Trwa ładowanie...

Krwiak mózgu – przyczyny, objawy, leczenie

Krwiak mózgu jest to nagromadzenie krwi zlokalizowane w mózgowiu. Krwiak mózgu może być różnej wielkości i dlatego wyróżnia się: krwiak mózgu mały, średni i masywny. Objawy i skutki zależne są od umiejscowienia, rozmiarów krwiaka i momentu występowania.

spis treści

1. Przyczyny krwiaka mózgu

Krwiak mózgu może być spowodowany wieloma przyczynami:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

 • Zakrzepy żył i zatok
 • Zawał krwotoczny
 • Infekcyjne zapalenie wsierdzia, zatory w posocznicy
 • Skazy krwotoczne – białaczka, anemia plastyczna, choroby wątroby, leki przeciwzakrzepowe
 • Kruchość naczyń – stan zapalny tętnic
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Tętniaki
 • Urazy czaszkowo – mózgowe dla przykładu krwawienia wtórne, udar pourazowy
 • Krwawienie do istniejących już zmian dla przykładu guzy, czerniak, przerzuty raka oskrzeli, rak tarczycy
Krwiak mózgu może być wynikiem dla przykładu urazu głowy
Krwiak mózgu może być wynikiem dla przykładu urazu głowy

Krwiak mózgu może się pojawić również w niektórych przypadkach migreny, kłębuszkowego zapalenia nerek, w przebiegu niedotlenienia, opryszczkowego zapalenia mózgu, wąglika, zatrucia jadem kiełbasianym. Krwiak mózgu może być również wynikiem urazu, najczęściej umiejscawia się w biegunach skroniowych lub czołowych i często towarzyszy temu krwotok podtwardówkowy. Samoistny krwotok powstaje również przy nadmiernym wysiłku fizycznym.

To też warto wiedzieć

2. Objawy krwiaka mózgu

Jakie objawy powoduje krwiak mózgu? Do najszybciej pojawiających się objawów należy częsty i silny ból głowy. Miejscowe objawy neurologiczne mogą się pojawić nawet bez utraty przytomności, dlatego krwiak mózgu w początkowej fazie może być mylony z udarem niedokrwiennym. W nielicznych przypadkach może dojść do wymiotów, a nawet napadów padaczkowych.

3. Odruchy neurologiczne

O diagnozie i leczeniu krwiaka decydują jego parametry i umiejscowienie. Przed podjęciem decyzji jak krwiak mózgu ma być leczony potrzebna jest pełna diagnostyka. Przede wszystkim konieczna jest stała obserwacja chorego, to, na co należy zwrócić uwagę to odruchy neurologiczne, poziom ciśnienia tętniczego, EKG, sprawdzenie gospodarki wodno – elektrolitowej.

Powinno być zastosowane leczenie zachowawcze, czyli obserwacja wszystkich funkcji życiowych. Krwiak mózgu usuwany jest poprzez wykonanie drenażu, co powinno pomóc w poprawie stanu zdrowia chorego. Operacja chirurgiczna jest wykonywana, gdy krwiak mózgu osiąga średnicę 3 – 4 cm. Leczenie operacyjne ma również na celu obniżenie ciśnienia śródczaszkowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Krwotok mózgowy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza