Trwa ładowanie...

Gruczolak przysadki - objawy, rodzaje, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 21:21
Objawy gruczolaków przysadki
Objawy gruczolaków przysadki (123rf)

Gruczolak przysadki mózgowej to postać guza przysadki mózgowej. Gruczolak przysadki jest nowotworem, tyle że nie tworzy przerzutów. Jest on zaliczany do łagodnych guzów nowotworowych.

spis treści

1. Jakie są objawy gruczolaka przysadki?

Od tego czy komórka będąca źródłem gruczolaka przysadki jest aktywna hormonalnie lub nie, zależą jego objawy. Może np. wystąpić niepłodność.

Objawy gruczolaka u mężczyzn to osłabienie potencji. U kobiet to zaburzenia miesiączkowania.

Zobacz film: "Jakie są objawy guza mózgu?"

Takie objawy występują przy guzie zwanym prolaktynowym, gdyż wydziela on prolaktynę, czyli hormon odpowiedzialny za działanie tzw. ciałka żółtego.

Jest też potrzebna do powstawania mleka w piersiach matki.

Występujące u dzieci zaburzenia wzrostu prowadzące do gigantyzmu lub też powodujące duże rozmiary dłoni, języka, żuchwy oraz stóp powoduje guz somatotropinowy.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Gruczolak jest odpowiedzialny za wydzielanie hormonu wzrostu. Gruczolak przysadki tego typu wywołuje także osłabienie mięśni ból w stawach, a nawet osteoporozę.

Jest też odpowiedzialny za powstanie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, a także kardiomiopatię przerostową.

Gruczolak przysadki prowadzi do powstania choroby Cushinga. Wywołuje ją guz kortykotropinowy poprzez wydzielanie hormonu kortykotropowego.

Choroba Cushinga wywołuje otyłość oraz wspomnianą wcześniej osteoporozę i cukrzycę.

Jej objawami są również pojawiające się na skórze rozstępy, a także trądzik.

To musisz wiedzieć

Rzadką przyczyną nadczynności tarczycy jest natomiast gruczolak przysadki, którego komórki wydzielają hormon tyreotropowy. Nieczynny hormonalnie jest natomiast guz gonadotropinowy. Poprzez swój rozrost na skutek ucisku uszkadza właściwie działające komórki wydzielnicze.

Ogólnymi objawami powodowanymi przez gruczolak przysadki są bóle głowy oraz tzw. niedowidzenie połowicze dwuskroniowe.

2. Jakie są rodzaje gruczolaka przysadki?

Występują różne rodzaje gruczolaka przysadki. Te, które odpowiadają za różne zaburzenia hormonalne związane z niedoczynnością przysadki określa się jako gruczolaki przysadki obojętnochłonne. Odpowiadają one za zanik czynności płciowych, a także tycie.

Objawiają się też osłabieniem organizmu i obniżeniem ciśnienia krwi.

Gruczolak przysadki jest odpowiedzialny za gigantyzm, który występuje w okresie wzrostu dzieci. Później przybiera formę akromegalii, czyli zbytni rozrost tkanek miękkich nosa, stóp.

Gruczolaki przysadki odpowiedzialne za to określa się kwasochłonnymi. Chorobę Cushinga wywołują gruczolaki przysadki zwane zasadochłonnymi.

3. Jak leczyć gruczolaka przysadki?

Na początku gruczolak przysadki leczy się farmakologicznie niezależnie od rodzaju i miejsca występowania guza. Jest to pierwsza faza walki z tym nowotworem.

Farmaceutyki aplikuje się osobom, które będą poddane operacji, jak i pozostałym. Jeśli taka forma leczenia wystarcza, wtedy nie ma potrzeby wykonywać na pacjencie zabiegu chirurgicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Choroby płuc
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze