Polisomnografia – charakterystyka, przygotowanie, przebieg

Polisomnografia to badanie snu. W czasie polisomnografii lekarz bada jakość snu danej osoby oraz to czy ma ona zaburzenia oddechu. Polisomnografia jest zlecana zazwyczaj, gdy lekarz podejrzewa u pacjenta zaburzenia oddychania, czyli np. pacjent chrapie, ma bezdech lub zasypia w ciągu dnia w najmniej oczekiwanym momencie. Ponadto polisomnografia pozwala stwierdzić przyczyny bezsenności lub częstych pobudek w nocy oraz poprawić jakość snu. Polisomnografia jest również stosowana u osób chorych na padaczkę.

Zobacz film: "Jak zadbać o higienę snu? Obejrzyj nasz film:"

1. Polisomnografia - charakterystyka

Polisomnografia jest prostym badaniem. Najłatwiej powiedzieć, że polisomnografia polega na zapisie snu danej osoby. Jednak sam zapis snu w czasie polisomnografii jest bardzo złożonym procesem. W czasie polisomnografii rejestruje się zapis czynności elektrycznej mózgu, ruchy gałek ocznych i aktywność mięśni w czasie snu. Podczas polisomnografii monitoruje się i zapisuje oddech pacjenta, a więc przepływ powietrza, ruchy klatki piersiowej i brzucha oraz ilości tlenu we krwi. Ponadto rejestruje się chrapanie i ruchy śpiącego, który dodatkowo jest podpięty do EKG. Zapis w czasie polisomnografii jest gromadzony w pamięci komputera, a przebieg całego badania jest rejestrowany na kamerze.

2. Polisomnografia - przygotowanie

Polisomnografia nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania, jednak założenie całej aparatury i wypełnienie dokumentów zajmuje trochę czasu. Na polisomnografię warto więc przyjść odpowiednio wcześniej.

Przed polisomnografią pacjent jest dokładnie ważony i mierzony. Na badanie należy zabrać dwuczęściową piżamę najlepiej z rozpinaną górą, co ułatwi rozmieszczenie elektrod i czujników ruchu na ciele.

Pozycja podczas snu a zdrowie
Pozycja podczas snu a zdrowie [6 zdjęć]

Jest gwarancją wypoczynku i dobrego samopoczucia za dnia. Dbając o prawidłowe żywienie i regularną aktywność...

zobacz galerię

Na polisomnografie warto wziąć coś do jedzenia i picia, koniecznie należy pamiętać o przyjmowanych rano i wieczorem lekach. Aby ułatwić sobie zaśnięcie w czasie polisomnografii, warto zadbać o to, aby po prostu być odpowiednio zmęczonym. Dlatego przed polisomnografią nie należy ucinać sobie drzemki ani dużo odpoczywać w ciągu dnia. Ponadto przed polisomnografią nie należy pić kawy, mocnej herbaty, ani napojów zawierających substancje pobudzające, czy alkohol.

3. Polisomnografia - przebieg

Na badanie należy się zgłosić ok. godziny 20 wieczorem. Aparatura konieczna do przeprowadzenia polisomnografii zostaje podłączona przed położeniem się spać i ten moment ustala się z lekarzem przeprowadzającym polisomnografię. Elektrody i czujniki są założone tak, aby nie krępować ruchów osoby badanej.

Przez cały czas trwania polisomnografii w pokoju obok stan osoby badanej będzie monitorował technik, który w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, czy też problemów z aparaturą natychmiast zareaguje. Pacjent w każdym momencie może również zgłosić technikowi, że coś go niepokoi.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Polisomnografia zazwyczaj kończy się o 6 rano. Najważniejsze, aby badanie trwało przynajmniej 6 godzin. Dlatego warto wcześniej omówić swój rytm nocny z osobą wykonującą polisomnografię.

Na zakończenie polisomnografii pacjent zostaje odłączony od aparatury i wypełnia potrzebne do badania ankiety. Następnie lekarz przeanalizuje zapis polisomnografii, a wynik będzie gotowy po kilku dniach od polisomnografii. Na tej podstawie lekarz przygotuje plan leczenia.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy