Trwa ładowanie...

Krwiak podpaznokciowy - wygląd, powstawanie krwiaka, leczenie

Avatar placeholder
07.03.2024 15:30
Krwiak podpaznokciowy
Krwiak podpaznokciowy (Zdjęcie autorstwa MAO / CC BY-SA 2.0)

Krwiak podpaznokciowy to nic innego jak wylew krwi pod paznokciem. Pojawia się w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem. Płytka paznokciowa zmienia kolor, czasami również kształt. Zdarza się, że paznokieć ulega oddzieleniu od łożyska. Krwiak pod paznokciem wymaga usunięcia krwi, a niekiedy nawet stosowane jest chirurgiczne usunięcie paznokcia. Wylew krwi pod paznokieć musi być różnicowane z czerniakiem złośliwym paznokci.

spis treści

1. Jak powstaje krwiak podpaznokciowy?

Krwiak podpaznokciowy to typowy krwiak, a więc wylew krwi, spowodowany uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokcia. Siatka naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem wpływa na różowe zabarwienie paznokcia. Gdy dochodzi do jej przerwania, następuje gromadzenie się krwi pod płytką paznokciową.

W wyniku drobnych urazów czy uszkodzeń płytki paznokciowej może dojść do pojawienia się wylewu krwi pod paznokciem. Najczęściej dochodzi do tego podczas zwykłych zajęć, prac domowych, gdy przez nieuwagę upadnie nam ciężki przedmiot na stopę czy uderzymy się w twardy przedmiot ręką albo stopą. Krwiak pod paznokciemczęsto pojawia się także u osób pracujących fizycznie, szczególnie z ciężkimi urządzeniami czy przedmiotami.

2. Jak wygląda krwiak podpaznokciowy?

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

Jeżeli paznokieć przybiera barwę brązową, a nawet czarną wskazuje to na podpłytkowy wylew krwi. Niekiedy paznokieć może ulec także zniekształceniu, pofałdowaniu, czy pojawiają się bruzdy na paznokciach.

W zależności od siły nacisku na paznokieć podczas urazu krwiak może być różnych wielkości. Gdy wylew podpaznokciowy przybiera znaczne rozmiary, często towarzyszy mu także silny ból. Krwiaki podpaznokciowe dużej wielkości powodują często oddzielenie się płytki paznokciowej częściowo lub w całości od łożyska i samoczynne usunięcie się uszkodzonego paznokcia, potocznie nazywane „zejściem paznokcia”. Na jego miejscu wyrasta nowy paznokieć. Czas odrastania paznokcia zależny jest od wieku oraz od tego, czy jest to paznokieć stopy, czy dłoni. U dzieci i osób w młodym wieku jest to proces szybszy niż u osób w podeszłym wieku. Średni czas odrastania paznokcia u stóp to 3-5 miesięcy. Paznokcie na dłoniach rosną ok. 2-3 razy szybciej.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Leczenie krwiaka podpaznokciowego

Krwiak podpaznokciowy, jeżeli jest małej wielkości, nie wymaga żadnego leczenia, ponieważ samoistnie się wchłania. Gdy jednak zajmuje dużą część paznokcia i towarzyszy mu ból, szczególnie przy nacisku, konieczne jest jednak usunięcie krwi z warstwy podpaznokciowej. Odbywa się to na drodze przebicia płytki paznokciowej i ewakuacji wynaczynionej krwi.

Przed rozpoczęciem tego zabiegu należy odpowiednio zdezynfekować paznokieć. Nie wymaga się znieczulenia miejscowego. W przypadku, gdy zabieg ten nie zakończy się powodzeniem, można zastosować chirurgiczne usunięcie paznokcia. W obu przypadkach zaleca się zażywanie antybiotyków, aby zapobiec infekcji drobnoustrojami. Wskazana jest także odpowiednia profilaktyka tężca.

Zobacz także:

Krwiak podpaznokciowy wymaga odróżnienia od czerniaka złośliwego paznokcia, który w początkowym okresie rozwoju może przybierać podobny wygląd. Brązowy kolor płytki paznokciowej może pojawić się także pod wpływem stosowania niektórych leków, jak niektóre antybiotyki, np. tetracyklina, ale także cignolina, chloropromazyna, czy barwników zawartych w kosmetykach do paznokci.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze