Trwa ładowanie...

Centralny bezdech senny – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
26.09.2023 11:35
Centralny bezdech senny to zaburzenie, za które najczęściej odpowiada ciężka niewydolność serca.
Centralny bezdech senny to zaburzenie, za które najczęściej odpowiada ciężka niewydolność serca. (Adobe stock)

Centralny bezdech senny to zaburzenie, za które najczęściej odpowiada ciężka niewydolność serca. Jego przyczyną i objawem jest zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe w czasie snu wraz z zatrzymaniem ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha. Na czym polega leczenie? Dlaczego jest ważne?

spis treści

1. Co to jest centralny bezdech senny?

Centralny bezdech senny (CBS) jest patologią, istotą której jest zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu z jednoczesnym zatrzymaniem ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha.

Bezdech senny oznacza przerwy w oddychaniu trwające 10 sekund lub dłużej. Według specjalistów zmaga się z nimi około 5 % osób w wieku podeszłym choruje, z czego:

Zobacz film: "Wady serca - kardiomiopatie wtórne"
  • obturacyjny bezdech senny dotyczy 95–99% chorujących na bezdechy. Jest związany z powtarzającymi się w czasie snu bezdechami (zatrzymanie oddychania) lub jego istotnym spłyceniem. Jaka jest jego przyczyna? Niemożność oddechu to skutek niedrożności górnych dróg oddechowych,
  • centralny bezdech senny dotyczy od 1 do 5% chorujących na bezdechy (co oznacza, że CBS rozpoznaje się zdecydowanie rzadziej niż bezdech senny).

2. Przyczyny centralnego bezdechu sennego

Do zatrzymania oddechu prowadzi chwilowa przerwa dopływu impulsów nerwowych z mózgu do mięśni oddechowych. Za najczęściej występującą przyczynę centralnego bezdechu sennego uznaje się ciężką niewydolność serca.

W pozostałych przypadkach choroba jest związana z:

  • osłabieniem mięśni oddechowych,
  • zaburzeniami chemicznej regulacji oddychania,
  • uszkodzeniem ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego, za co mogą odpowiadać choroby neurologiczne, zespoły hipowentylacji centralnej czy udary mózgu,
  • przebywaniem na dużej wysokości (bezdech senny w młodym wieku pojawiający się w takich okolicznościach to zjawisko przemijające),
  • zażywaniem opioidów.

Samoistny zespół centralnego bezdechu sennego (nie jest związany z inną chorobą) zdarza się rzadko. Sporadycznie przerwy w oddychaniu obserwuje się także u ludzi zdrowych.

3. Objawy centralnego bezdechu sennego

Ponieważ wskutek powtarzających się epizodów bezdechów płuca nie pobierają dostatecznej ilości powietrza, a krew nie jest dostatecznie zaopatrywana w tlen, pojawiają się różne objawy centralnego bezdechu sennego, takie jak:

  • dłuższe lub krótsze okresy bezdechu (braku oddychania) podczas wypoczynku nocnego, które powtarzają się wielokrotnie lub nieprawidłowe wzorce oddychania podczas snu. Charakterystyczny sposób oddychania u chorych zmagających się z ciężką niewydolność serca polega na naprzemiennych okresach bezdechów i zanikania oddychania. Objaw ten nazywa się oddechem Cheyne’a-Stokesa. Co istotne, u pacjentów z niewydolnością serca może występować zarówno centralny bezdech senny, jak i obturacyjny bezdech senny,
  • nagłe wybudzenia i uczucie duszności,
  • brak regenerującego snu,
  • poranne bóle głowy,
  • senność w ciągu dnia, zasypianie w ciągu dnia podczas wykonywania codziennych czynności, zasypianie w pozycji siedzącej,
  • trudności w zasypianiu (bezsenność),
  • trudności z koncentracją,
  • zmiany nastroju.

Chrapanie nie jest objawem charakterystycznym dla centralnego bezdechu sennego.

4. Diagnostyka i leczenie

W diagnostyce centralnego bezdechu sennego wykorzystuje się wywiad lekarski i badanie fizykalne, także badania dodatkowe, tak potwierdzające wstępne rozpoznanie, jak i mające na celu ustalenie choroby, która odpowiada za patologię.

Kluczowe są tak zwane badania polisomnograficzne, wykonywane w czasie snu. Ilustrują takie parametry jak ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, saturacja (wysycenie krwi tętniczej tlenem), przepływ powietrza w górnych drogach oddechowych, także częstotliwość rytmu serca (lub EKG), zapis czynności elektrycznej mięśni (elektromiogram, EMG), zapis czynności elektrycznej mózgu (EEG, elektroencefalografia), zapis ruchu gałek ocznych (elektrookulogram, EOG).

Jeśli chodzi o leczenie centralnego bezdechu sennego, najważniejsza jest terapia chorób, które odpowiadają za nieprawidłowości oddechowe w czasie snu. Niezależnie od podłoża problemu wykorzystuje się również tak zwany aparat CPAP, który przeciwdziała bezdechowi podczas snu. Leczenie CPAP powoduje poprawę utlenowania w nocy i frakcji wyrzutowej serca, zmniejszenie liczby bezdechów i spłyceń oddychania, zmniejsza także napięcie układu współczulnego.

Centralny bezdech senny – powikłania i skutki

Centralny bezdech senny jest poważna chorobą, którą trzeba leczyć. Ma to związek z tym, że nie tylko negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, ale i może być niebezpieczna dla zdrowia i życia. Dlaczego?

Przede wszystkim zagrożeniem jest zmęczenie i senność, które mogą być tak silne, że prowadzą do zaśnięcia podczas jazdy samochodem czy obsługi maszyny. To stwarza zagrożenie zarówno dla pacjenta, jak i innych. Ponadto nagłe spadki poziomu tlenu we krwi mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie serca i wywołać poważne problemy sercowo-naczyniowe.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze