Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Aldosteron - badanie, normy, interpretacja wyników

Avatar placeholder
16.11.2022 13:29
Aldosteron - badanie, normy, interpretacja wyników
Aldosteron - badanie, normy, interpretacja wyników

Aldosteron to hormon należący do grupy mineralokortykosteroidów produkowanych przez korę nadnerczy. Jego najważniejszą funkcją jest regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Prowadzi on do wzrostu wchłaniania sodu i wzrostu wydalania potasu w nerkach. Aldosteron wydzielany jest, kiedy dochodzi do obniżenia poziomu sodu we krwi i/lub obniżenia ciśnienia przepływu krwi w nerkach. Nerki uwalniają wówczas reninę, która stymuluje przekształcanie angiotensynogenu w angiotensynę I, a tej w angiotensynę II, która działa na nadnercza i prowadzi do uwolnienia aldosteronu. Nieprawidłowy poziom aldosteronu jest przyczyną groźnych dla zdrowia zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.

spis treści

1. Aldosteron - badanie

Badanie poziomu aldosteronu jest wykonywane w przypadku stwierdzenia objawów hiperaldosteronizmu (wysokie stężenie sodu i niskie stężenie potasu we krwi, ciężkie, oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze) oraz objawów hipoaldosteronizmu (niskie stężenie sodu, wysokie stężenie potasu, niskie ciśnienie tętnicze, hipotonia ortostatyczna).

Dieta dla chorych na wypalenie nadnerczy
Dieta dla chorych na wypalenie nadnerczy [5 zdjęć]

Wypalenie nadnerczy jest stanem, w którym nadnercza i oś przysadka-podwzgórze-nadnercza nie pracują

zobacz galerię

Zaburzenia poziomu aldosteronu mogą świadczyć o następujących chorobach:

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"
  • pierwotny hiperaldosteronizm (zespół Conna) - spowodowany najczęściej przerostem kory nadnerczy lub gruczolakiem nadnerczy wydzielającym aldosteron;
  • wtórny hiperaldosteronizm - przyczyną pojawienia się może być zwężenie tętnicy nerkowej lub guz wydzielający reninę;
  • niedoczynność kory nadnerczy - w tym przypadku oprócz niedoboru kortyzolu obserwuje się również niedobór aldosteronu.

2. Aldosteron - normy

Poziom aldosteronu mierzy się we krwi pacjenta lub w dobowej zbiórce moczu. Pobrania dokonuje się rano, w pozycji leżącej. Pacjent powinien przed badaniem odstawić leki moczopędne, inhibitory ACE, a spożycie sodu i potasu powinno być odpowiednio znormalizowane. W takich warunkach prawidłowy poziom aldosteronu w surowicy powinien wynosić od 140 do 560 pmol/l.

Jednocześnie z poziomem aldosteronu oznacza się aktywność reninową osocza (ARO). W tym badaniu oznacza się poziom angiotensyny I, która bezpośrednio ma wpływ na wytwarzanie aldosteronu. ARO w prawidłowych warunkach wynosi 0,15 - 2,15 nmol/ml/h.

W celu prawidłowej oceny zaburzeń poziomu aldosteronu stosuje się różne czynniki stymulujące lub hamujące jego wydzielanie. Do czynników stymulujących wzrost poziomu aldosteronu należy długotrwała pionizacja (test pionizacji) i dieta ubogosodowa, a do czynników hamujących jego wydzielanie należy dieta bogata w sód i stosowanie kaptoprilu (test z kaptoprilem).

Zobacz także:

3. Aldosteron - interpretacja wyników

Wzrost poziomu aldosteronu powyżej normy i obniżona ARO mogą wskazywać na pierwotny hiperaldosteronizm. Jeśli poziom aldosteronu jest podwyższony, ale jednocześnie podwyższona jest ARO, może to świadczyć o wtórnym hiperaldosteronizmie.

Natomiast obniżony poziom aldosteronu i podwyższona ARO występują zwykle w niedoczynności kory nadnerczy (chorobie Addisona). Obniżone stężenie aldosteronu i ARO obserwuje się we wrodzonym przeroście nadnerczy.

Przy interpretacji wyników badania poziomu aldosteronu należy również brać pod uwagę czynniki mające wpływ na jego poziom - przewlekły stres, spożycie soli, forsowne ćwiczenia fizyczne, niektóre leki (m.in. inhibitory konwertazy angiotensyny, leki moczopędne).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze