Opuchnięte kostki – tryb życia, schorzenia układu krążenia, niewydolność nerek

Opuchnięte kostki u nóg to dość częsta dolegliwość. Problem ten pojawia się zazwyczaj wieczorem po intensywnie spędzonym dniu i dotyczy głównie kobiet. Opuchnięte kostki nie muszą być oznaką problemów zdrowotnych, jednak nie można tego bagatelizować. Objaw ten może świadczyć na przykład o zaburzonej pracy układu krążenia, nerek oraz wątroby. Warto się dowiedzieć, jakie są przyczyny tej dolegliwości.

Zobacz film: "O czym może świadczyć opuchlizna na nogach?"

1. Opuchnięte kostki – tryb życia

Opuchnięte kostki to wynik nagromadzenia się płynu. Źródłem problemu może być choroba lub niewłaściwy tryb życia. Jedną z przyczyn może być długotrwałe poprzebywanie w jednej pozycji. Jeśli przez dłuższy czas siedzimy lub stoimy, mięśnie łydek, które stanowią element pompy naczyniowo-mięśniowej nie pracują, w wyniku czego dochodzi do gromadzenia się płynu. W takiej sytuacji zazwyczaj obrzęk ma charakter przejściowy i ustępuje po pewnym czasie. Problem ten dotyczy głównie osób, które są zmuszone długimi godzinami siedzieć lub stać w pracy oraz osób otyłych i starszych, ponieważ zazwyczaj są one mało aktywne fizycznie. Opuchnięte kostki mogą też pojawić się w wyniku spożycia dużej ilości alkoholu.

Opuchnięte kostki bardzo często są wynikiem niewłaściwego trybu życia.
Opuchnięte kostki bardzo często są wynikiem niewłaściwego trybu życia.

2. Opuchnięte kostki – schorzenia układ krążenia

Opuchnięte kostki mogą też być objawem poważnych chorób. Jedną z częstszych przyczyn pojawiania się obrzęków są choroby serca. W tej sytuacji objawy w początkowej fazie mogą przypominać te wynikające ze zmęczenia, ponieważ nasilają się wieczorami, a następnie ustępują. Jednak wraz z rozwojem choroby obrzęki zaczynają występować w ciągu całego dnia.

Choroby układu krążenia odpowiedzialne za opuchnięte kostki to między innymi:

  • Niewydolność żylna - żyły są naczyniami krwionośnymi wyposażonymi w zastawki żylne. To właśnie dzięki nim krew może płynąć w kierunku serca nie cofając się. U osób cierpiących na niewydolność żylną mechanizm ten działa w sposób zaburzony.
  • Niewydolność serca - mięsień sercowy jest pompą ssąco-tłoczącą odpowiedzialną za dostarczanie krwi tętniczej do narządów i odbieranie z nich krwi żylnej. Jeśli praca układu sercowo-naczyniowego jest niewydolna, dochodzi do gromadzenia się krwi w żyłach kończyn dolnych. Jest to bezpośrednią przyczyną pojawienia się obrzęków okolicy stawów skokowych.
  • Schorzenia zakrzepowo-zatorowe – materiał zatorowy zmniejszający światło naczyń krwionośnych również może być przyczyną zastoju żylnego, a co za tym idzie opuchniętych kostek.
Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego
Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego [7 zdjęć]

Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w wieku...

zobacz galerię

3. Opuchnięte kostki – niewydolność nerek

Opuchnięte kostki mogą też być objawem przewlekłej niewydolności nerek. Na skutek obniżonego przepływu krwi przez nerki dochodzi do zatrzymania w organizmie sodu i wody. W takiej sytuacji obrzęki mogą się również pojawiać w innych okolicach ciała.

Innymi objawami niewydolności nerek są między innymi:

TO MUSISZ WIEDZIEĆ

4. Opuchnięte kostki – inne przyczyny

Opuchnięte kostki mogą być również efektem:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.