Trwa ładowanie...

Krwiak mózgu – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
16.09.2021 12:20
O diagnozie i leczeniu krwiaka decydują jego parametry i umiejscowienie.
O diagnozie i leczeniu krwiaka decydują jego parametry i umiejscowienie. (Adobe Stock)

Krwiak mózgu jest to nagromadzenie krwi zlokalizowane w mózgowiu. Krwiak mózgu może być różnej wielkości i dlatego wyróżnia się: krwiak mózgu mały, średni i masywny. Objawy i skutki zależne są od umiejscowienia, rozmiarów krwiaka i momentu występowania.

spis treści

1. Przyczyny krwiaka mózgu

Krwiak mózgu może być spowodowany wieloma przyczynami:

  • Zakrzepy żył i zatok
  • Zawał krwotoczny
  • Infekcyjne zapalenie wsierdzia, zatory w posocznicy
  • Skazy krwotoczne – białaczka, anemia plastyczna, choroby wątroby, leki przeciwzakrzepowe
  • Kruchość naczyń – stan zapalny tętnic
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Tętniaki
  • Urazy czaszkowo – mózgowe dla przykładu krwawienia wtórne, udar pourazowy
  • Krwawienie do istniejących już zmian dla przykładu guzy, czerniak, przerzuty raka oskrzeli, rak tarczycy
Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"
Krwiak mózgu może być wynikiem dla przykładu urazu głowy
Krwiak mózgu może być wynikiem dla przykładu urazu głowy

Krwiak mózgu może się pojawić również w niektórych przypadkach migreny, kłębuszkowego zapalenia nerek, w przebiegu niedotlenienia, opryszczkowego zapalenia mózgu, wąglika, zatrucia jadem kiełbasianym. Krwiak mózgu może być również wynikiem urazu, najczęściej umiejscawia się w biegunach skroniowych lub czołowych i często towarzyszy temu krwotok podtwardówkowy. Samoistny krwotok powstaje również przy nadmiernym wysiłku fizycznym.

To też warto wiedzieć

2. Objawy krwiaka mózgu

Jakie objawy powoduje krwiak mózgu? Do najszybciej pojawiających się objawów należy częsty i silny ból głowy. Miejscowe objawy neurologiczne mogą się pojawić nawet bez utraty przytomności, dlatego krwiak mózgu w początkowej fazie może być mylony z udarem niedokrwiennym. W nielicznych przypadkach może dojść do wymiotów, a nawet napadów padaczkowych.

3. Odruchy neurologiczne

O diagnozie i leczeniu krwiaka decydują jego parametry i umiejscowienie. Przed podjęciem decyzji jak krwiak mózgu ma być leczony potrzebna jest pełna diagnostyka. Przede wszystkim konieczna jest stała obserwacja chorego, to, na co należy zwrócić uwagę to odruchy neurologiczne, poziom ciśnienia tętniczego, EKG, sprawdzenie gospodarki wodno – elektrolitowej.

Powinno być zastosowane leczenie zachowawcze, czyli obserwacja wszystkich funkcji życiowych. Krwiak mózgu usuwany jest poprzez wykonanie drenażu, co powinno pomóc w poprawie stanu zdrowia chorego. Operacja chirurgiczna jest wykonywana, gdy krwiak mózgu osiąga średnicę 3 – 4 cm. Leczenie operacyjne ma również na celu obniżenie ciśnienia śródczaszkowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Krwotok mózgowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze