Polisomnografia – charakterystyka, przygotowanie, przebieg
Polisomnografia to badanie snu. W czasie polisomnografii lekarz bada jakość snu danej osoby oraz to czy ma ona zaburzenia oddechu. Polisomnografia jest zlecana zazwyczaj, gdy lekarz podejrzewa u pacjenta zaburzenia oddychania, czyli np. pacjent chrapie, ma bezdech lub zasypia w ciągu dnia w najmniej oczekiwanym momencie. Ponadto polisomnografia pozwala stwierdzić przyczyny bezsenności lub częstych pobudek w nocy oraz poprawić jakość snu. Polisomnografia jest również stosowana u osób chorych na padaczkę.
1. Charakterystyka polisomnografii
Polisomnografia jest prostym badaniem. Najłatwiej powiedzieć, że polega ono na zapisie snu danej osoby. Jednak sam zapis snu w czasie polisomnografii jest bardzo złożonym procesem. W czasie badania rejestruje się zapis czynności elektrycznej mózgu, ruchy gałek ocznych i aktywność mięśni w czasie snu. Monitoruje się także i zapisuje oddech pacjenta, a więc przepływ powietrza, ruchy klatki piersiowej i brzucha oraz ilości tlenu we krwi. Ponadto rejestruje się chrapanie i ruchy śpiącego, który dodatkowo jest podpięty do EKG. Zapis w czasie polisomnografii jest gromadzony w pamięci komputera, a przebieg całego badania jest rejestrowany na kamerze.
2. Polisomnografia - przygotowanie
Polisomnografia nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania, jednak założenie całej aparatury i wypełnienie dokumentów zajmuje trochę czasu. Dlatego warto przyjść na badanie odpowiednio wcześniej.
Przed polisomnografią pacjent jest dokładnie ważony i mierzony. Na badanie należy zabrać dwuczęściową piżamę najlepiej z rozpinaną górą, co ułatwi rozmieszczenie elektrod i czujników ruchu na ciele.
Na polisomnografię warto wziąć coś do jedzenia i picia, koniecznie należy pamiętać o przyjmowanych rano i wieczorem lekach. Aby ułatwić sobie zaśnięcie w czasie polisomnografii, warto zadbać o to, aby po prostu być odpowiednio zmęczonym. Dlatego przed badaniem nie należy ucinać sobie drzemki ani dużo odpoczywać w ciągu dnia. Ponadto nie należy pić kawy, mocnej herbaty, ani napojów zawierających substancje pobudzające, czy alkohol.
3. Polisomnografia - przebieg
Na badanie należy się zgłosić ok. godziny 20 wieczorem. Aparatura konieczna do przeprowadzenia polisomnografii zostaje podłączona przed położeniem się spać i ten moment ustala się z lekarzem przeprowadzającym badanie. Elektrody i czujniki są założone tak, aby nie krępować ruchów osoby badanej.
Przez cały czas trwania polisomnografii w pokoju obok stan osoby badanej będzie monitorował technik, który w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, czy też problemów z aparaturą natychmiast zareaguje. Pacjent w każdym momencie może również zgłosić technikowi, że coś go niepokoi.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co powoduje zaburzenia snu i zgrzytanie zębami podczas snu? - odpowiada mgr Maja Suwalska-Wąsiewicz
- Jakie badania przy zaburzeniach snu? - odpowiada mgr Patrycja Stajer
- Czy ślinienie się podczas snu jest normalne? - odpowiada lek. Jan Karol Cichecki
Polisomnografia zazwyczaj kończy się o 6 rano. Najważniejsze, aby badanie trwało przynajmniej 6 godzin. Dlatego warto wcześniej omówić swój rytm nocny z osobą wykonującą polisomnografię.
Na zakończenie polisomnografii pacjent zostaje odłączony od aparatury i wypełnia potrzebne do badania ankiety. Następnie lekarz przeanalizuje zapis polisomnografii, a wynik będzie gotowy po kilku dniach po badaniu. Na tej podstawie lekarz przygotuje plan leczenia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.