Trwa ładowanie...

Obrzęki pochodzenia nerkowego - jak sobie z nimi radzić i co mogą oznaczać

 Kinga Olchowy
11.05.2020 11:22
Obrzęki pochodzenia nerkowego mogą być objawem wielu schorzeń, dlatego nie można ich lekceważyć
Obrzęki pochodzenia nerkowego mogą być objawem wielu schorzeń, dlatego nie można ich lekceważyć (GettyImages)

Obrzęki pochodzenia nerkowego to dolegliwość wynikająca z nieprawidłowej pracy nerek. Jej bezpośrednią przyczyną jest nadmierne gromadzenie się wody. Leczenie nie jest skomplikowane, ale wymaga zaangażowania ze strony pacjenta. Zobacz, czym są obrzęki nerkowe i jak sobie z nimi poradzić.

spis treści

1. Czym są obrzęki pochodzenia nerkowego

Obrzęki pochodznia naczyniowego to dolegliwość, któa polega na nadmiernym gromadzeniu się płynów w organizmie. Zwykle nasilają się one w nocy i uwydatniają rano. W ciągu dnia stopniowo zanikają. Dolegliwość ma wiele przyczyn, a wśród nich także choroby współistniejące.

1.1. Rodzaje obrzęków pochodzenia nerkowego

Wyróżnia się dwa rodzaje obrzęków nerkowych: uogólnione oraz ograniczone.

Zobacz film: "Grube nogi mogą być objawem choroby"

Obrzęki uogólnione najczęściej są następstwem postępujących chorób wątroby, serca albo nerek. Często także pojawiają się na skutek niedoboru białka.

Obrzęki ograniczone powstają na skutek utrudnionego przepływu krwi lub na skutek toczącego się stanu zapalnego.

2. Przyczyny obrzęków nerkowych

Obrzęki pochodzenia nerwowego mają wiele przyczyn, jednak najczęściej wymienia się przewlekłe choroby. Wówczas jednak dolegliwość jest niemal niezauważalna.

Zmiany obrzękowe nie zawsze ściśle dotyczą nerek. Bardzo często pojawiają się w przebiegu wielu chorób, m. in. niedoczynności i nadczynności tarczycy. Mogą także być skutkiem tzw. zespołu nerczycowego.

Obrzęki pochodzenia nerkowego może wynikać także z utrudnionego przepływu krwi albo chłonki.

3. Objawy obrzęków pochodzenia nerkowego

Podstawowym objawem obrzęków jest zwiększenie objętości płynów w organizmie, szczególnie w okolicach nadgarstków, kostek, brzucha i twarzy.

Jeśli obrzęki wynikają z utrudnionego przepływu wody w nerkach, objawem towarzyszącym może być także znacznie zmniejszone wydalanie moczu.

Dodatkowo w przypadku chorób nerek obrzekom towarzyszą takie objawy, jak:

  • wysokie stężenie mocznika i kreatyniny
  • białkomocz
  • nadciśnienie

3.1. Obrzęki pochodzenia nerkowego a zespół nerczycowy

Zespół nerczycowy to nieprawidłowość w pracy nerek, która objawia się nadmiernym wydalaniem białka wraz z moczem. Poza obrzękami, objawem takiego stanu jest niedobór albumin w osoczu oraz podwyższone stężenie cholesterolu we krwi.

Sam zespół nerczycowy bardzo często jest konsekwencją innych chorób, przede wszystkim reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia czy cukrzycy. Ryzyko wystąpienia zespołu nerczycowego zwiększają także niektóre leki, nowotwory i przebyte infekcje.

Zespół nerczycowy często pojawia się także w przebiegu niedoczynności tarczycy czy niedokrwistości (głównie u młodych chłopców).

4. Leczenie obrzęków pochodzenia nerkowego

Aby trwale złagodzić objawy obrzęków pochodzenia nerkowego, należy przede wszystkim działać profilaktycznie.

Bardzo ważne jest zapobieganie infekcjom dróg moczowych i szybkie reagowanie, jeśli już się pojawią. Należy mieć w domu podstawowe preparaty lecznicze, stosowane w przypadku zakażeń czy innych dolegliwości układu moczowego.

Ważne jest także ograniczenie ilości wypijanych płynów, aby woda nie gromadziła się w przestrzeni pozanaczyniowej. Warto także przyjmować leki moczopędne.

Jeśli obrzęki są objawem jakiejś choroby, leczenie powinno opierać się na wyeliminowaniu pierwotnej przyczyny. W przypadku schorzeń idiopatycznych (o niezidentyfikowanej przyczynie) zwykle stosuje się steroidoterapię.

Jeśli obrzęki i choroby współistniejące mają poważny przebieg, konieczna może okazać się dializa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze