Badanie radiologiczne
Badanie rentgenowskie opiera się na wykorzystaniu promieni X, które, przechodząc przez ciało, dają obraz narządów i szkieletu. Zdjęcie rentgenowskie pozwala na szczegółową analizę szkieletu, stawów, płuc, jamy brzusznej i piersi. Badanie to jest często wykorzystywane w diagnostyce, ponieważ pomaga w dokładnym wykryciu i zbadaniu schorzenia, a w konsekwencji w wyborze odpowiedniej kuracji. Jednak ze względu na wysoką szkodliwość promieni X dla zdrowia człowieka, badań tych nie można wykonywać zbyt często.
Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"
1. Zdjęcie rentgenowskie
Zdjęcie rentgenowskie powstaje przy użyciu promieni X. Na kliszy radiograficznej powstaje obraz ciała, który uwzględnia różną gęstość narządów. Klisza jest mniej lub bardziej zaczerniona, w zależności od narządu, którego zdjęcie jest wykonywane. Na zdjęciu rentgenowskim kości są białe, tkanki mają różne odcienie szarości, natomiast powietrze jest czarne.
Podczas badania rentgenowskiego badane są najczęściej:
- kości - w poszukiwaniu złamań, zwyrodnienia stawów czy deformacji;
- płuca - w poszukiwaniu zmian gruźlicowych, infekcji bakteryjnych lub wirusowych oraz guzów;
- jama brzuszna - w poszukiwaniu kamieni nerkowych i w pęcherzu moczowym oraz niedrożności w układzie trawiennym.
2. Przebieg badania rentgenowskiego
Badanie RTG jest wykonywane w specjalnym pomieszczeniu, w którym znajduje się aparatura rentgenowska. Przed badaniem należy zdjąć ubranie z tych części ciała, których zdjęcie będzie wykonywane. Następnie należy stanąć pomiędzy lampą rentgenowską a kliszą rentgenowską. Podczas robienia zdjęcia rentgenowskiego trzeba pozostać w bezruchu i wstrzymać oddech, jeśli zostaniemy o to poproszeni. Zwykle wykonuje się kilka zdjęć w różnych pozycjach, najczęściej z przodu i z profilu. Badanie rentgenowskie trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesne.
3. Właściwe przygotowanie do badania rentgenowskiego
Badanie rentgenowskie nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Nie ma potrzeby bycia na czczo, można jeść i pić normalnie. Warto natomiast zabrać ze sobą poprzednie zdjęcia rentgenowskie, jeśli takie były wykonywane, w celu porównania. Jedynym przeciwwskazaniem do badania rentgenowskiego jest wczesna ciąża. Promienie rentgenowskie mogą spowodować malformacje płodu.
Komentarze