Trwa ładowanie...

Niewydolność wątroby – przyczyny, objawy, leczenie

Niewydolność wątroby to stan, w którym wątroba nie jest w stanie pracować prawidłowo. Zaburzona jest wówczas funkcja metaboliczna i synteza białek. Jakie są najczęstsze przyczyny niewydolności wątroby? Jakie są objawy niewydolności wątroby? Czy niewydolność wątroby można leczyć?

Zobacz film: "Wpływ leków na wątrobę"

spis treści

1. Niewydolność wątroby – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami niewydolności wątroby są nadmierne spożywanie alkoholu, zła dieta, nowotwory wątroby, przebycie wirusowego zapalenia wątroby (najczęściej HBV). Do ostrej niewydolności wątroby może się przyczynić zatrucie lekami lub toksynami, na przykład spożycie muchomora sromotnika. Ostra niewydolność wątroby może być również powikłaniem po WZW typu B, zakrzepicą wątroby, choroby Wilsona, a także chorób ogólnoustrojowych takich jak wstrząs lub sepsa.

Przyczyną niewydolności wątroby może być alkohol i zła dieta
Przyczyną niewydolności wątroby może być alkohol i zła dieta

2. Niewydolność wątroby – objawy

Niewydolność wątroby polega na niezdolności tego narządu do wykonywania swoich funkcji – metabolizmu, syntezy, filtracji, magazynowania. Wyróżniamy przewlekłą niewydolność wątroby oraz ostrą niewydolnością wątroby. Pierwszy rodzaj, czyli przewlekła niewydolność wątroby jest konsekwencją choroby przewlekłej. Charakteryzuje się on zaburzeniami funkcji układu nerwowego i zaburzeń krzepnięcia. W tej grupie możemy wyróżnić przede wszystkim marskość wątroby. Ostra niewydolność wątroby to choroba, która pojawia się nagle, pacjent wcześniej nie skarżył się na problemy z wątrobą. Ostra niewydolność wątroby charakteryzuje się pojawieniem encefalopatii wątrobowej i osoczowego zaburzenia krzepnięcia.

Przewlekła niewydolność wątroby najczęściej przebiega bez żadnych objawów. Dopiero większe zmiany w tym narządzie dają o sobie znać. Najczęstszymi objawami przy znacznej niewydolności wątroby jest brak apetytu, mniejsza masa ciała, zła tolerancja tłuszczów i alkoholu, uczucie pełności po jedzeniu, bóle brzucha, częstsze wzdęcia i nudności. Kolejnymi objawami jest żółtaczka, obrzęki kostek i nóg, żylaki, powiększona wątroba, obrzęk odbytu lub przełyku. Wodobrzusze to objaw znacznej niewydolności wątroby. W ostatnim etapie ostrej niewydolności wątroby dochodzi do zaburzeń metabolicznych, śpiączki wątroby i śmierci pacjenta.

6 największych przysług dla wątroby
6 największych przysług dla wątroby [7 zdjęć]

Wątroba jest organem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Codziennie odpowiada...

zobacz galerię

3. Niewydolność wątroby – leczenie

W obu rodzajach niewydolności wątroby – zarówno w przewlekłej, jak i ostrej – należy przestrzegać odpowiedniej diety. Ważne jest, aby spożywane posiłki miały maksymalnie 60g białka na dobę. Niezbędne jest również leczenie farmakologiczne, lecz największy efekt w niewydolności wątroby daje przeszczep uszkodzonego narządu.

Przeszczep wątroby jest wykonywany w przewlekłej niewydolności wątroby, gdy wszystkie możliwości zostały wyczerpane, a stan pacjenta się nie poprawia. Przeszczep należy wykonać zanim dojdzie do niewydolności innych narządów. Jeżeli dojdzie do ostrej niewydolności wątroby, przeszczep należy wykonać jak najszybciej. Jest to bowiem jedyny ratunek dla osoby cierpiącej na ostrą niewydolność wątroby schorzenie.

Następny artykuł: Stłuszczenie wątroby

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.