Trwa ładowanie...

Badanie radiologiczne

Badanie rentgenowskie opiera się na wykorzystaniu promieni X, które, przechodząc przez ciało, dają obraz narządów i szkieletu. Zdjęcie rentgenowskie pozwala na szczegółową analizę szkieletu, stawów, płuc, jamy brzusznej i piersi. Badanie to jest często wykorzystywane w diagnostyce, ponieważ pomaga w dokładnym wykryciu i zbadaniu schorzenia, a w konsekwencji w wyborze odpowiedniej kuracji. Jednak ze względu na wysoką szkodliwość promieni X dla zdrowia człowieka, badań tych nie można wykonywać zbyt często.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

spis treści

1. Zdjęcie rentgenowskie

Zdjęcie rentgenowskie powstaje przy użyciu promieni X. Na kliszy radiograficznej powstaje obraz ciała, który uwzględnia różną gęstość narządów. Klisza jest mniej lub bardziej zaczerniona, w zależności od narządu, którego zdjęcie jest wykonywane. Na zdjęciu rentgenowskim kości są białe, tkanki mają różne odcienie szarości, natomiast powietrze jest czarne.
Podczas badania rentgenowskiego badane są najczęściej:

  • kości - w poszukiwaniu złamań, zwyrodnienia stawów czy deformacji;
  • płuca - w poszukiwaniu zmian gruźlicowych, infekcji bakteryjnych lub wirusowych oraz guzów;
  • jama brzuszna - w poszukiwaniu kamieni nerkowych i w pęcherzu moczowym oraz niedrożności w układzie trawiennym.

2. Przebieg badania rentgenowskiego

Złamanie obojczyka - RTG
Złamanie obojczyka - RTG

Na zdjęciu rentgenowskim widać miejsce złamania kości obojczykowej.

zobacz galerię

Badanie RTG jest wykonywane w specjalnym pomieszczeniu, w którym znajduje się aparatura rentgenowska. Przed badaniem należy zdjąć ubranie z tych części ciała, których zdjęcie będzie wykonywane. Następnie należy stanąć pomiędzy lampą rentgenowską a kliszą rentgenowską. Podczas robienia zdjęcia rentgenowskiego trzeba pozostać w bezruchu i wstrzymać oddech, jeśli zostaniemy o to poproszeni. Zwykle wykonuje się kilka zdjęć w różnych pozycjach, najczęściej z przodu i z profilu. Badanie rentgenowskie trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesne.

3. Właściwe przygotowanie do badania rentgenowskiego

Badanie rentgenowskie nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Nie ma potrzeby bycia na czczo, można jeść i pić normalnie. Warto natomiast zabrać ze sobą poprzednie zdjęcia rentgenowskie, jeśli takie były wykonywane, w celu porównania. Jedynym przeciwwskazaniem do badania rentgenowskiego jest wczesna ciąża. Promienie rentgenowskie mogą spowodować malformacje płodu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.