Trwa ładowanie...

Choroby serca - przyczyny, badania laboratoryjne i kardiologiczne

Avatar placeholder
02.04.2021 14:35
Choroby serca mogą mieć wiele różnych przyczyn.
Choroby serca mogą mieć wiele różnych przyczyn. (123RF)

Choroby serca nie powinny być lekceważone. Jeżeli w naszej rodzinie zdarzało się, że najbliżsi chorowali na serce, należy zadbać o odpowiednie badania profilaktyczne.. To podstawa, która może uchronić pacjenta przed utratą życia.

spis treści

1. Choroby serca Polaków

Współcześnie większość z nas jest zabiegana. Nie mamy czasu na badania kontrolne, odpoczynek czy aktywność fizyczną. Swój czas spędzamy w pracy, nie poświęcając odpowiedniej uwagi swojemu zdrowiu. Z tego też powodu choroby związane z sercem nie dotyczą już tylko osób starszych.

Choroby serca coraz częściej pojawiają się u młodych ludzi. Zdaniem WHO to właśnie one są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Według statystyk w 2015 roku na serce zmarło 17,7 mln osób. To 31 proc. ogólnej liczby zgonów na całym świecie. Najczęściej zabija choroba wieńcowa serca oraz udar mózgu.

1.1. Nadciśnienie tętnicze

Zobacz film: "Uwarunkowania genetyczne chorób serca"

Polacy coraz częściej zmagają się z nadciśnieniem. Przyczyną pojawienia się tej dolegliwości są m.in. nadużywanie soli w diecie, nadwaga i otyłość, alkohol czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Z nadciśnieniem zmaga się 9 milionów mieszkańców Polski. Najczęściej cierpią na nie osoby po 50. roku życia.

Zobacz także:

O nadciśnieniu mówimy, gdy ciśnienie stale bądź często znajduje się powyżej wartości prawidłowych. Lekarze mówią, że akceptowany poziom wynosi poniżej 140/90 mmHg.

Zbyt wysokie ciśnienie łączy się również z bólami głowy, odczuwaniem zmęczenia czy krwawieniami z nosa. Nieleczone może powodować zawał serca, udar mózgu bądź chorobę niedokrwienną.

Jak uciec z grupy podwyższonego ryzyka? Pomoże przede wszystkim aktywność fizyczna i odpowiednio zbilansowana dieta. Dietetycy i lekarze polecają, by przy stwierdzonym nadciśnieniu zupełnie zrezygnować z dosalania potraw, wzbogacić dietę w produkty będące źródłem potasu. Idealnym zamiennikiem masła (źródło nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans) będzie dobrej jakości margaryna ze sterolami roślinnymi w składzie.

Choroby serca (prezentacja edukacyjna)
Choroby serca (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Jak pracuje serce? Serce, jak każdy inny mięsień, wymaga stałej dostawy krwi, tlenu i składników

zobacz galerię

1.2. Miażdżyca

Coraz częściej słyszymy też o miażdżycy. To choroba, która rozwija się latami, bez charakterystycznych objawów. Chorzy często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że coś dzieje się w ich organizmie. Złogi cholesterolu z czasem pokrywa blaszka miażdżycowa. Wtedy mówimy o pojawieniu się miażdżycy.

Co się wtedy dzieje w organizmie? Ściany tętnic coraz bardziej sztywnieją, przez co ich światło się zwęża. To rezultat odkładania się cholesterolu. Krew nie przepływa swobodnie. Efektem jest słabe ukrwienie organów wewnętrznych oraz nadciśnienie. Może dojść do zakrzepu, a w konsekwencji do choroby wieńcowej czy zawału serca.

Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia miażdżycy jest nieprawidłowy styl życia. Nie pomaga niezdrowa dieta pełna tłuszczów nasyconych, palenie papierosów, nadwaga i otyłość czy też cukrzyca.

Jak wygląda leczenie miażdżycy? Pierwszym krokiem jest zmiana jadłospisu. Dieta w miażdżycy ma przede wszystkim za zadanie obniżyć zawartość tłuszczów, tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów trans w posiłkach. Należy spożywać jak najmniej soli. Powinniśmy z kolei wzbogacić dietę o produkty bogate w sterole roślinne.

W obniżeniu poziomu "złego" cholesterolu pomoże np. regularne korzystanie z margaryny wzbogaconej właśnie w fitosterole (Optima Cardio). To właśnie te substancje aktywne pozwalają na hamowanie wchłanianie cholesterolu do układu krwionośnego. W efekcie jego poziom obniży się o 7-12 proc. w ciągu 2-3 tygodni.

2. Jakie zagrożenie niosą choroby serca?

Choroby serca mają bardzo duży wpływ na zdrowie i życie pacjenta. Tylko dzięki podstawowej diagnostyce możemy na czas wykryć choroby sercowo-naczyniowe i podjąć odpowiednie leczenie. Warto przy tym podkreślić, że udar mózgu, choroba wieńcowa, niewydolność krążenia to tylko niektóre z chorób serca, które stanowią główną przyczynę zgonów.

Choroby serca mają bardzo duży wpływ na zdrowie i życie pacjenta
Choroby serca mają bardzo duży wpływ na zdrowie i życie pacjenta

3. Badania laboratoryjne

Zanim lekarz zleci odpowiednie badania laboratoryjne w celu zdiagnozowania chorób serca, przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Podczas niego zbiera niezbędne informacje na temat wszelkich dolegliwości, charakteru objawów i czasie ich pojawiania się. Najczęstszymi objawami chorób serca jest ból w klatce piersiowej, duszności, zaburzenia rytmu serca, omdlenia i osłabienie. Uczucie ucisku i pieczenia często pacjenci lokalizują za mostkiem. Ból może promieniować również w inne części ciała.

Szmery w sercu podczas podejrzenia choroby serca, diagnozuje się na podstawie osłuchania serca. Ważne jest także mierzenie ciśnienia tętniczego. Następnie, u pacjenta z podejrzeniem choroby serca, przeprowadza się odpowiednie badania laboratoryjne. Lekarz zleca lipidogram, który pozwala na określenie poziomu cholesterolu, stężenie trójglicerydów, stężenie glukozy i hemoglobiny, a także białka C-reaktywnego. Dzięki tym badaniom lekarz może zdiagnozować choroby serca, takie jak miażdżyca, choroba wieńcowa i zawał serca.

4. Badania kardiologiczne

Do badań kardiologicznych, diagnozujących choroby serca, zaliczamy EKG. Wyróżniamy tu kilka rodzajów tego badania – podstawowe, wysiłkowe Holtera i śródsercowe. Stan układu sercowo-naczyniowego pozwala ocenić również badanie RTG klatki piersiowej.

Inne badania kardiologiczne, które pomagają ocenić budowę serca, przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, mięśnia sercowego, tętnic wieńcowych oraz pracę serca, to echokardiografia, badania dopplerowskie serca, rezonans magnetyczny serca oraz scyntygrafia serca. Ich wykonanie jest bardzo ważne podczas diagnozowania chorób serca.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zaburzenia rytmu serca
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.