Obrzęki pochodzenia nerkowego - jak sobie z nimi radzić i co mogą oznaczać
Obrzęki pochodzenia nerkowego to dolegliwość wynikająca z nieprawidłowej pracy nerek. Jej bezpośrednią przyczyną jest nadmierne gromadzenie się wody. Leczenie nie jest skomplikowane, ale wymaga zaangażowania ze strony pacjenta. Zobacz, czym są obrzęki nerkowe i jak sobie z nimi poradzić.
1. Czym są obrzęki pochodzenia nerkowego
Obrzęki pochodznia naczyniowego to dolegliwość, któa polega na nadmiernym gromadzeniu się płynów w organizmie. Zwykle nasilają się one w nocy i uwydatniają rano. W ciągu dnia stopniowo zanikają. Dolegliwość ma wiele przyczyn, a wśród nich także choroby współistniejące.
1.1. Rodzaje obrzęków pochodzenia nerkowego
Wyróżnia się dwa rodzaje obrzęków nerkowych: uogólnione oraz ograniczone.
Obrzęki uogólnione najczęściej są następstwem postępujących chorób wątroby, serca albo nerek. Często także pojawiają się na skutek niedoboru białka.
Obrzęki ograniczone powstają na skutek utrudnionego przepływu krwi lub na skutek toczącego się stanu zapalnego.
2. Przyczyny obrzęków nerkowych
Obrzęki pochodzenia nerwowego mają wiele przyczyn, jednak najczęściej wymienia się przewlekłe choroby. Wówczas jednak dolegliwość jest niemal niezauważalna.
Zmiany obrzękowe nie zawsze ściśle dotyczą nerek. Bardzo często pojawiają się w przebiegu wielu chorób, m. in. niedoczynności i nadczynności tarczycy. Mogą także być skutkiem tzw. zespołu nerczycowego.
Obrzęki pochodzenia nerkowego może wynikać także z utrudnionego przepływu krwi albo chłonki.
3. Objawy obrzęków pochodzenia nerkowego
Podstawowym objawem obrzęków jest zwiększenie objętości płynów w organizmie, szczególnie w okolicach nadgarstków, kostek, brzucha i twarzy.
Jeśli obrzęki wynikają z utrudnionego przepływu wody w nerkach, objawem towarzyszącym może być także znacznie zmniejszone wydalanie moczu.
Dodatkowo w przypadku chorób nerek obrzekom towarzyszą takie objawy, jak:
- wysokie stężenie mocznika i kreatyniny
- białkomocz
- nadciśnienie
3.1. Obrzęki pochodzenia nerkowego a zespół nerczycowy
Zespół nerczycowy to nieprawidłowość w pracy nerek, która objawia się nadmiernym wydalaniem białka wraz z moczem. Poza obrzękami, objawem takiego stanu jest niedobór albumin w osoczu oraz podwyższone stężenie cholesterolu we krwi.
Sam zespół nerczycowy bardzo często jest konsekwencją innych chorób, przede wszystkim reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia czy cukrzycy. Ryzyko wystąpienia zespołu nerczycowego zwiększają także niektóre leki, nowotwory i przebyte infekcje.
Zespół nerczycowy często pojawia się także w przebiegu niedoczynności tarczycy czy niedokrwistości (głównie u młodych chłopców).
4. Leczenie obrzęków pochodzenia nerkowego
Aby trwale złagodzić objawy obrzęków pochodzenia nerkowego, należy przede wszystkim działać profilaktycznie.
Bardzo ważne jest zapobieganie infekcjom dróg moczowych i szybkie reagowanie, jeśli już się pojawią. Należy mieć w domu podstawowe preparaty lecznicze, stosowane w przypadku zakażeń czy innych dolegliwości układu moczowego.
Ważne jest także ograniczenie ilości wypijanych płynów, aby woda nie gromadziła się w przestrzeni pozanaczyniowej. Warto także przyjmować leki moczopędne.
Jeśli obrzęki są objawem jakiejś choroby, leczenie powinno opierać się na wyeliminowaniu pierwotnej przyczyny. W przypadku schorzeń idiopatycznych (o niezidentyfikowanej przyczynie) zwykle stosuje się steroidoterapię.
Jeśli obrzęki i choroby współistniejące mają poważny przebieg, konieczna może okazać się dializa.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.