Kwas acetylosalicylowy - objawy alergii, powikłania alergii, leczenie alergii

Kwas acetylosalicylowy jest związkiem chemicznym obecnym w wielu lekach dostępnych bez recepty, jak również jednym ze składników leków złożonych, a także związkiem chemicznym zawartym w pożywieniu.

Kwas acetylosalicylowy - objawy alergii

Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy w populacji ogólnej występuje średnio z częstością 0,6–2,5%. Nadwrażliwość na ten lek ujawnia się zwykle w trzeciej lub czwartej dekadzie życia. Objawy alergii pojawiające się po zażyciu kwasu acetylosalicylowego cechuje duży zakres zmienności osobniczej, tzn. każda osoba uczulona może mieć różnie nasilone objawy alergii. Objawy uczulenia na lek zależą również od rodzaju i dawki przyjętego leku. Reakcje alergiczne u osób predysponowanych najczęściej manifestują się wodnistą wydzieliną z nosa, blokadą nosa, kichaniem, łzawieniem, zaczerwienieniem twarzy, zmianami skórnym pod postacią pokrzywki lub rumienia. Do objawów ze strony układu oddechowego zalicza się kaszel, trudności w oddychaniu, duszność wywołaną skurczem oskrzeli. Groźnym objawem nadwrażliwości jest występujący nagle po przyjęciu leku obrzęk naczynioruchowy, tzw. obrzęk Quinckiego. Obejmuje on okolice twarzy, głównie warg, języka, powiek. Czasem mogą występować objawy ze strony przewodu pokarmowego, np. biegunka.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Kwas acetylosalicylowy - powikłania alergii

W przypadku przewlekłego stosowania preparatów kwasu acetylosalicylowego oraz współistnienia niezbyt nasilonej alergii, kiedy chorzy nie wiążą objawów z przyjmowaniem leku, może dochodzić do występowania przewlekłego stanu zapalnego błon śluzowych nosa i dolnych dróg oddechowych. Wynikiem jest powstawanie polipów w nosie i zatokach obocznych nosa, które dodatkowo utrudniają oddychanie, upośledzają wentylację zatok, upośledzają węch, utrudniają odpływ wydzieliny i wtórnie prowadzą do zaostrzenia procesu zapalnego nosa i zatok. Pomimo interwencji chirurgicznej polipy mają tendencję do nawracania.

Dodatkowo u chorych przyjmujących kwas acetylosalicylowy mogą po kilkunastu miesiącach nasilać się objawy zwężania dróg oddechowych, czyli objawy bronchospastyczne, i może rozwinąć się astma aspirynowa. Jednoczesna obecność polipów w nosie, uczulenia na kwas acetylosalicylowy oraz astmy aspirynowej nazywana jest triadą aspirynową. Astma indukowana kwasem acetylosalicylowym z uwagi na często burzliwy przebieg oraz trudności w terapii pozostaje nadal istotnym problemem.

Do działań niepożądanych kwasu acetylosalicylowego, oprócz możliwości wywołania astmy, należy także pieczenie i ból brzucha. Niekiedy na skutek nadwrażliwości lub przedawkowania obserwuje się nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, pocenie się, krwawienia z przewodu pokarmowego. Bardzo rzadkim, ale ciężkim powikłaniem występującym u dzieci po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego jest zespół Reye’a objawiający się wymiotami, dolegliwościami ze strony ośrodkowego układu nerwowego, stłuszczeniem wątroby. Etiologię zespołu Reye’a przypisuje się stosowaniu kwasu acetylosalicylowego w leczeniu zakażenia wirusowego u dzieci.

Kwas acetylosalicylowy - leczenie alergii

Kwas acetylosalicylowy odgrywa obecnie bardzo ważną rolę w leczeniu nie tylko powszechnych przeziębień, ale jest również bardzo istotna w przewlekłej terapii schorzeń serca, głównie pacjentów z chorobą wieńcową, w ostrym zawale serca lub przewlekle po zawale serca czy po operacji kardiochirurgicznej – po tzw. wszczepieniu „by-passów”. W przypadku konieczności stosowania u chorych uczulonych preparatów kwasu acetylosalicylowego przeprowadza się pod kontrolą lekarza próbę odczulania. Odczulanie rozpoczyna się od przyjmowania przez pacjenta początkowo małych, a następnie większych dawek aspiryny aż do dawki terapeutycznej. Jednocześnie lekarz monitoruje parametry życiowe chorego, np. tętno, ciśnienie krwi i obecność ewentualnych objawów alergii, jak duszność, obrzęk twarzy. Jeżeli pacjent pomyślnie przejdzie proces odczulania, tzn. nie wystąpią u niego objawy alergiczne, można stosować u niego preparaty kwasu acetylosalicylowego przewlekle. Zapewnia to lepsze rezultaty w leczeniu choroby wieńcowej serca. Każdy taki pacjent musi pamiętać, by samemu nie przerywać leczenia kwasem acetylosalicylowym. W przypadku przerwania leczenia, po ominięciu dawki leku może wystąpić znów alergia i nietolerancja wymagająca pod kontrolą lekarza kolejnego powolnego procesu włączania tego leku do terapii.

Lekarz Anna Zielińska, 12 miesięcy temu

Bibliografia

  • Buczko W. (red.), Mutschler Farmakologia i toksykologia, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-81-0
  • Antczak A. Wielka interna - pulmonologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-60135-76-1
  • Mędrala W., Podstawy alergologii, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2006, ISBN 83-89009-53-6
  • Gromek I., Krzeski A., Rynologiczne aspekty astmy aspirynowej, Via Medica, Gdańsk 2007, ISBN 83-60945-43-8

Alergia na leki

Komentarze (4)
~1213
~1213 ponad rok temu

@~Alexa: Radzilabym zaczac przyjmowac leki na paracetamolu, poniewaz alergia na salicycylany wiaze sie z tym ze nie mozna przyjmowac NLPZ, mowie tak z troski zeby kolejna osoba po paru latach alergii na polopiryne nie musiala zrezygnowac z wiekszosci pysznych produktow spozywczych z racji okrutnych salicylanow w zywnosci! :)

Odpowiedz
~Alexa
~Alexa ponad rok temu

ja niestety nie mogę używać leków z kwasem acetylosalicylowym, mam po nim silne bóle brzucha. W moim wypadku sprawdza się Ibum z ibuprofenem. przynajmniej szybko działa i nie mam po nim niepożądanych objawów.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alergia na leki
najnowsze pytania

Alergia

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Alergia na leki
Alergologia i pulmonologia

Kwiat malwy

Kwiat malwy

Kwiat malwy wydziela pyłki, które są silnie uczulające.

Alergie skórne

Pierwsze symptomy alergii (WIDEO)

Pierwsze symptomy alergii (WIDEO) Odtwórz wideo

Pierwsze symptomy alergii Pierwsze objawy alergii mogą być bardzo zróżnicowane i, co ciekawe, pochodzić z wielu różnych narządów. Najczęstszymi (...) , - białka jajek, - białka zbóż. Objawy...

Objawy alergii - podział i symptomy

Pierwsze objawy alergii

Pierwsze objawy alergii mogą być bardzo zróżnicowane i, co ciekawe, pochodzić z wielu różnych narządów. Najczęstszymi objawami alergii są symptomy (...) . Objawy alergii...

Alergia pokarmowa - charakterystyka, przyczyny, symptomy, alergia na białko, leczenie

Fakty i mity o alergiach pokarmowych

Fakty i mity o alergiach pokarmowych

. Alergia na ryż i baraninę występuje rzadko, ale jest możliwa. Wszystkie produkty zawierające proteiny mogą powodować objawy alergii. Czy szczepionki (...) Alergia czy nietolerancja?...

Diagnostyka alergii

Testy alergiczne - zdjęcie

Testy alergiczne - zdjęcie

Skórne testy alergiczne pomagają w diagnozowaniu uciążliwych alergii. W zależności od rodzaju przeprowadzanych testów można określić alergię na kurz, sierść, pyłki, pokarmy, a nawet alergię na metale.

Interakcje międzylekowe

Leki, których nie wolno łączyć

Leki, których nie wolno łączyć

, w których substancją aktywną jest: paracetamol (np. Apap), ibuprofen (np. Ibuprom lub Nurofen) lub kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna). Jednocześnie (...) i kwasu acetylosalicylowego...

Alergia

Alergia - prezentacja edukacyjna

Alergia - prezentacja edukacyjna

u dzieci, jak i dorosłych. Schorzenie może ujawnić się na każdym etapie życia. Symptomy alergii Najczęstsze objawy alergii to: katar, świąd skóry (...) alergenów zalicza się jad owadów, a także składniki...

Zdrowie w ciąży

Alergia podczas ciąży

Alergia podczas ciąży

W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos i maści z inhibitorami kalcyneuryny.