Zatrzymanie wody w organizmie – objawy, przyczyny, choroby
Zatrzymanie wody w organizmie może powodować wzrost wagi ciała, opuchlizny, ale może być również objawem poważnych chorób. Jakie są najczęstsze objawy i przyczyny zatrzymania wody w organizmie? Na jakie choroby może wskazywać?
Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"
1. Objawy zatrzymania wody w organizmie
Zatrzymanie wody w organizmie objawia się najczęściej w formie obrzęków Najpierw jednak możemy zaobserwować wzrost wagi ciała, opuchliznę oczu, a także uczucie ciasnych butów pod koniec dnia. Obrzęki mogą pojawić się na palcach rąk, ale także mogą pojawić się w okolicach kostek i mogą mieć różne nasilenie. Zatrzymanie wody w organizmie może objawiać się także rozdrażnieniem, trudnościami w koncentracji i bólami głowy.
2. Przyczyny zatrzymania wody w ciele
Zatrzymanie wody w organizmie może mieć kilka przyczyn. Pierwszą z nich jest niewystarczająca ilość wody w organizmie. Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje każdego dnia około dwóch – dwóch i pół litra płynów. Jeżeli mu go nie dostarczymy, zatrzymuje wodę w organizmie, gdyż w ten sposób chroni się przed jej utratą. Zapasy płynów są gromadzone pod skórą, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.
Drugą przyczyną zatrzymania wody w organizmie jest nadmiar sodu i niedobór potasu w diecie. Jeżeli dostarczamy organizmowi zbyt dużej ilości soli, może on doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie. Warto przy tym pamiętać, że sól to nie tylko ta, którą doprawiamy potrawy, ale również sól zawarta w produktach spożywczych – wędlinach, serach, słonych przekąsach, smakowych płatkach śniadaniowych i innych. Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów, czyli około 2g sodu. Dla informacji warto wiedzieć, że w 1 g sodu znajduje się około 2,5 g soli. Niedobór potasu również może doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodnej w naszym organizmie. Dlatego tak duże znaczenie ma to, co jemy.
Przyczyną zatrzymania wody w organizmie jest także ostatni trymestr ciąży, niewłaściwa dieta odchudzająca, nadchodząca miesiączka, nadużywanie alkoholu, upały, niewielka aktywność fizyczna, a także niektóre leki.
Zobacz też
3. Choroby związane z zatrzymaniem wody
Zatrzymanie wody w organizmie może być jednak objawem niektórych chorób. Niewydolność serca, która objawia się obrzękami i dusznościami. Przewlekła niewydolność żylna, czyli żylaki również mogą objawiać się zatrzymaniem wody w organizmie i doprowadzić do obrzęków kończyn, a nawet owrzodzeniem skóry. Na zatrzymanie wody w organizmie mogą również cierpieć osoby z chorobą nerek, zakrzepicą żył głębokich, nadczynnością tarczycy, jak również osoby z chorą wątrobą.
Komentarze