Objawy zakrzepicy - opuchlizna nóg, pajączki, podwyższona temperatura, rozgrzana skóra

Objawy zakrzepicy żył łatwo przeoczyć lub pomylić z inną chorobą, choć często występują one już we wczesnym stadium choroby. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę i czego nie wolno bagatelizować. W przeciwny razie konsekwencje mogą zagrażać twojemu życiu.

Objawy zakrzepicy - opuchlizna na nogach

To jeden z pierwszych i jednocześnie najbardziej mylących objawów zakrzepicy. Nogi, najczęściej w okolicy kostek lub łydek stają się opuchnięte. Pojawia się także ból, napięcie skóry, lekka gorączka w miejscu opuchlizny.

Zobacz film: "Co to jest zakrzepica żył głębokich?"

Duża część osób objawów tych z zakrzepicą nie łączy, a co gorsza – bagatelizuje odwleka wizytę u lekarza. Tymczasem w organizmie może rozwijać się zapalenie żył. Skrzep krwi w takim przypadku zalega w żyle, torując krwi odpływ z powrotem do serca. W ten sposób właśnie tworzy się stan zapalny, mogący prowadzić do zakrzepicy.

Objawy zakrzepicy - uczucie "ciągnięcia" w mięśniach

Nasila się najczęściej podczas zginania stopy lub nasiskania na nią. Każdy, nawet najmniejszy ruch powoduje silny ból, chory nie może chodzić, w ostrych przypadkach nawet stać.

Jeśli ból przez długi czas nie przechodzi, a leki przeciwbólowe przestają działać - warto udać się do lekarza rodzinnego. Ten powinien wykonać podstawowe badania lub skierować do kardiologa.

Objawy zakrzepicy - przekrwione naczynia krwionośne

Popularne "pajączki", często nie są traktowane poważnie. Tymczasem czerwonawe lub delikatnie fioletowe zmiany na skórze nóg mogą być powodem do obaw. Dlaczego? Ich wystąpienie oznacza, że w żyłach gromadzi się krew. A to jest przyczyną dyskomfortu, bólu, a w dalszej perspektywnie zakrzepicy żył.

Objawy zakrzepicy - rozgrzana skóra

Czujesz, że skóra w jednym miejscu na łydce lub przy kostce jest cieplejsza? To również może być ukryty objaw zakrzepicy. Wzrost temperatury ciała w jednym miejscu może być spowodowany zwiększonym przepływem krwi w naczyniach włosowatych.

Objawy zakrzepicy - podwyższona temperatura całego ciała

Jeśli przez długi czas nie będziemy reagować ma miejscowe objawy zakrzepicy, organizm przed zakrzepicą może zacząć bronić się za pomocą gorączki. U chorych dochodzi ona nawet do 40 stopni Celsjusza. Bywa też, że gorączka jest jedynym objawem zakrzepicy. U chorych występuje także przyspieszona czynność serca (tachykardia).

Objawy zakrzepicy - objawy ukryte

Zakrzepica może także przebegać bezobjawowo, szczególnie ta, która dotyczy naczyń krwionośnych w obrębie miednicy. Często pacjenci o chorobie dowiadują się, gdy ta jest już w zaawansowanym stadium lub pojawiły się powikłania. Należy do nich m.in. zespół pozakrzepowy.

Skóra podudzia staje się wtedy cienka, błyszcząca i napięta. Pokryta jest ciemnym przebarwieniami, w skrajnych przypadkach – owrzodzeniami. Są one trudne do wyleczenia, ponieważ mają tendencję do nawrotów.

Na zakrzepicę najczęściej chorują osoby powyżej 40. roku życia. Ogromnym czynnikiem ryzyka jest prowadzenie mało aktywnego trybu życia, bagatelizowane schorzenia związane z układem krzepnięcia, urazy mechaniczne i zbyt ciasna odzież.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Ewa Rycerz, 10 miesięcy temu

Zakrzepica żył głębokich

Komentarze (25)
~takie tam
~takie tam 4 miesiące temu

@~Jolka: chyba na odwrót. U kobiet z predyspozycjami do tego typu schorzeń na pewno je przyspieszy albo nawet wywoła. Poczytaj zresztą co pisze na ulotce bo firmy farmaceutyczne wiedza że takie skutki uboczne są bardzo możliwe i na na wszelki przypadek się ubezpieczają przed pozwem.

Odpowiedz
~Jolka
~Jolka 4 miesiące temu

Podobne objawy dają też zwyrodnienia stawów (bez względu na wiek). Nie ma na to lekarstwa tylko leki p/bólowe i p/zapalne. Schorzenia płuc także powodują identyczne objawy! Może medycyną niech zajmą się lekarze. Straszycie ludzi.

Odpowiedz
~Jowita 121
~Jowita 121 4 miesiące temu

@~vetvet: Przeciwbólowe środki kochani to ślepa uliczka. Te środki zakamuflują na chwilę problem, ale jeśli jest on poważny to wróci w dwójnasób. Zatem usuwanie i to absolutnie: przyczyny objawów, nie zaś bólu.!! Bo ból to wskażnik tego co się dzieje lub ma nastąpić. Nie usypiajcie bólu, ale należy znależć jego przyczynę.

Odpowiedz
~30-latka uratowana po zatorze
~30-latka uratowana po zatorze 5 miesięcy temu

Przestrzegam wszystkie młode dziewczyny przed przyjmowaniem antykoncepcji !!!!!!!!!! Jest ona bardzo niebezpiecznym czynnikiem mogącym doprowadzić do zakrzepów, a w jej efekcie do zatoru płucnego i śmierci. To samo dotyczy zabiegów takich jak liposukcja. Mój hematolog doświadczył 3 zgonów po liposukcji i co najmniej kilkudziesięciu powikłań.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie
Niezbędnik pacjenta

Co się dzieje z twoim ciałem podczas lotu samolotem?

Co się dzieje z twoim ciałem podczas lotu samolotem?

nóg. Myślisz, że tylko ty tak masz? Tego typu symptomy są zupełnie normalnym zjawiskiem - zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. I chociaż samolot (...) on coraz silniejszy nacisk. W efekcie czujemy niesamowity ból. Zobacz również:...

Nieżyt nosa - przyczyny, objawy, leczenie

Kichający mężczyzna

Kichający mężczyzna

Nieżytowi nosa często towarzyszy osłabienie lub podwyższona temperatura.

Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie

Zakrzepica żył - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Zakrzepica żył - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

- objawy Większość przypadków zakrzepicy żył objawy są niezauważalne, jednak istnieją symptomy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Wbrew (...) objawy to zwykle ból nóg...

Depilacja - metody

Błędy popełniane podczas golenia nóg

Błędy popełniane podczas golenia nóg

decyduje się na golenie nóg na sucho. To niestety często powoduje silne podrażnienia skóry. Poza tym, zwiększa się ryzyko skaleczenia. Z tego względu (...) często pomimo podrażnień skóry po poprzedniej...

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

o sobie znać za pomocą niespecyficznych objawów, takich jak np. podwyższona temperatura ciała, utrata wagi czy też swędzenie skóry. Świąd (...) Czy swędzenie musi oznaczać chorobę skóry?...

Dolegliwości w ciąży

Profilaktyka bólu nóg w ciąży

Profilaktyka bólu nóg w ciąży

Kobieta w ciąży powinna wypoczywać w pozycji, w której nogi ułożone są nieco wyżej niż reszta ciała. Nie może natomiast długo przebywać w tej samej pozycji stojącej lub siedzącej.

Onkologia

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

nowotworu. Gorączka Kiedy organizm broni się przed infekcją, pojawia się gorączka. Jeśli jednak podwyższona temperatura utrzymuje się przez wiele dni (...) skórne Kobiety powinny szczególnie uważnie obserwować wygląd...