Pantomogram – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania

Pantomogram – to nazwa, która zapewne nie wiele mówi przeciętnemu pacjentowi – nie jest to bowiem procedura medyczna, która wykonywana jest rutynowo. Istnieją jednak pewne wskazania, kiedy warto wykonać pantomogram. Czym zatem jest pantomogram, kiedy jest wykonywany i czy jest bezpieczny?

spis treści

1. Pantomogram – charakterystyka

Pantomogram to specjalistyczne zdjęcie rentgenowskie (RTG), które uwidacznia zęby górne i dolne oraz okoliczne tkanki. Potocznie pantomogram nazywany jest panoramą. Znaczną zaletą pantomogramu jest fakt, że nie jest konieczne żadne przygotowanie pacjenta przed badaniem – oprócz pozbycia się ewentualnej biżuterii lub okularów.

Jednak szczegółowe informacje poda osoba, która przeprowadza badanie pantomograficzne. Jest szybkim badaniem diagnostycznym – trwa bowiem kilkanaście sekund, zatem jest komfortowe i nieobciążające pacjenta – promieniowanie, które jest emitowane w trakcie badania pantomograficznego jest na tyle niskie, że nie niesie za sobą większego ryzyka.

Rentgen w stomatologii
Rentgen w stomatologii

Zdjęcie rentgenowskie, na którym widać nieprawidłowo rosnące zęby mądrości.

zobacz galerię

Badanie wykonuje się w pozycji stojącej. Panotmogram jest bezbolesny, podobnie jak inne badania rentgenowskie. Najczęściej pacjent ubiera ołowiany fartuch, który chroni inne tkanki przed szkodliwym promieniowaniem.

2. Pantomogram – wskazania

Zdjęcie pantomograficzne wykonuje się w wielu sytuacjach. Lekarz stomatolog zaleca wykonanie zdjęcia panoramicznego na przykład po urazach lub w przypadku bólu zębów o niejasnej etiologii. Charakter badania pozwala również na ocenę ewentualnych procesów rozrostowych i nowotworowych.

Pantomogram wykonuje się również w przypadku planowego chirurgicznego usunięcia zębów mądrości, aby dokładnie ocenić ich położenie. Zastosowaniem pantomogramu jest również zobrazowanie zębów i innych struktur przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Pantomogram ocenia także stan przyzębia. Jak widać wskazań do wykonania pantomogramu jest wiele, co w dużej mierze jest zasługą jego sporej wartości diagnostycznej. Badanie pantomograficzne może ocenić także efektywność przeprowadzonego do tej pory leczenia.

Zobacz także:

3. Pantomogram – przeciwwskazania

Pantomogram jest badaniem bezpiecznym. Niska dawka promieniowania emitowanego przez pantomograf powoduje, że badanie to z powodzeniem może zostać wykonane praktycznie u każdej osoby. Przeciwskazaniem natomiast jest okres ciąży, nawet tej, będącej okresem początkowym.

Promienie rentgenowskie w pantomogramie mogą działać destrukcyjnie i szkodliwie na rozwijający się płód. Przed wykonaniem pantomogramu koniecznie należy poinformować o ciąży lekarza prowadzącego.

Pantomogram jest dobrym badaniem, stosunkowo bezpiecznym i tanim (koszt badania pantomograficznego nie powinien być większy niż kilkadziesiąt złotych).

Niesie za sobą dużą wartość diagnostyczną, która jest nieoceniona przed wprowadzeniem odpowiedniego leczenia stomatologicznego. W niektórych sytuacjach przed radykalnymi krokami takimi jak ekstrakcja zęba warto wykonać tego typu badanie. Pamiętajmy jednak, że rutynowo nie przeprowadza się pantomogramu – o skierowaniu na badanie decyduje lekarz stomatolog.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy