Trwa ładowanie...

Krwiak podtwardówkowy – przyczyny, charakterystyka, rodzaje

Avatar placeholder
31.05.2023 17:35
Krwiak podtwardówkowy – przyczyny, charakterystyka, rodzaje
Krwiak podtwardówkowy – przyczyny, charakterystyka, rodzaje

Krwiak podtwardówkowy (podoponowy) najczęściej jest skutkiem silnego urazu głowy, gdy doszło do złamania kości czaszkowych. Wszystkie krwiaki, a więc także krwiak podtwardówkowy, jest skutkiem powikłań po wszelkich urazach mózgu. Krwiaki uznaje się za najcięższe komplikacje pourazowe. Mogą one wystąpić nawet jako powikłania po upadku.

spis treści

1. Krwiak podtwardówkowy – przyczyny

Powodem powstania krwiaka podtwardówkowego, zwanego również podoponowym, jest bardzo silny uraz głowy. Najczęściej odnotowuje się jego formowanie wtedy, gdy uderzenie spowodowało złamanie kości czaszkowych.

Krwiak podtwardówkowy powstaje w wyniku urazu głowy.
Krwiak podtwardówkowy powstaje w wyniku urazu głowy.

2. Krwiak podtwardówkowy – charakterystyka

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Krwiak podtwardówkowy charakteryzuje się zbieraniem krwi żylnej między oponami. Mowa tu o oponie twardej i pajęczej. Krwiak podtwardówkowy jest bardzo niebezpieczny, bowiem owe gromadzenie się krwi może doprowadzić nawet do pęknięcia żył w mózgu.

Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowych?
Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowych? [8 zdjęć]

Niebezpieczna choroba, która może zabić w kilka godzin. Pierwsze objawy łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem

zobacz galerię

Krwiak podtwardówkowy daje o sobie znać w różnoraki sposób. Warto podkreślić, iż jego objawy zależą głównie od tego, gdzie jest usytuowany. Pierwszym i zdaje się najbardziej oczywistym powodem do obaw jest przewlekły ból głowy. Dużo poważniejsze są różne niedowłady. Oprócz tego można doświadczyć rozmaitych zaburzeń w obrębie różnorakich sfer: zaczynając od kłopotów z mówieniem i chodzeniem po zaburzenia świadomości. Osoby, które mają krwiak podtwardówkowy mogą także cierpieć na zakłócenia snu, a nawet doświadczać napadów padaczki.

Leczenie krwiaka podtwardówkowego zwykle nie obywa się bez ingerencji chirurgicznej. Warto podkreślić, iż leczenie owego krwiaka to co innego, niż leczenie jego powikłań. Kiedy zaburzony został rytm fizjologiczny organizmu, wówczas próbujemy go przywrócić do stanu normalności tymi samami metodami, których używa się w leczeniu udaru mózgu. Głównie chodzi tu o zaburzenia w obrębie mowy oraz wszelkich niedowładów.

Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu? [4 zdjęcia]

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego,

zobacz galerię

Warto jeszcze wspomnieć o mieszczącym się w obrębie krwiaka podtwardówkowego krwotoku podpajęczynówkowym. Powstaje on na skutek stłuczenia mózgu i polega na wylewie krwi do przestrzeni, która znajduje się między pajęczynówką a oponą miękką. Objawy takiego stanu rzeczy są zbliżone do tego, w którym występuje krwotok podpajęczynówkowy. Jest on powodowany pęknięciem tętniaka mózgu. W obu sytuacjach można zaobserwować nieznośny ból głowy, zwłaszcza z tyłu, a także wymioty. Ponadto może wystąpić sztywnienie karku, utrata świadomości, a nawet drgawki i upośledzenie ruchowe gałek ocznych. Wiąże się to prawdopodobnie z porażeniem nerwów okołoruchowych.

3. Krwiak podtwardówkowy – inne

Oprócz krwiaka podtwardówkowego mogą wystąpić inne, to jest:

  • Krwiak nadtwardówkowy, czyli wylew krwi do przestrzeni, która znajduje się między kością czaszki a oponą twardą. Jest on bardzo niebezpieczny, bowiem wylew krwi narasta, co powoduje ucisk na mózg. Ci, którzy go mają wymagają bezzwłocznie operacji.
  •  Krwiak śródmózgowy, czyli krwotoczny udar mózgu. Polega na gromadzeniu się krwi w obszarze mózgowia. On również jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza, gdy umiejscowi się w móżdżku, bowiem wówczas wywiera nacisk na ośrodek oddechowy, zatem może powodować śmierć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze