Trwa ładowanie...

Opuchnięte kostki – tryb życia, schorzenia układu krążenia, niewydolność nerek

Avatar placeholder
26.01.2023 11:22
Opuchnięte kostki – tryb życia, schorzenia układu krążenia, niewydolność nerek
Opuchnięte kostki – tryb życia, schorzenia układu krążenia, niewydolność nerek

Opuchnięte kostki u nóg to dość częsta dolegliwość. Problem ten pojawia się zazwyczaj wieczorem po intensywnie spędzonym dniu i dotyczy głównie kobiet. Opuchnięte kostki nie muszą być oznaką problemów zdrowotnych, jednak nie można tego bagatelizować. Objaw ten może świadczyć na przykład o zaburzonej pracy układu krążenia, nerek oraz wątroby. Warto się dowiedzieć, jakie są przyczyny tej dolegliwości.

spis treści

1. Przyczyna opuchniętych kostek

Opuchnięte kostki to wynik nagromadzenia się płynu. Źródłem problemu może być choroba lub niewłaściwy tryb życia. Jedną z przyczyn może być długotrwałe poprzebywanie w jednej pozycji. Jeśli przez dłuższy czas siedzimy lub stoimy, mięśnie łydek, które stanowią element pompy naczyniowo-mięśniowej nie pracują, w wyniku czego dochodzi do gromadzenia się płynu. W takiej sytuacji zazwyczaj obrzęk ma charakter przejściowy i ustępuje po pewnym czasie. Problem ten dotyczy głównie osób, które są zmuszone długimi godzinami siedzieć lub stać w pracy oraz osób otyłych i starszych, ponieważ zazwyczaj są one mało aktywne fizycznie. Opuchnięte kostki mogą też pojawić się w wyniku spożycia dużej ilości alkoholu.

Opuchnięte kostki bardzo często są wynikiem niewłaściwego trybu życia.
Opuchnięte kostki bardzo często są wynikiem niewłaściwego trybu życia.

2. Schorzenia układ krążenia

Zobacz film: "Choroby, o których świadczy opuchlizna na nogach"

Opuchnięte kostki mogą też być objawem poważnych chorób. Jedną z częstszych przyczyn pojawiania się obrzęków są choroby serca. W tej sytuacji objawy w początkowej fazie mogą przypominać te wynikające ze zmęczenia, ponieważ nasilają się wieczorami, a następnie ustępują. Jednak wraz z rozwojem choroby obrzęki zaczynają występować w ciągu całego dnia.

Choroby układu krążenia odpowiedzialne za opuchnięte kostki to między innymi:

  • Niewydolność żylna - żyły są naczyniami krwionośnymi wyposażonymi w zastawki żylne. To właśnie dzięki nim krew może płynąć w kierunku serca nie cofając się. U osób cierpiących na niewydolność żylną mechanizm ten działa w sposób zaburzony.
  • Niewydolność serca - mięsień sercowy jest pompą ssąco-tłoczącą odpowiedzialną za dostarczanie krwi tętniczej do narządów i odbieranie z nich krwi żylnej. Jeśli praca układu sercowo-naczyniowego jest niewydolna, dochodzi do gromadzenia się krwi w żyłach kończyn dolnych. Jest to bezpośrednią przyczyną pojawienia się obrzęków okolicy stawów skokowych.
  • Schorzenia zakrzepowo-zatorowe – materiał zatorowy zmniejszający światło naczyń krwionośnych również może być przyczyną zastoju żylnego, a co za tym idzie opuchniętych kostek.
Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego
Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego [7 zdjęć]

Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w wieku

zobacz galerię

3. Niewydolność nerek

Opuchnięte kostki mogą też być objawem przewlekłej niewydolności nerek. Na skutek obniżonego przepływu krwi przez nerki dochodzi do zatrzymania w organizmie sodu i wody. W takiej sytuacji obrzęki mogą się również pojawiać w innych okolicach ciała.

Innymi objawami niewydolności nerek są między innymi:

  • mniejsza ilość oddawanego moczu,
  • osłabienie,
  • obniżona temperatura ciała,
  • obniżona odporność.

TO MUSISZ WIEDZIEĆ

4. Zaburzenia hormonalne i opuchnięte kostki

Opuchnięte kostki mogą być również efektem:

  • zaburzeń hormonalnych (np. ciąża, niedoczynność tarczycy),
  • zażywania niektórych leków (np. leki przeciwdepresyjne, leki na nadciśnienie),
  • urazu,
  • reakcji alergicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze