Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Choroby zwyrodnieniowe stawów

Avatar placeholder
30.03.2021 16:51
Choroby zwyrodnieniowe stawów
Choroby zwyrodnieniowe stawów

Choroby zwyrodnieniowe to coraz bardziej powszechny problem. Choroba zwyrodnieniowa stawów zwykle objawia się bólami stawów i problemami z poruszaniem się. Jej przyczyny nie są do końca znane. Na uszkodzenia narażony jest zwłaszcza odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa mają związek z przedwczesnym zużyciem i zwyrodnieniem tkanek, które tworzą staw. Z czasem u chorego dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej, tworzenia wyrośli kostnych, stwardnienia warstwy podchrzęstnej i powstania torbieli podchrzęstnych.

spis treści

1. Przyczyny choroby zwyrodnieniowej

Zmiany zwyrodnieniowe w chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa dotyczą zwykle krążka międzykręgowego, stawów międzykręgowych oraz trzonów kręgowych. W początkowym stadium choroby

następuje obniżenie wysokości krążka międzykręgowego, zmniejszenie przestrzeni między trzonami kręgów i podwichnięcie w stawach międzykręgowych. W taki sposób powstają zmiany zwyrodnieniowe. Mogą one dotyczyć odcinka piersiowego, szyjnego lub lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Przyczyny wystąpienia choroby nie są do końca znane, ale udowodniono już, jakie czynniki przyczyniają się do zachorowania. U części chorych ustalenie konkretnej przyczyny jest niemożliwe. Wówczas mówi się o pierwotnej lub samoistnej chorobie zwyrodnieniowej. Na jej wystąpienie wpływ mogą mieć na przykład zaburzenia w krążeniu miejscowym lub nadmierne obciążenia stawów spowodowane wyczynowym uprawianiem sportu. Częstsza jest tak zwana wtórna choroba zwyrodnieniowa, na którą wpływ mają czynniki wrodzone, takie jak hemofilia, oraz nabyte, na przykład urazy i niektóre choroby.

Na choroby zwyrodnieniowe bardziej narażone są osoby z nadwagą, w podeszłym wieku, które prowadzą siedzący tryb życia.

2. Objawy zwyrodnienia kręgosłupa

Wczesne stadium choroby charakteryzuje się niewielkimi dolegliwościami bólowymi i ograniczeniem ruchomości kręgosłupa. Ostry ból pojawia się, gdy ma miejsce przepuklina krążka międzykręgowego z odczynem zapalnym otaczających go tkanek. W wyniku przemieszczenia krążka do kanału kręgowego powstaje ucisk na korzenie nerwowe, który może wywołać poważne objawy neurologiczne, na przykład niedowład mięśni i zaburzenia czucia. Objawy choroby zależą od lokalizacji zmian zwyrodnieniowych:

  • choroba zwyrodnieniowa właściwych stawów kręgosłupa – jej symptomy to tępy ból, który pojawia się i nasila w pozycji stojącej,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów unkowertebralnych – typowy dla niej jest ból karku podczas obracania głową,
  • choroba zwyrodnieniowa segmentu kręgowego wtórna do przewlekłej przepukliny jądra miażdżystego – charakterystyczne są dla niej dolegliwości bólowe podczas stania i chodzenia,
  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupowo-żebrowa – chory odczuwa przewlekłe i tępe bóle pleców,
  • hiperostoza usztywniająca kręgosłupa – dotyka przynajmniej trzy trzony kręgowe, a chory ma ograniczoną elastyczność kręgosłupa i przewlekłe, lecz umiarkowane bóle.

3. Leczenie zwyrodnienia kręgosłupa

Skuteczność leczenia jest większa, gdy jest ono kompleksowe. Najczęściej stosuje się:

  • leczenie niefarmakologiczne (utrata zbędnych kilogramów, właściwa dieta itp.),
  • odpowiednie leki,
  • rehabilitację fizyczną.

Leczenie powinno być dobrane indywidualnie do pacjenta. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych rezultatów, konieczna może być operacja.

Zmiany zwyrodnieniowe nie tylko powodują ból, ale i ograniczają ruchomość. Dlatego też każda choroba zwyrodnieniowa stawów wymaga leczenia. Zwłaszcza choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa nie powinny być lekceważone. Zdrowy kręgosłup to podstawa dobrego samopoczucia. Nie wystarczy wiedzieć, co to jest zwyrodnienie kręgosłupa. O zdrowe plecy trzeba dbać.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Gruczolak przysadki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze