Trwa ładowanie...

Polisomnografia – charakterystyka, przygotowanie, przebieg

Avatar placeholder
30.03.2021 22:59
Polisomnografia – charakterystyka, przygotowanie, przebieg
Polisomnografia – charakterystyka, przygotowanie, przebieg

Polisomnografia to badanie snu. W czasie polisomnografii lekarz bada jakość snu danej osoby oraz to czy ma ona zaburzenia oddechu. Polisomnografia jest zlecana zazwyczaj, gdy lekarz podejrzewa u pacjenta zaburzenia oddychania, czyli np. pacjent chrapie, ma bezdech lub zasypia w ciągu dnia w najmniej oczekiwanym momencie. Ponadto polisomnografia pozwala stwierdzić przyczyny bezsenności lub częstych pobudek w nocy oraz poprawić jakość snu. Polisomnografia jest również stosowana u osób chorych na padaczkę.

spis treści

1. Polisomnografia - charakterystyka

Polisomnografia jest prostym badaniem. Najłatwiej powiedzieć, że polisomnografia polega na zapisie snu danej osoby. Jednak sam zapis snu w czasie polisomnografii jest bardzo złożonym procesem. W czasie polisomnografii rejestruje się zapis czynności elektrycznej mózgu, ruchy gałek ocznych i aktywność mięśni w czasie snu. Podczas polisomnografii monitoruje się i zapisuje oddech pacjenta, a więc przepływ powietrza, ruchy klatki piersiowej i brzucha oraz ilości tlenu we krwi. Ponadto rejestruje się chrapanie i ruchy śpiącego, który dodatkowo jest podpięty do EKG. Zapis w czasie polisomnografii jest gromadzony w pamięci komputera, a przebieg całego badania jest rejestrowany na kamerze.

2. Polisomnografia - przygotowanie

Polisomnografia nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania, jednak założenie całej aparatury i wypełnienie dokumentów zajmuje trochę czasu. Na polisomnografię warto więc przyjść odpowiednio wcześniej.

Zobacz film: "Jak zadbać o higienę snu?"

Przed polisomnografią pacjent jest dokładnie ważony i mierzony. Na badanie należy zabrać dwuczęściową piżamę najlepiej z rozpinaną górą, co ułatwi rozmieszczenie elektrod i czujników ruchu na ciele.

Pozycja podczas snu a zdrowie
Pozycja podczas snu a zdrowie [6 zdjęć]

Jest gwarancją wypoczynku i dobrego samopoczucia za dnia. Dbając o prawidłowe żywienie i regularną aktywność

zobacz galerię

Na polisomnografie warto wziąć coś do jedzenia i picia, koniecznie należy pamiętać o przyjmowanych rano i wieczorem lekach. Aby ułatwić sobie zaśnięcie w czasie polisomnografii, warto zadbać o to, aby po prostu być odpowiednio zmęczonym. Dlatego przed polisomnografią nie należy ucinać sobie drzemki ani dużo odpoczywać w ciągu dnia. Ponadto przed polisomnografią nie należy pić kawy, mocnej herbaty, ani napojów zawierających substancje pobudzające, czy alkohol.

3. Polisomnografia - przebieg

Na badanie należy się zgłosić ok. godziny 20 wieczorem. Aparatura konieczna do przeprowadzenia polisomnografii zostaje podłączona przed położeniem się spać i ten moment ustala się z lekarzem przeprowadzającym polisomnografię. Elektrody i czujniki są założone tak, aby nie krępować ruchów osoby badanej.

Przez cały czas trwania polisomnografii w pokoju obok stan osoby badanej będzie monitorował technik, który w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, czy też problemów z aparaturą natychmiast zareaguje. Pacjent w każdym momencie może również zgłosić technikowi, że coś go niepokoi.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Polisomnografia zazwyczaj kończy się o 6 rano. Najważniejsze, aby badanie trwało przynajmniej 6 godzin. Dlatego warto wcześniej omówić swój rytm nocny z osobą wykonującą polisomnografię.

Na zakończenie polisomnografii pacjent zostaje odłączony od aparatury i wypełnia potrzebne do badania ankiety. Następnie lekarz przeanalizuje zapis polisomnografii, a wynik będzie gotowy po kilku dniach od polisomnografii. Na tej podstawie lekarz przygotuje plan leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze