Właściwości pokrzywy - składniki odżwycze, wpływ na organizm, stosowanie, przeciwwskazania
Po oparzeniu pokrzywą, często słyszymy od wielu osób - „będziesz zdrowy”. Mądrość ludowa może być prawdziwa, bowiem pokrzywa to prawdziwa kopalnia zdrowia! Cenne właściwości pokrzywy wykorzystywane są zarówno w medycynie jak i kosmetyce. Lecznicze zioło jest także rośliną jadalną.
1. Właściwości lecznicze cennych mikrolelementów z pokrzywy
Z powodu obecności kłująco-parzących włosków pokrzywa powoduje podrażnienia skóry ludzi i zwierząt, lecz nie warto się tym zniechęcać, ponieważ pokrzywa jest rośliną o licznych właściwościach leczniczych.
Pokrzywa zawiera cenne mikroelementy: wapń, magnez, fosfor, żelazo, siarkę, potas, jod, krzem i sód i witaminy: A, C, B2, K1, które odpowiadają za właściwości pokrzywy. W skład pokrzywy wchodzą także: chlorofil, serotonina, histamina, garbniki i acetylocholina, flawonoidy, oraz liczne kwasy organiczne.
2. Prozdrowotne działanie pokrzywy
Pokrzywa (Urtica dioica) oczyszcza organizm ze złogów kwasu moczowego jest środkiem wspomagającym leczenie schorzeń i stanów zapalnych dróg moczowych a także zakażeń bakteryjnych układu moczowego. Właściwości pokrzywy wpływają również na zwężenie naczyń krwionośnych, odprowadzenie złogów żółciowych z dróg przewodów żółciowych, poprawienie pracy wątroby (odtruwa organizm), wzmocnienie żołądka, a także zmniejszenie nadmiernej potliwości.
Właściwości pokrzywy to również działanie przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Pokrzywa jest środkiem wspomagającym w leczeniu rożnego rodzaju krwawień (krwioplucie, wymioty krwawe, krwawienia maciczne, krwawienia z nosa, hemofilia, krwawiączka). Właściwości pokrzywy pomogą w leczeniu anemii gdyż zwiększają produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny. Lecznicza roślina poprawia przemianę materii - właściwości pokrzywy będą pomocne przy zwalczaniu biegunek i zaparć.
Ze względu na bakteriobójcze właściwości pokrzywy stosuje się przemywanie i okłady z jej liści w leczeniu schorzeń skórnych, ropni, czyraków, trądziku, guzków, stanów zapalnych pochwy oraz stanów zapalnych mięśni. Wyciąg z pokrzywy można stosować jako płukankę do jamy ustnej. Właściwości pokrzywy pozytywnie wpływają na kondycję skóry głowy. Stosowanie pokrzywy w czystej postaci bądź preparatów z dodatkiem tej rośliny pomoże przy łojotoku, lub w problemach z łupieżem.
Pokrzywa jest składnikiem suplementów diety na włosy - roślina osusza skórę głowy, odtłuszcza i nadaje włosom śliską jedwabistą puszystość. Najbardziej wartościowa jest świeża pokrzywa, uzyskuje się z niej sok, zaś liście można dodawać np. do sałatek. W formie suszonej pokrzywa świetnie nada się np. na herbatkę ziołową. Bez względu na formę właściwości pokrzywy będą miały odbroczynny wpływ na zdrowie.
3. Wskazanie do stosowania
Zioło można wykorzystwać na różne sposoby, wykorzystując wszystkie właściwości pokrzywy, np. :
- nalewka ze świeżej pokrzywy użyta razem z zielem nasturcji jest skutecznym środkiem odżywczym dla cebulek włosowych, leczy łojotok i łupież;
- wprowadzony do otworu nosa czopek zwilżony sokiem z pokrzywy, zatamuje krwawienie;
- rozcieńczony sok świeżej pokrzywy zaleca się do płukania ust przy aftach, infekcjach gardła, ust, błony śluzowej, jamy ustnej;
- młode pokrzywy można przyrządzać podobnie jak szpinak - dodaje się je także do zup, a cienko pokrojone - do sałatek jarzynowych, dzięki temu wzrośnie wartość odżywcza potraw;
- picie soku ze świeżej pokrzywy ma działanie hemostatyczne, a właściwości pokrzywy dodatkowo zwężają naczynia krwionośne.
To musisz wiedzieć
- Zioła, które warto hodować w domu
- Zioła i przyprawy najlepsze dla mózgu
- Zioła i przyprawy o właściwościach antyrakowych
- Minusy picia pokrzywy - skutki uboczne, przeciwwskazania, interakcje
4. Kiedy nie należy stosować pokrzywy?
Pomimo licznych właściwości pokrzywy nie jest ona wskazana dla kobiet mających problem z chorobami dróg rodnych, nie zaleca się stosowania pokrzywy przy nowotworach macicy, krwotokach z dróg rodnych spowodowanych polipami, lub przy przewlekłych chorobach nerek.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.