Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Krwiak podpaznokciowy

Krwiak podpaznokciowy to nic innego jak wylew krwi pod paznokciem. Pojawia się w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem. Płytka paznokciowa zmienia kolor, czasami również kształt. Zdarza się, że paznokieć ulega oddzieleniu od łożyska. Krwiak pod paznokciem wymaga usunięcia krwi, a niekiedy nawet stosowane jest chirurgiczne usunięcie paznokcia. Wylew krwi pod paznokieć musi być różnicowane z czerniakiem złośliwym paznokci.

Jak powstaje krwiak podpaznokciowy?

Krwiak podpaznokciowy to typowy krwiak, a więc wylew krwi, spowodowany uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokcia. Siatka naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem wpływa na różowe zabarwienie paznokcia. Gdy dochodzi do jej przerwania, następuje gromadzenie się krwi pod płytką paznokciową. W wyniku drobnych urazów czy uszkodzeń płytki paznokciowej może dojść do pojawienia się wylewu krwi pod paznokciem. Najczęściej dochodzi do tego podczas zwykłych zajęć, prac domowych, gdy przez nieuwagę upadnie nam ciężki przedmiot na stopę czy uderzymy się w twardy przedmiot ręką albo stopą. Krwiak pod paznokciemczęsto pojawia się także u osób pracujących fizycznie, szczególnie z ciężkimi urządzeniami czy przedmiotami.

Jak wygląda krwiak podpaznokciowy?

Jeżeli paznokieć przybiera barwę brązową, a nawet czarną wskazuje to na podpłytkowy wylew krwi. Niekiedy paznokieć może ulec także zniekształceniu, pofałdowaniu, czy pojawiają się bruzdy na paznokciach. W zależności od siły nacisku na paznokieć podczas urazu krwiak może być różnych wielkości. Gdy wylew podpaznokciowy przybiera znaczne rozmiary, często towarzyszy mu także silny ból. Krwiaki podpaznokciowe dużej wielkości powodują często oddzielenie się płytki paznokciowej częściowo lub w całości od łożyska i samoczynne usunięcie się uszkodzonego paznokcia, potocznie nazywane „zejściem paznokcia”. Na jego miejscu wyrasta nowy paznokieć. Czas odrastania paznokcia zależny jest od wieku oraz od tego, czy jest to paznokieć stopy, czy dłoni. U dzieci i osób w młodym wieku jest to proces szybszy niż u osób w podeszłym wieku. Średni czas odrastania paznokcia u stóp to 3-5 miesięcy. Paznokcie na dłoniach rosną ok. 2-3 razy szybciej.

Leczenie krwiaka podpaznokciowego

Krwiak podpaznokciowy, jeżeli jest małej wielkości, nie wymaga żadnego leczenia, ponieważ samoistnie się wchłania. Gdy jednak zajmuje dużą część paznokcia i towarzyszy mu ból, szczególnie przy nacisku, konieczne jest jednak usunięcie krwi z warstwy podpaznokciowej. Odbywa się to na drodze przebicia płytki paznokciowej i ewakuacji wynaczynionej krwi. Przed rozpoczęciem tego zabiegu należy odpowiednio zdezynfekować paznokieć. Nie wymaga się znieczulenia miejscowego. W przypadku, gdy zabieg ten nie zakończy się powodzeniem, można zastosować chirurgiczne usunięcie paznokcia. W obu przypadkach zaleca się zażywanie antybiotyków, aby zapobiec infekcji drobnoustrojami. Wskazana jest także odpowiednia profilaktyka tężca.

Krwiak podpaznokciowy wymaga odróżnienia od czerniaka złośliwego paznokcia, który w początkowym okresie rozwoju może przybierać podobny wygląd. Brązowy kolor płytki paznokciowej może pojawić się także pod wpływem stosowania niektórych leków, jak niektóre antybiotyki, np. tetracyklina, ale także cignolina, chloropromazyna, czy barwników zawartych w kosmetykach do paznokci.

Bibliografia

  • McLatchie R.G., Parameswaran S., Daciewicz Z., Oksfordzki podręcznik chirurgii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1993. ISBN 83-01-11116-X.
  • Mierzecki A., Godycki-Ćwirko M., Wybrane umiejętności medyczne, PP-UiOT "Aktis", Łódź, 2005, s. 80. ISBN 83-916794-5-4.
Marta Bednarska,
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Krwiak - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Okres

Julia1111 • ostatni post 10 godzin temu

2
Artykuły Krwiak
Krwiak

Krwiak podokostnowy

Krwiak podokostnowy, z łac. cephalhematoma, to wylew krwi pod część podokostnową kości czaszki. Pojawia się u noworodków w wyniku urazu okołoporodowego lub gdy przeprowadzony jest poród kleszczowy albo wykorzystany jest próżnociąg. Ten krwiak ... zostanie wykryty krwiak podokostnowy, musi być monitorowany stan noworodka. Przyczyny i objawy krwiaka podokostnowego Krwiak ... wynikiem urazu okołoporodowego. Wtedy też najczęściej dotyczy kości sklepienia czaszki. Krwiak podokostnowy dotyczy często...

Rany i krwotoki

Krwiak

Krwiak to wylew krwi na zewnątrz naczyń krwionośnych, w wyniku uszkodzenia ściany naczyń spowodowanego przez uraz. Może być różnej wielkości. Często mylony jest z wybroczynami, np. siniakiem. W porównaniu z nimi nie jest płaski. Może powstawać nie tylko...

Neurologia

Krwiak śródczaszkowy

Krwiak śródczaszkowy to wynaczynienie krwi w obrębie tkanki mózgowej, które najczęściej powstaje w wyniku urazu głowy. Wynaczynienie może także nastąpić między zewnętrzną i wewnętrzną blaszką opony twardej (krwiak nadtwardówkowy) lub pod oponą twardą...