Przejdź na WP

Krwiak mózgu – przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest krwiak mózgu? Krwiak to miejscowe nagromadzenie krwi, która wypływa z uszkodzonych naczyń krwionośnych, a więc krwiak mózgu jest to nagromadzenie krwi zlokalizowane w mózgowiu. Krwiak mózgu może być różnej wielkości i dlatego wyróżnia się: krwiak mózgu mały, średni i masywny. Objawy i skutki zależne są od umiejscowienia, rozmiarów krwiaka i momentu występowania.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Krwiak mózgu – przyczyny

Krwiak mózgu może być spowodowany wieloma przyczynami:

Krwiak mózgu może być wynikiem dla przykładu urazu głowy
Krwiak mózgu może być wynikiem dla przykładu urazu głowy

Krwiak mózgu może się pojawić również w niektórych przypadkach migreny, kłębuszkowego zapalenia nerek, w przebiegu niedotlenienia, opryszczkowego zapalenia mózgu, wąglika, zatrucia jadem kiełbasianym. Krwiak mózgu może być również wynikiem urazu, najczęściej umiejscawia się w biegunach skroniowych lub czołowych i często towarzyszy temu krwotok podtwardówkowy. Samoistny krwotok powstaje również przy nadmiernym wysiłku fizycznym.

To też warto wiedzieć

2. Krwiak mózgu – objawy

Jakie objawy powoduje krwiak mózgu? Do najszybciej pojawiających się objawów należy częsty i silny ból głowy. Miejscowe objawy neurologiczne mogą się pojawić nawet bez utraty przytomności, dlatego krwiak mózgu w początkowej fazie może być mylony z udarem niedokrwiennym. W nielicznych przypadkach może dojść do wymiotów, a nawet napadów padaczkowych.

3. Krwiak mózgu – leczenie

O diagnozie i leczeniu krwiaka decydują jego parametry i umiejscowienie. Przed podjęciem decyzji jak krwiak mózgu ma być leczony potrzebna jest pełna diagnostyka. Przede wszystkim konieczna jest stała obserwacja chorego, to, na co należy zwrócić uwagę to odruchy neurologiczne, poziom ciśnienia tętniczego, EKG, sprawdzenie gospodarki wodno – elektrolitowej.

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera
6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera [7 zdjęć]

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo...

zobacz galerię

Powinno być zastosowane leczenie zachowawcze, czyli obserwacja wszystkich funkcji życiowych. Krwiak mózgu usuwany jest poprzez wykonanie drenażu, co powinno pomóc w poprawie stanu zdrowia chorego. Operacja chirurgiczna jest wykonywana, gdy krwiak mózgu osiąga średnicę 3 – 4 cm. Leczenie operacyjne ma również na celu obniżenie ciśnienia śródczaszkowego.

Następny artykuł: Krwotok mózgowy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy