Trwa ładowanie...

Objawy zakrzepicy - opuchlizna nóg, pajączki, podwyższona temperatura, rozgrzana skóra

 Ewa Rycerz
25.09.2023 10:45
Zakrzepica żyl dotyka najczęściej osoby powyżej 40. roku życia
Zakrzepica żyl dotyka najczęściej osoby powyżej 40. roku życia (123RF)

Objawy zakrzepicy żył łatwo przeoczyć lub pomylić z inną chorobą, choć często występują one już we wczesnym stadium choroby. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę i czego nie wolno bagatelizować. W przeciwny razie konsekwencje mogą zagrażać twojemu życiu.

spis treści

1. Objawy zakrzepicy - opuchlizna na nogach

To jeden z pierwszych i jednocześnie najbardziej mylących objawów zakrzepicy. Nogi, najczęściej w okolicy kostek lub łydek stają się opuchnięte. Pojawia się także ból, napięcie skóry, lekka gorączka w miejscu opuchlizny.

Duża część osób objawów tych z zakrzepicą nie łączy, a co gorsza – bagatelizuje odwleka wizytę u lekarza. Tymczasem w organizmie może rozwijać się zapalenie żył. Skrzep krwi w takim przypadku zalega w żyle, torując krwi odpływ z powrotem do serca. W ten sposób właśnie tworzy się stan zapalny, mogący prowadzić do zakrzepicy.

2. Objawy zakrzepicy - uczucie "ciągnięcia" w mięśniach

Nasila się najczęściej podczas zginania stopy lub nasiskania na nią. Każdy, nawet najmniejszy ruch powoduje silny ból, chory nie może chodzić, w ostrych przypadkach nawet stać.

Zobacz film: "Objawy zakrzepicy"

Jeśli ból przez długi czas nie przechodzi, a leki przeciwbólowe przestają działać - warto udać się do lekarza rodzinnego. Ten powinien wykonać podstawowe badania lub skierować do kardiologa.

3. Objawy zakrzepicy - przekrwione naczynia krwionośne

Popularne "pajączki", często nie są traktowane poważnie. Tymczasem czerwonawe lub delikatnie fioletowe zmiany na skórze nóg mogą być powodem do obaw. Dlaczego? Ich wystąpienie oznacza, że w żyłach gromadzi się krew. A to jest przyczyną dyskomfortu, bólu, a w dalszej perspektywnie zakrzepicy żył.

4. Objawy zakrzepicy - rozgrzana skóra

Czujesz, że skóra w jednym miejscu na łydce lub przy kostce jest cieplejsza? To również może być ukryty objaw zakrzepicy. Wzrost temperatury ciała w jednym miejscu może być spowodowany zwiększonym przepływem krwi w naczyniach włosowatych.

5. Objawy zakrzepicy - podwyższona temperatura całego ciała

Jeśli przez długi czas nie będziemy reagować ma miejscowe objawy zakrzepicy, organizm przed zakrzepicą może zacząć bronić się za pomocą gorączki. U chorych dochodzi ona nawet do 40 stopni Celsjusza. Bywa też, że gorączka jest jedynym objawem zakrzepicy. U chorych występuje także przyspieszona czynność serca (tachykardia).

6. Objawy zakrzepicy - objawy ukryte

Zakrzepica może także przebegać bezobjawowo, szczególnie ta, która dotyczy naczyń krwionośnych w obrębie miednicy. Często pacjenci o chorobie dowiadują się, gdy ta jest już w zaawansowanym stadium lub pojawiły się powikłania. Należy do nich m.in. zespół pozakrzepowy.

Skóra podudzia staje się wtedy cienka, błyszcząca i napięta. Pokryta jest ciemnym przebarwieniami, w skrajnych przypadkach – owrzodzeniami. Są one trudne do wyleczenia, ponieważ mają tendencję do nawrotów.

Na zakrzepicę najczęściej chorują osoby powyżej 40. roku życia. Ogromnym czynnikiem ryzyka jest prowadzenie mało aktywnego trybu życia, bagatelizowane schorzenia związane z układem krzepnięcia, urazy mechaniczne i zbyt ciasna odzież.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze