Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Marianna Hall

Trawienie – objawy niestrawności, jak unikać problemów z trawieniem

 Monika Matuszko
Monika Matuszko 09.11.2021 16:35
Trawienie – objawy niestrawności, jak unikać problemów z trawieniem
Trawienie – objawy niestrawności, jak unikać problemów z trawieniem

Doświadczenie zgagi, wzdęć czy bólu w nadbrzuszu może zwiastować problemy związane z procesem trawienia. Jednym z objawów jest niestrawność, która najczęściej występuje po zjedzeniu zbyt dużej ilości jedzenia o nieprawidłowej kompozycji.

spis treści

1. Trawienie – objawy niestrawności

Objawami niestrawności (dyspepsji) są dolegliwości o charakterze przewlekłym, które mogą trwać kilka miesięcy. Osobie chorej na niestrawność może towarzyszyć zgaga, odbijanie o nieprzyjemnych zapachu, nudności, wymioty oraz biegunka.

10 sposobów na pozbycie się zgagi
10 sposobów na pozbycie się zgagi [10 zdjęć]

Zgaga to nieprzyjemna dolegliwość ze strony układu pokarmowego wynikająca z cofania się soku żołądkowego

zobacz galerię
Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Te wszystkie symptomy mogą towarzyszyć wielu chorobom układu pokarmowego. Objawy niestrawności pojawiają się najczęściej po spożyciu obfitych, ciężkostrawnych i tłustych potraw, ale także u osób, które chorują na

  •  przewlekły nieżyt żołądka,
  • przewlekłe stany zapalne trzustki, bądź dróg żółciowych,
  • chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

Towarzy także w przebiegu pozapalnych stanach upośledzonej czynności wątroby, przewlekłych schorzeniach jelit.

Środki na lepsze trawienie znajdziesz dzięki stronie KtoMaLek.pl. To darmowa wyszukiwarka dostępności leków w aptekach w Twojej okolicy, która oszczędzi Twój czas.

2. Trawienie – jak uniknąć problemów z trawieniem?

Jak uniknąć niestrawności? Po pierwsze należy jeść powoli, a pokarm gryźć dokładnie. Podczas żucia pokarmu zostaje rozbity na mniejsze kawałki, a to wspomaga trawienie w przewodzie pokarmowym. Należy także wystrzegać się spożywania nadmiernej ilości pożywienia w trakcie trwania posiłku.

Zbyt duża ilość pokarmu spożytego w krótkim przeciągu czasu może przyczynić się do wystąpienia objawów towarzyszącym zgadze, które są spowodowane między innymi zaburzonym procesem wydzielania enzymów trawiennych.

Umiarkowana i prawidłowo zaplanowana aktywność fizyczna korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Ćwiczenia fizyczne wraz z prawidłowym modelem żywienia zmniejszają częstotliwość występowania zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego w tym wzdęć i zaparć.

Trawienie niestety może iść w parze z niestrawnością
Trawienie niestety może iść w parze z niestrawnością (123rf)

Aby trawienie przebiegało prawidłowo należy także zrezygnować z palenia papierosów. Nikotyna upośledza ukrwienie żołądka oraz jelit, co przyczynia się do pogorszenia efektywności trawienia i wchłaniania.

Opanowanie umiejętności redukowania stresu i unikania silnego lęku także wspomoże w pokonaniu problemów z trawieniem. Niski poziom neuroprzekaźników, których zadaniem jest przekazywanie sygnałów do układu pokarmowego, może być wywołany przez stres. Podczas sytuacji stresowych doświadczać możemy biegunki, wymiotów oraz bólu żołądka.

W celu usprawnienia pracy jelit niezbędne jest praktykowanie odpowiedniego modelu odżywia, który zapewnia prawidłową podaż błonnika pokarmowego oraz ogranicza produkty wysokoprzetworzome bogate w cukier i utwardzony tłuszcz.

Zobacz także:

Styl życia może wpływać na proces trawienia. Odpowiednie zmiany w diecie, zwiększenie aktywności fizycznej, nauka prawidłowego radzenia sobie ze stresem, mogą ograniczyć występowanie zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego.

W przypadku chronicznych bądź nowo zaobserwowanych, niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą być to objawy choroby układu pokarmowego.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze