Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Obturacyjny bezdech podczas snu - przyczyny, objawy, leczenie

Obturacyjny bezdech podczas snu
Obturacyjny bezdech podczas snu

Obturacyjny bezdech podczas snu może dotyczyć nawet około 100 tysięcy osób. Patologią jest, jeśli podczas snu bezdech występuje dłużej niż 10 sekund i powtarza się to częściej niż 5 razy w ciągu godziny. Bezdechowi towarzyszą: chrapanie, częste wybudzanie, problemy z koncentracją. Może także pojawić się uczucie duszności bądź dławienia. Na schorzenie narażone są zwłaszcza osoby z wadami anatomicznymi oraz otyłe.

spis treści

1. Przyczyny i objawy obturacyjnego bezdechu

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego powstaje obturacyjny bezdech podczas snu. Można wskazać tylko pewne schorzenia, które mogą się do niego przyczynić:


Polisomnografia u dziecka
Polisomnografia u dziecka

Badanie polisomnograficzne wykonuje się u pacjentów chorych na bezdech nocny.

zobacz galerię
Zobacz film: "Bezdech"
  • zmiany w obrębie nosa (skrzywienie przegrody nosa, przerost małżowin nosowych, polipy),

  • zmiany w obrębie gardła (powiększone migdałki podniebienne, powiększony język, wydłużone podniebienie miękkie),
  • wady budowy twarzoczaszki (np. mała, cofnięta żuchwa).

Bezdech częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet (inna jest budowa dróg oddechowych i ochronną rolę spełniają tutaj hormony żeńskie). Dotyczy on mężczyzn w średnim wieku, często otyłych, którzy chrapią i czują się senni w ciągu dnia. Zaobserwowano także, że na bezdech częściej cierpią osoby z problemami ze strony układu krążenia oraz układu nerwowego.

Objawy obturacyjnego bezdechu to:

  • poranne bóle głowy, które przeważnie ustępują kilka lub kilkanaście minut po przebudzeniu;

  • senność w ciągu dnia, którą trudno opanować – może nawet dochodzić do zasypiania wbrew własnej woli;

  • uczucie zmęczenia w ciągu dnia;
  • obniżenie libido i potencji seksualnej.

Najbliżsi osób, u których występuje obturacyjny bezdech senny, obserwują nieregularne i głośne [chrapanie](https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-chrapania) oraz sam bezdech – brak ruchów klatki piersiowej, gdy nie słychać oddychania, widać wzmożoną potliwość, częste wstawanie do łazienki i niespokojny sen.

Bezdech
Bezdech

Bezdech jest rodzajem zatrzymania oddechu, na skutek czego nie przemieszczają się gazy w drogach oddechowych

zobacz galerię

W ciągu dnia chorzy odczuwają przemęczenie, podenerwowanie i drażliwość. Zaburzenie jest szczególnie niebezpieczne, jeśli powoduje niekontrolowane zasypianie w ciągu dnia. Zdarza się, że osoby dotknięte tym problemem zasypiają podczas prowadzenia pojazdów.


2. Leczenie obturacyjnego bezdechu


Aby rozpoznać chorobę, wypełnia się specjalną ankietę od lekarza. Wykonuje się również badanie snu – badanie polisomnograficzne, podczas którego do ciała przykleja się elektrody, rejestrujące pracę mózgu, gałek ocznych oraz aktywność mięśni klatki piersiowej i brzucha. Badanie przeprowadza się w szpitalu. Obturacyjny bezdech senny wymaga leczenia, ponieważ przyczynia się do wzrostu zachorowań na nadciśnienie i chorobę niedokrwienną serca. W leczeniu zachowawczym stosuje się urządzenie, które wytwarza dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (tzw. nCPAP). Podczas snu chory ma umieszczoną w buzi rurkę i podniebienie miękkie nie zapada się. Można również stosować specjalne aparaty ortodontyczne na noc, które zapewniają właściwy przepływ powietrza przez jamę gardłową.

Chorzy na obturacyjny bezdech powinni także zgłosić się do laryngologa, który zbada pacjenta pod kątem budowy anatomicznej. Jeżeli lekarz zauważy wady anatomiczne, wówczas może przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Istnieje cała gama przyczyn laryngologicznych chrapania i bezdechu. Gdy schorzenie spowodowane jest np. skrzywioną przegrodą nosową – wykonuje się operacyjną plastykę, gdy podniebienie jest zbyt wiotkie wykonuje się zabiegi laserowego lub chirurgicznego usztywnienia. Szeroki zakres zabiegów laryngologicznych stwarza możliwość usunięcia chrapania i bezdechu a zabiegi te są dobrze tolerowane przez pacjentów.

Terapia osób z obturacyjnym bezdechem wiąże się również z wprowadzeniem zmian w diecie. Spadek masy ciała może sprawić, że u niektórych pacjentów, dotkniętych łagodną postacią choroby, objawy znikną. Chorym zaleca się także unikanie używek (alkoholu) oraz środków nasennych. Niektórym pacjentom pomaga także zmiana pozycji ciała podczas snu – bezdech senny najczęściej pojawia się u osób, które śpią na plecach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze