Gruczolak przysadki - objawy, rodzaje, leczenie

Dokładne określenie tego schorzenia to gruczolak przysadki mózgowej. Ma on postać guza przysadki mózgowej. Gruczolak przysadki jest nowotworem, tyle że nie tworzy przerzutów. Zatem nie należy się go bardzo obawiać. Jest on zaliczany do łagodnych guzów nowotworowych. Gruczolak przysadki umiejscowiony jest w centralnym punkcie w dole czaszki. Jest to tzw.  siodło tureckie.

1. Gruczolak przysadki - objawy

Od tego czy komórka będąca źródłem gruczolaka przysadki jest aktywna hormonalnie lub nie, zależą jego objawy. Może np. wystąpić niepłodność. U mężczyzn osłabienie potencji, a u kobiet zaburzenia miesiączek. Takie objawy występują przy guzie zwanym prolaktynowym, gdyż wydziela on prolaktynę, czyli hormon odpowiedzialny za działanie tzw. ciałka żółtego. Jest też potrzebna do powstawania mleka w piersiach matki. Występujące u dzieci zaburzenia wzrostu prowadzące do gigantyzmu lub też powodujące duże rozmiary dłoni, języka, żuchwy oraz stóp powoduje guz somatotropinowy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Gruczolak przysadki zaliczany jest do łagodnych nowotworów
Gruczolak przysadki zaliczany jest do łagodnych nowotworów

Jest on odpowiedzialny za wydzielanie hormonu wzrostu. Gruczolak przysadki tego typu wywołuje także osłabienie mięśni, ból w stawach, a nawet osteoporozę. Jest też odpowiedzialny za powstanie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, a także kardiomiopatię przerostową. Gruczolak przysadki prowadzi też do powstania choroby Cushinga. Wywołuje ją guz kortykotropinowy poprzez wydzielanie hormonu  kortykotropowego. Choroba Cushinga wywołuje otyłość oraz wspomnianą wcześniej osteoporozę i cukrzycę. Jej objawami są również pojawiające się na skórze rozstępy, a także trądzik. Rzadką przyczyną nadczynności tarczycy jest natomiast gruczolak przysadki, którego komórki wydzielają hormon tyreotropowy. Nieczynny hormonalnie jest natomiast guz gonadotropinowy. Poprzez swój rozrost na skutek ucisku uszkadza właściwie działające  komórki wydzielnicze. Ogólnymi objawami powodowanymi przez gruczolak przysadki są  bóle głowy oraz tzw. niedowidzenie połowicze dwuskroniowe.

To musisz wiedzieć

2. Gruczolak przysadki - rodzaje

Gruczolak przysadki dzieli się na kilka rodzajów. Te, które odpowiadają za różne zaburzenia hormonalne związane z niedoczynnością przysadki określa się jako gruczolaki przysadki obojętnochłonne. Odpowiadają one za zanik czynności płciowych, a także tycie. Objawiają się też osłabieniem organizmu i obniżeniem ciśnienia krwi. Gruczolaki przysadki są też odpowiedzialne za gigantyzm, który występuje w okresie wzrostu dzieci. Później przybiera formę akromegalii, czyli zbytni rozrost tkanek miękkich nosa, żuchwy, stóp. Gruczolaki przysadki odpowiedzialne za to określa się kwasochłonnymi. Chorobę Cushinga wywołują gruczolaki przysadki zwane zasadochłonnymi.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do...

zobacz galerię

3. Gruczolak przysadki - leczenie

Gruczolak przysadki najpierw leczy się farmaceutykami niezależnie od rodzaju i miejsca występowania guza. Jest to pierwsza faza walki z tym nowotworem. Farmaceutyki aplikuje się osobom, które będą poddane operacji, jak i pozostałym. Jeśli taka forma leczenia wystarcza, wtedy nie ma potrzeby wykonywać na pacjencie zabiegu chirurgicznego.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Choroby płuc

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!