Trwa ładowanie...

Choroby serca – zagrożenia, badania laboratoryjne i kardiologiczne

Choroby serca nie powinny być lekceważone. Jeżeli w naszej rodzinie zdarzało się, że najbliżsi chorowali na serce, należy zadbać o odpowiednie badania profilaktyczne.. To podstawa, która może uchronić pacjenta przed utratą życia.

Zobacz film: "Leczenie przeciwkrzepliwe po wszczepieniu sztucznej zastawki serca"

spis treści

1. Jakie zagrożenie niosą choroby serca

Choroby serca mają bardzo duży wpływ na zdrowie i życie pacjenta. Tylko dzięki podstawowej diagnostyce możemy na czas wykryć choroby sercowo-naczyniowe i podjąć odpowiednie leczenie. Warto przy tym podkreślić, że udar mózgu, choroba wieńcowa, niewydolność krążenia to tylko niektóre z chorób serca, które stanowią główną przyczynę zgonów.

Choroby serca mają bardzo duży wpływ na zdrowie i życie pacjenta
Choroby serca mają bardzo duży wpływ na zdrowie i życie pacjenta

2. Badania laboratoryjne serca

Zanim lekarz zleci odpowiednie badania laboratoryjne w celu zdiagnozowania chorób serca, przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Podczas niego zbiera niezbędne informacje na temat wszelkich dolegliwości, charakteru objawów i czasie ich pojawiania się. Najczęstszymi objawami chorób serca jest ból w klatce piersiowej, duszności, zaburzenia rytmu serca, omdlenia i osłabienie. Uczucie ucisku i pieczenia często pacjenci lokalizują za mostkiem. Ból może promieniować również w inne części ciała.

Szmery w sercu podczas podejrzenia choroby serca, diagnozuje się na podstawie osłuchania serca. Ważne jest także mierzenie ciśnienia tętniczego. Następnie, u pacjenta z podejrzeniem choroby serca, przeprowadza się odpowiednie badania laboratoryjne. Lekarz zleca lipidogram, który pozwala na określenie poziomu cholesterolu, stężenie trójglicerydów, stężenie glukozy i hemoglobiny, a także białka C-reaktywnego. Dzięki tym badaniom lekarz może zdiagnozować choroby serca, takie jak miażdżyca, choroba wieńcowa i zawał serca.

3. Badania kardiologiczne

Do badań kardiologicznych, diagnozujących choroby serca, zaliczamy EKG. Wyróżniamy tu kilka rodzajów tego badania – podstawowe, wysiłkowe Holtera i śródsercowe. Stan układu sercowo-naczyniowego pozwala ocenić również badanie RTG klatki piersiowej.

Inne badania kardiologiczne, które pomagają ocenić budowę serca, przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, mięśnia sercowego, tętnic wieńcowych oraz pracę serca, to echokardiografia, badania dopplerowskie serca, rezonans magnetyczny serca oraz scyntygrafia serca. Ich wykonanie jest bardzo ważne podczas diagnozowania chorób serca.

 

Choroby serca (prezentacja edukacyjna)
Choroby serca (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Jak pracuje serce? Serce, jak każdy inny mięsień, wymaga stałej dostawy krwi, tlenu i składników odżywczych...

zobacz galerię

Wyróżniamy również badania kardiologiczne diagnozujące choroby serca, które są bardziej inwazyjne. Należy do nich cewnikowanie serca, które polega na wprowadzeniu cewnika naczyniowego przez skórę do komór serca. Dzięki temu lekarz może ocenić budowę mięśnia sercowego i określić rytm pracy serca. Koronarografia to z kolei ocena tętnic wieńcowych. Badanie jest możliwe po wprowadzeniu cewnika i środka kontrastowego, a następnie przeprowadzenie badania RTG, które ułatwia zdiagnozowanie chorób serca.

 

Następny artykuł: Zaburzenia rytmu serca

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.