Trwa ładowanie...

Apiksaban – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, cena

 Katarzyna Kurek
20.07.2023 16:35
Apiksaban zmniejsza ryzyko tworzenia się zakrzepów
Apiksaban zmniejsza ryzyko tworzenia się zakrzepów (Adobe Stock)

Apiksaban jest wielofunkcyjnym organicznym związkiem chemicznym oraz lekiem przeciwzakrzepowym, stosowanym w prewencji powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów z grup wysokiego ryzyka. Zapobiega on wytwarzaniu trombiny, a tym samym tworzeniu się zakrzepów. Jakie są wskazania do stosowania leku? Jak stosować apiksaban?

spis treści

1. Co to jest i jak działa apiksaban?

Apiksaban (łac. apixabanum) jest doustnym, wysoce wybiórczym inhibitorem miejsca aktywnego czynnika Xa o silnym, odwracalnym i bezpośrednim działaniu. Blokuje on enzym uczestniczący w wytwarzaniu trombiny (czynnik Xa), która pełni kluczową funkcję w procesie krzepnięcia krwi. Hamuje jednocześnie aktywność protrombinazy.

Dzięki temu, że lek zapobiega wytwarzaniu trombiny, zmniejsza też ryzyko powstawania zakrzepów. Działanie przeciwzakrzepowe wywołuje bez antytrombiny III.

2. Wskazania do stosowania leku apiksaban

Zobacz film: "Suplementy diety niebezpieczne dla zdrowia. Mogą zawierać ukryte składniki"

Preparaty zawierające apiksaban stosowane są w celu zmniejszenia ryzyka udaru mózgu i zatorowości ogólnoustrojowej u pacjentów pełnoletnich z zaburzeniami rytmu serca (niezastawkowym migotaniem przedsionków), u których występuje przynajmniej jeden z poniższych czynników ryzyka:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • objawowa niewydolność serca (II–IV klasa wg NYHA),
  • wiek powyżej 75 lat,
  • przebyty udar mózgu lub przemijający napad niedokrwienny.

Wskazaniem do stosowania apiksabanu jest też profilaktyka choroby zakrzepowo-zatorowej u dorosłych po planowym zabiegu protezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego.

Lek znajduje także zastosowanie w profilaktyce i terapii zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.

3. Dawkowanie leku apiksaban

Lek zawierający apiksaban stosuje się zawsze zgodnie ze wskazaniami lekarza. Dawkowanie zależne od problemu, z jakim zmaga się pacjent.

W zapobieganiu udarom mózgu i zatorowości systemowej u pacjentów dorosłych z niezastawkowym migotaniem przedsionków zaleca się dawkę 5 mg dwa razy na dobę. Natomiast u chorych z niezastawkowym migotaniem przedsionków, u których występują przynajmniej dwa czynniki ryzyka (wiek ≥80 lat, waga ≤60 kg, stężenie kreatyniny w surowicy ≥1,5 mg/dl) zaleca się stosować 2,5 mg dwa razy na dobę.

W przypadku profilaktyki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po zabiegu chirurgicznym endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego najczęściej zaleca się przyjmować dawkę 2,5 mg dwa razy na dobę.

4. Apiksaban – przeciwwskazania

Apiksaban nie powinien być stosowany w przypadku, gdy u pacjenta występuje:

Z uwagi na to, że apiksaban może wpływać na działanie niektórych leków i wchodzić z nimi w interakcje, ważne jest, by poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach oraz produktach ziołowych.

5. Apiksaban – możliwe skutki uboczne

Działania niepożądane, które mogą wystąpić na skutek przyjmowania leku to przede wszystkim krwawienia różnego pochodzenia, m.in. krwawienia dziąseł, krwawienia wewnątrzbrzuszne, krwawienia w obrębie układu oddechowego, krwawienia z nosa, czy krwawienia z jamy ustnej.

Do możliwych skutków ubocznych, związanych ze stosowaniem leku apiksaban zalicza się też m.in. świąd skóry, krwiak, hipotonia, nudności, rumień wielopostaciowy. W niektórych przypadkach mogą pojawić się też reakcje alergiczne, obrzęk, czy trudności w oddychaniu. Niektóre z tych stanów mogą wymagać natychmiastowej pomocy medycznej.

Działania niepożądane mogą różnić się w zależności od stanów medycznych. Szczegółowe informacje na ten temat zostały opisane w dołączonej do opakowania ulotce.

6. Ile kosztuje apiksaban?

Cena leku apiksaban (Eliquis) zależna jest od dawki i opakowania. Dla przykładu tabletki powlekane (20 szt.) 2,5 mg kosztują ok. 79 zł. Na chwilę obecną brak jest bezpośredniego zamiennika apiksabanu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze