Chrapanie - przyczyny, skutki nieleczonego chrapania, leczenie, domowe sposoby

Chrapanie prowadzi do zaburzeń snu i niedotlenienia organizmu. Tym samym niemożliwym do osiągnięcia staje się zdrowy sen. Domowe sposoby na chrapanie to proste rady dotyczące diety i sposobu życia. Jeżeli nie wystarczą, należy pilnie udać się do laryngologa, który rozważy właściwe leczenie chrapania.

spis treści

1. Chrapanie - przyczyny

Na chrapanie mogą wpływać następujące czynniki:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Zabiegi w leczeniu chrapania"

 • Otyłość;
 • Picie alkoholu i palenie papierosów;
 • Wiek osoby chrapiącej – im człowiek jest starszy tym większe ryzyko, że wystąpią u niego zaburzenia oddychania;
 • Nieprawidłowa drożność nosa – często wywołuje chrapanie;
 • Niewłaściwa budowa gardła – podczas snu wiotkie części gardła, podniebienie miękkie i języczek, podlegają drganiom spowodowanym przez przepływające powietrze. W ten sposób powstaje charakterystyczne zjawisko akustyczne.
Oliwa z oliwek wzmacnia układ oddechowy
Oliwa z oliwek wzmacnia układ oddechowy [5 zdjęć]

Oliwa z oliwek ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka, obniża...

zobacz galerię

2. Chrapanie - skutki nieleczonego chrapania

Nieleczone chrapanie może mieć bardzo poważne skutki:

 • Bezdech rozwija się z nieleczonego chrapania. Prowadzi do obniżenia poziomu saturacji (do ok. 70%). Saturacja to wysycenie tlenem krwi obwodowej. U człowieka zdrowego saturacja utrzymuje się na poziomie ok. 95% Silne bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, nerwowość, senność – dolegliwości te mogą być spowodowane niskim poziomem saturacji.
 • Problemy z erekcją. Chrapanie częściej dolega mężczyznom. Panowie, u których zaobserwowano zaburzenia oddychania częściej mają problemy z erekcją.
 • Nasilone objawy chorób już istniejących, np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, nadciśnienia płucnego, choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu serca, nietolerancji glukozy.
 • Chrapanie może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.
 • Dzieci, którym dokucza chrapanie rozwijają się wolniej niż ich rówieśnicy, słabiej wypadają w testach sprawnościowych.

3. Chrapanie - leczenie

Przed podjęciem leczenia, lekarz musi określić, które miejsca przeszkadzają w czasie oddychania. W tym celu wykorzystuje się apnograf. Dzięki niemu można przeprowadzić całonocną obserwację pacjenta. Zapisuje się liczbę bezdechów i oddechów spłyconych, pracę serca, stopień jego niedotlenienia, głośność chrapania. Apnograf pozwala dodatkowo zidentyfikować miejsce zwężenia w drogach oddechowych.

Leczenie zabiegowe chrapania może być podjęte jeśli waga pacjenta wskazuje maksymalnie następujący wskaźnik BMI: 40. Chirurgiczne leczenie chrapania polega na przeprowadzeniu niewielkiej plastyki gardła, języczka i łuków podniebnych. Tego typu zabieg nosi nazwę UPP lub UPPP. Możliwe jest również laserowe leczenie chrapania w lżejszych przypadkach, które może być zabiegiem bezbolesnym i bezkrwawym.

Zobacz także:

4. Chrapanie - domowe sposoby

Domowe sposoby na chrapanie opierają się na prostych zasadach: przed snem nie pij alkoholu, nie bierz leków nasennych lub uspokajających, rzuć palenie, uprawiaj dostosowany do masy ciała i sprawności sport najlepiej pod okiem trenera. Osoby otyłe powinny udać się do dietetyka, gdyż otyłość powoduje chrapanie.

Następny artykuł: Powikłania

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy