Trwa ładowanie...

Pantomogram - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania

Pantomogram to nazwa badania obrazowego, która zapewne niewiele mówi przeciętnemu pacjentowi – nie jest to bowiem procedura medyczna, która wykonywana jest rutynowo. Istnieją jednak pewne wskazania, kiedy warto wykonać pantomogram. Czym zatem jest pantomogram, kiedy jest zalecany i czy jest bezpieczny?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak wygląda zabieg reimplantacji zęba?"

spis treści

1. Czym jest pantomogram?

Pantomogram to specjalistyczne zdjęcie rentgenowskie (RTG), które uwidacznia zęby górne i dolne oraz okoliczne tkanki. Potocznie pantomogram nazywany jest panoramą.

Znaczną zaletą pantomogramu jest fakt, że nie jest konieczne żadne przygotowanie pacjenta przed badaniem – oprócz pozbycia się ewentualnej biżuterii lub okularów. Jednak szczegółowe informacje poda osoba, która przeprowadza badanie.

Pantomogram jest szybkim badaniem diagnostycznym – trwa bowiem kilkanaście sekund, jest komfortowe i nieobciążające - promieniowanie jest na tyle niskie, że nie niesie za sobą większego ryzyka.

Badanie wykonuje się w pozycji stojącej. Pantomogram jest bezbolesny, podobnie jak inne badania rentgenowskie. Najczęściej pacjent ubiera ołowiany fartuch, który chroni inne tkanki przed wpływem promieni.

Rentgen w stomatologii
Rentgen w stomatologii

Zdjęcie rentgenowskie, na którym widać nieprawidłowo rosnące zęby mądrości.

zobacz galerię

2. Wskazania do wykonania pantomogramu

Zdjęcie pantomograficzne wykonuje się w wielu sytuacjach. Lekarz stomatolog zaleca zrobienie go po urazach lub w przypadku bólu zębów o niejasnej etiologii. Charakter badania pozwala również na ocenę ewentualnych procesów rozrostowych i nowotworowych.

Pantomogram wykonuje się również w przypadku planowego chirurgicznego usunięcia zębów mądrości, aby dokładnie ocenić ich położenie.

Zastosowaniem pantomogramu jest również zobrazowanie zębów i innych struktur przed założeniem aparatu ortodontycznego, zdjęcie ocenia także stan przyzębia.

Jak widać wskazań jest wiele, co w dużej mierze jest zasługą sporej wartości diagnostycznej panoramy. Badanie pantomograficzne może ocenić także efektywność przeprowadzonego do tej pory leczenia.

3. Przeciwwskazania do wykonania pantomogramu

Pantomogram jest badaniem bezpiecznym. Niska dawka promieniowania sprawia, że może być z powodzeniem może zostać wykonane praktycznie u każdej osoby. Przeciwwskazaniem natomiast jest ciąża, nawet w jej początkowym okresie.

Pantomogram jest dobrym badaniem, stosunkowo bezpiecznym i tanim (koszt nie powinien być większy niż kilkadziesiąt złotych). Niesie za sobą dużą wartość diagnostyczną, która jest nieoceniona przed wprowadzeniem odpowiedniego leczenia stomatologicznego.

W niektórych sytuacjach przed radykalnymi krokami, takimi jak ekstrakcja zęba warto wykonać tego typu zdjęcie. Pamiętajmy jednak, że rutynowo nie przeprowadza się pantomogramu – o skierowaniu na badanie decyduje lekarz stomatolog.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza