu siłę do walki z ewentualnymi chorobami. Natomiast leki służą do przywracania równowagi w organizmie, która została zakłócona przez proces chorobotwórczy. Ponadto w przypadku leków producenci muszą posiadać dowody potwierdzające ich skuteczność w postaci odpowiednich badań klinicznych, co nie jest wymagane w przypadku producentów suplementów diety.

Istnieją także tzw. produkty z pogranicza, których odpowiednia klasyfikacja wydaje się trudniejsza. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku gdy dany produkt może zostać zakwalifikowany, ze względu na swoje właściwości, zarówno do grupy suplementów diety, jak i lekarstw, zawsze będzie traktowany jako produkt leczniczy. Oczywiście zarówno w suplementach diety, jak i lekarstwach często mogą znajdować się te same substancje czynne, ale podstawowa różnica będzie dotyczyła na przykład siły ich oddziaływania w organizmie człowieka. Preparaty te nie mogą być reklamowane w taki sam sposób, jak lekarstwa i nie można przypisywać im właściwości leczenia chorób.

Ustawodawstwo cały czas pracuje nad metodyką klasyfikacji szybko powstających suplementów diety, zwłaszcza tych zawierających bioaktywne substancje pochodzenia roślinnego.

Suplementy diety - bezpieczeństwo ich zażywania

W przeciwieństwie do leku, który jest potrzebny w chorobie, suplement diety pomaga w utrzymaniu prawidłowych procesów zachodzących w organizmie. Celem stosowania suplementów diety nie jest więc leczenie chorób, dlatego powinni je stosować przede wszystkim ludzie zdrowi. Jednakże suplementy diety pozwalają konsumentowi zminimalizować skutki działania czynników ryzyka, które mogą spowodować powstanie chorób.

Awitaminoza (brak witamin) występuje przede wszystkim wtedy, gdy nasza dieta jest uboga w owoce i warzywa – główne źródło witamin. Gdy brakuje nam witaminy A cierpią przede wszystkim śluzówki – skóra jest przesuszona, drogi oddechowe i błony śluzowe wielu narządów wysychają. Prowadzi to m.in. do wystąpienia zespołu suchego oka i kurzej ślepoty, a także osłabienia, utraty apetytu i wypadania włosów. Awitaminoza witamin z grupy B dotyka głównie układu nerwowego i w mniejszym stopniu pokarmowego. Możliwe objawy to nudności, uczucie zmęczenia i problemów skórnych.

Niedobór witaminy C nie sprzyja gojeniu się ran, kości są bardziej podatne na złamania, a stawy na nadwyrężenie; jesteśmy też mniej odporni na infekcje. Znaną chorobą wynikającą z braku tej witaminy jest szkorbut, objawiający się głównie krwawieniem z dziąseł i wypadaniem zębów. Niedobór witaminy D może prowadzić do krzywicy, a witaminy PP do problemów skórnych (m.in. powstaniem rumienia skórnego).

Suplementy witaminowe z założenia mają oczywiście pomagać, ale czasem przynoszą organizmowi więcej szkód niż pożytku. Zdarza się tak w przypadku ich przedawkowania, a także wtedy, gdy wejdą ze sobą w niebezpieczne interakcje. Pamiętajmy też, że każdy lek działa inaczej. Łyknięcie kilku witamin na raz nie sprawi, że szybciej odzyskamy dobre samopoczucie. Witaminy, jak każdy składnik odżywczy, potrzebuje czasu by wchłonąć się do organizmu i odkryć swoje dobroczynne działanie. Zanim więc sięgniesz po preparaty, sprawdź, jak zażywać witaminy.

Witaminy w tabletkach można łatwo przedawkować, o wiele łatwiej niż naturalne związki zawarte w pożywieniu. A, D, E, K – witaminy rozpuszczalne w tłuszczach kumulują się w organizmie. Zakłócona praca wątroby, choroby skóry, senność - to tylko niektóre ze skutków ubocznych, jakie mogą się wtedy pojawić. Również takie witaminy, które rozpuszczają się w wodzie, mogą dawać niepożądane rezultaty. Kwasy omega-3 w zbyt dużej dawce powodują krwawienie z nosa i dziąseł oraz nudności; z kolei przedawkowanie witaminy C prowadzi do powstawania kamicy nerkowej oraz dolegliwości żołądkowych. Zbyt duża ilość witamin z grupy B to przede wszystkim nadwrażliwość na bodźce dotykowe i uczucie chłodu. Hiperwitaminozę w przypadku witaminy PP można rozpoznać, gdy mamy do czynienia z suchą, zaczerwienioną i swędzącą skórą, wymiotami i biegunką. Najmniej dotkliwy jest nadmiar witaminy E – ponieważ witamina jest w dużej ilości wydalana z kałem, nie grozi nam zbyt duża jej ilość.

Trzeba pamiętać o tym, że witaminy i składniki mineralne mieszają się w naszym organizmie i mogą wchodzić w różne interakcje. Zdrowa dieta musi być odpowiednio zbilansowana. Zbyt dużo błonnika utrudnia przyswajanie wapnia i żelaza, z kolei zwiększona dawka żelaza nie pozwala na wchłonięcie witaminy E.

Suplementacja diety jest niewskazana przy niektórych schorzeniach. Osoby, które mają kamicę nerkową nie powinny przyjmować preparatów z wapniem, z kolei wszyscy, którzy biorą leki przeciwzakrzepowe powinni unikać witaminy K. Również zażywanie antybiotyków nie powinno być łączone z przyjmowaniem suplementów diety, ponieważ wapń, żelazo czy magnez mogą zmniejszać ich skuteczność.

Warto zapamiętać jedną zasadę: po suplementy diety sięgamy tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie ma potrzeby ich zażywania, jeśli prawidłowo się odżywiamy. Wskazaniem do ich stosowania są: obniżona odporność, zwiększona aktywność fizyczna lub umysłowa.

Komentarze (15)
~Karolina
~Karolina 3 tygodnie temu

zanim dowiedziałam się że mam tarczycę to brał wszystko co popadnie, szczególnie na włosy. teraz stosuję kilka wybranych pozycji bo mój organizm ma deficyt na niektóre z nich. Oto lista- na nadnercza żen szeń indyjski, krążenie taksyfolina z wit c (modrzew dahurski) , witamina D,A iE oraz witaminy z grupy B (wszystkie). I jest dużo duzo lepiej

Odpowiedz
stapka18
stapka18 5 miesięcy temu

Jeśli już biorę suplementy to rozważnie, tylko wtedy kiedy moje ciało domaga się konkretnych składników, a trudno mi je uzupełnić w pożywieniu. Staram się jednak na co dzień urozmaicać posiłki tak, żeby mi niczego nie brakowało. Robię na przykład koktajle, do których dodaję nie tylko owoce czy jogurt, ale też młody jęczmień czy nasiona chia. Poprawia mi to trawienie, świetnie się czuję, włosy, skóra, paznokcie wyglądają lepiej.

Odpowiedz
~Sylwia
~Sylwia ponad rok temu

ja polecam suplementy diety zawierające kannabidiol CBD -warto o nim poczytać bo ma bardzo szerokie zastosowania i w profilaktyce i leczeniu a także ,łagodzeniu objawów wielu schorzeń. Np. Charlotte's Web -stworzony na padaczkę lekooporną. na www.wokolnatury.pl jest tego mnustwo

Odpowiedz
~magdzia
~magdzia ponad rok temu

tutaj możesz zobaczyć opisy suplementów diety: http://witchking.pl/ Znajdziesz tam różne suplementy diety pamiętaj aby kierować się naturalnym składem tabletek oraz oczywiście opiniami. Nie jestem pewna co do tego artykułu ponieważ sama stosuje suplementy diety i jak do tej pory mi nie zaszkodziły.

Odpowiedz
~grupatf
~grupatf ponad rok temu

Tu masz opisy suplementów: http://totalfreedom.pl/suplementy/ To są najskuteczniejsze suplementy naturalne bez syntetycznych szkodliwych dodatków na świecie. Suplementy z aptek czy sklepów są nic nie warte, nie wchłaniaja sie prawie wcale i organizm się meczy i szkodzą zdrowiu też bo blokują działanie układu odpornościowego dlatego nie warto ich kupować.

Odpowiedz
~Kasia31
~Kasia31 ponad rok temu

Nigdy nie byłem za suplementami diety,zawsze starałem się zastąpić je naturalnymi produktami (owoce,warzywa,przyprawy) ale powoli zaczęło się robić to uciążliwe zwłaszcza że mam coraz mniej czasu żeby eksperymentować w kuchni . Chce przejść na suplementy ale nie na jakąś tam chemie wole to co naturalne oprócz zwykłych suplementów witaminowych, znalazłem suple z kurkuminą poczytałem troche na jej temat i tak teraz szukam jakiegoś dobrego suplementu z jak największą dawką kurkuminy w tabletce no i dobrym przyswajaniem.

Odpowiedz
~Anka80
~Anka80 ponad rok temu

no właśnie z suplementami jest tak, że trzeba wiedzieć czego nam brakuje w organizmie. Ja na przykład miałam mega problem z paznokciami i już myślałam ze mi nic nie pomoże. Tak mi sie rozdwajały i łamały, że nie mogłam sobie poradzić. Żadna odżywka nie pomagała. Naprawdę byłam załamana, bo wstyd mi było pokazać dłonie gdziekolwiek. Poszłam do dermatologa i zlecił mi badania krwi. I nie uwierzycie, bo sama nie mogłam w to uwierzyć - lekarz powiedział, że mam niedobór żelaza i przez to mi się tak łamią pazury!! Kupiłam w aptece Chelaferr i po kilku tyg zażywania zobaczyłam pierwsze efekty. Teraz mam już naprawdę mocne paznokcie. Dlatego twierdzę, że najpierw badania a potem suplement :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie
Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Szelazo+SR

Szelazo+SR

Suplement diety Szelazo+SR Jak walczyć z przemęczeniem, ospałością, bólami głowy? Może to wynik niedoboru żelaza. Spróbuj Szelazo+SR - suplementu diety, który uzupełni wszelkie braki...

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Prezent pod choinkę a zdrowie kobiety

Prezent pod choinkę a zdrowie kobiety

Zdrowie kobiet Kobiety potrzebują wyjątkowej ochrony i pielęgnacji nie tylko swojej urody, ale też zdrowia, dlatego warto zastanowić się, czy w prezencie nie chciałyby otrzymać produktu, który pomoże im o nie zadbać.

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Suplement Bioton Zdrowe Oczy prodiab

Suplement Bioton Zdrowe Oczy prodiab

Bioton Zdrowe Oczy prodiab Kapsułki Bioton Zdrowe Oczy prodiab korzystnie działają na mechanizmy ochrony oczu i wspomagają widzenie.

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Suplement Bioton Zdrowe Serce Plus prodiab

Suplement Bioton Zdrowe Serce Plus prodiab

Bioton Zdrowe Serce Plus prodiab Preparat Bioton Zdrowe Serce Plus prodiab pozytywnie oddziałuje na układ krążenia, zmniejszając ryzyko groźnych schorzeń.

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Podarunek w postaci zdrowia

Podarunek w postaci zdrowia

Zdrowie mężczyzny Zdrowie jest ważne dla każdego, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, więc warto o nie zadbać.

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Suplement Bioton Witaminy i Minerały prodiab

Suplement Bioton Witaminy i Minerały prodiab

Bioton Witaminy i Minerały prodiab Suplement Bioton Witaminy i Minerały prodiab wspomaga pracę układu odpornościowego, chroni organizm przed wolnymi rodnikami i ma korzystny wpływ na układ krążenia.

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Multiwitaminy (WIDEO)

Multiwitaminy (WIDEO) Odtwórz wideo

i dorosłych - są najlepszym uzupełnieniem dla zdrowej diety, ponieważ dostarczają składników odżywczych w odpowiednich dawkach. Zawierają składniki ściśle (...) dopasowane do konkretnego zapotrzebowania...

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Suplement diety - tryb życia, funkcje, zapotrzebowanie

Suplement diety - tryb życia, funkcje, zapotrzebowanie

Coraz więcej osób sięga po preparaty zawierające witaminy i składniki mineralne. Suplementy diety wydają się być bowiem doskonałym rozwiązaniem (...) do naszego wieku, płci i potrzeb. Suplement...

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Niebezpieczne suplementy diety

bez recepty. Jakie suplementy diety mogą być groźne? Najniebezpieczniejsze są suplementy wspomagające odchudzanie, budujące masę mięśniową (...) FDA (Food and Drug Administration)...