Jak rozpoznać udar mózgu?
1 z 5Śmiertelne zagrożenie
Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego, zapada 70 tysięcy Polaków. Niemal połowy pacjentów nie udaje się uratować, a w wielu przypadkach komplikacje stają się przyczyną ciężkiej niepełnosprawności. Aż jedna piąta ofiar udaru do końca życia wymaga stałej opieki, co trzecia potrzebuje pomocy w wykonywaniu prostych czynności.
W przebiegu udaru dochodzi do niedotlenienia mózgu i uszkodzenia jego funkcji na skutek zaburzonego dopływu krwi do tego narządu. W sytuacji, kiedy światło naczynia krwionośnego zostanie zablokowane przez zator, mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym, który występuje w 85 proc. przypadków. Jeżeli zaś dojdzie do pęknięcia takiego naczynia, mówimy o udarze krwotocznym.
Kluczowa jest w tej sytuacji jak najszybsza reakcja – im wcześniej chory zostanie przyjęty do szpitala i poddany odpowiedniemu leczeniu, tym większa szansa na uratowanie mu życia i niedopuszczenie do powstania trwałych zmian. W jaki sposób rozpoznać pierwsze oznaki udaru? Kto narażony jest na jego wystąpienie w największym stopniu?