Nerwice związane ze stresem

Nerwice związane ze stresem obejmują szerokie spektrum chorobowe. Na zaburzenia nerwicowe składają się m.in. takie jednostki, jak fobie, natręctwa, ostre reakcje na stres, zaburzenia adaptacyjne czy neurastenia. Większość z nas w trudnych sytuacjach życiowych doświadcza napięcia emocjonalnego, lęku, smutku, przygnębienia. Takim uczuciom często towarzyszą różnego rodzaju dolegliwości somatyczne, np. przyspieszone bicie serca, bóle głowy, drżenie mięśni. Rozchwianie emocjonalne utrudnia nam koncentrację na pracy, stres zatruwa relacje z innymi ludźmi. Na szczęście, na rynku dostępny jest bezpieczny produkt leczniczy, który pomaga w stanach wzmożonego napięcia emocjonalnego – Nerwonal.

Zobacz film: "Leczenie nerwicy"

Zaburzenia nerwicowe

Przełomowe przeżycia, traumatyczne wydarzenia życiowe czy codzienny stres mogą wywoływać u niektórych osób nerwice. Zaburzenia nerwicowe mogą ujawniać się już w okresie dojrzewania albo w szczególnych, często trudnych momentach życia, takich jak: zawarcie małżeństwa, rozwód, urodzenie dziecka, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy itp. Objawy nerwicy są wówczas wynikiem reakcji na stres. Najczęściej nie wymagają leczenia i ustępują samoistnie wraz z upływem czasu. Jeśli jednak nerwica trwa przewlekle, a nawet nasila się mimo ustąpienia sytuacji stresowej, nie można jej bagatelizować i należy podjąć odpowiednie leczenie.

Zaburzenia nerwicowe związane ze stresem stanowią grupę zaburzeń psychicznych o bardzo różnych objawach. Nerwice warunkowane stresem rozumiane są obecnie jako zespoły dysfunkcji narządów, zaburzeń emocjonalnych, zakłóceń procesów psychicznych i patologicznych form zachowania. Zaburzenia nerwicowe nie mają podłoża organicznego, tzn. nie są następstwem chorób i nie dochodzi w nich do zakłócenia oceny realności zdarzeń. Do nerwic związanych ze stresem należą:

Objawy nerwic związanych ze stresem

Nerwica przejawia się zarówno w sferze postrzegania, przeżywania, myślenia, zachowania, jak i w sferze funkcjonowania organizmu. Objawy nerwicy są często bardzo intensywne i wywołują poczucie cierpienia. W sytuacjach obciążających ujawnia się nieuświadomiony lęk i silne napięcie emocjonalne. Lęk może mieć charakter uogólniony, może to być również nieokreślony niepokój lub nagły napad paniki. Osoba cierpiąca na zaburzenia nerwicowe ma często trudności z koncentracją uwagi, charakteryzuje ją subiektywny odbiór rzeczywistości, natręctwa myślowe i ruchowe. Osoby z nerwicą związaną ze stresem boją się wyzwań, są zachowawcze, wolą unikać stresogennych sytuacji. Często mają niską samoocenę i nie wierzą w siebie. Dochodzi u nich do spadków motywacji, przygnębienia i apatii. Nierzadko występują zaburzenia snu, np. trudności z zasypianiem, zaburzenia seksualne, np. oziębłość płciowa, a także zaburzenia łaknienia, np. brak apetytu.

Objawy somatyczne w nerwicach związanych ze stresem mogą wyrażać się poprzez: brak czucia w niektórych partiach ciała, zaburzenia wzroku i słuchu, napięciowe bóle głowy, zawroty głowy, bóle serca, bóle żołądka, bóle kręgosłupa, drżenie kończyn, nadmierną potliwość ciała i inne zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych. Zaburzenia nerwicowe powodują zmiany czynnościowe – układ nerwowy steruje pracą całego organizmu, a gdy jest w stanie pobudzenia wywołanego lękiem, przekazuje to pobudzenie narządom, skutkując ich niepotrzebnym, chaotycznym działaniem. Stopień nasilenia objawów nerwicy zależy od stresogennego bodźca, cech osobowości chorego i jego sposobów radzenia sobie ze stresem. Stany wzmożonego napięcia skutkujące objawami somatycznymi w postaci bólów serca czy żołądka pomaga złagodzić preparat Nerwonal.

Załamanie nerwowe

Należy pamiętać, że zaburzeniem nerwicowym nie jest po prostu lęk czy napięcie psychiczne, jakiego większość z nas doświadcza w trudnych sytuacjach. Na zaburzenia nerwicowe nie cierpi osoba przechodząca chwilowy kryzys. „Nerwicowego” charakteru nie ma też lęk będący objawem chorób somatycznych, np. chorób krążenia, gwałtownych reakcji uczuleniowych, zatruć itp. Nerwica to przewlekła choroba, która powoli zabiera radość życia. Oprócz przykrych dolegliwości somatycznych, zaburzenia nerwicowe powodują trudności w funkcjonowaniu społecznym i rodzinnym, spadek aktywności i wydolności zawodowej oraz ogólny brak satysfakcji z życia.

Załamanie nerwowe jest ostrym zaburzeniem z przeciążenia. W czasie załamania nerwowego u chorego „przepalają się ważne psychiczne bezpieczniki”. Człowiek „wychodzi z siebie”, często zachowując się agresywnie lub niszczycielsko. Wybucha mimowolnym płaczem, reaguje napadowym lękiem i krzykiem, nie może opanować drżenia całego ciała. Czasem dodatkowo występują omamy. Reakcje psychiczne są skutkiem krańcowego przeciążenia psychicznego, najczęściej po nagłych zdarzeniach, takich jak gwałt, niespodziewana śmierć bliskiej osoby, uprowadzenie itp. Ogromnego napływu bodźców stresogennych nie można opanować.

Leczenie nerwic

Leczenie zaburzeń nerwicowych powinno przebiegać dwutorowo. Podstawową formą leczenia w wielu przypadkach jest psychoterapia behawioralna, która przez zmianę zachowania i interpretacji własnych objawów oraz lękotwórczych bodźców pozwala na przerwanie mechanizmu błędnego koła i rozwiązanie konfliktów intrapsychicznych. Drugą formą leczenia nerwic jest farmakoterapia – stosowana jako leczenie objawowe, doraźne. W celu uspokojenia chorego stosuje się – w zależności od manifestowania się objawów – krótko działające leki uspokajające (trankwilizatory) lub leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki). Po uzyskaniu stabilizacji emocjonalnej celowa i konieczna jest psychoterapia.

W łagodnych stanach napięcia emocjonalnego wywołanego stresem pomóc może środek leczniczy Nerwonal – produkowany przez firmę PAMPA. Jeśli stan pobudzenia nerwowego wyraża się zaburzeniami funkcji serca, nadmierną aktywnością psychoruchową, trudnościami z zasypianiem i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, krople Nerwonal mogą stanowić dobrą pomoc. Produkt dostępny jest w aptekach bez recepty. Mogą go zażywać dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia. Krople rozpuszcza się w wodzie lub cukrze. Mają one działanie uspokajające.

Daj sobie szansę na powrót do równowagi psychicznej, odzyskaj spokój oraz wiarę w siebie i ludzi!

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Jonderko G., (red.), Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002, ss. 188-190, ISBN 978-83-7506-075-1.

Przyczyny nerwicy

Komentarze (8)
~Paulina27
~Paulina27 8 miesięcy temu

M brac psychotropy dwa tygodnie ale niechce ich brac poniewasz chce miec dziecko a nawet nie wiem mile juz od dwuch tych moze zaszlam? Moze nie... Ale wrazie Co to niechce brac uspakajaczy bo moze to zle eplynac na plod jezeli by ciaza byla lub jest a niewiem a jak bedzie w pszyszlosci to tez niechce zeby te psychotropy mialy wplyw

Odpowiedz
~Paulina27
~Paulina27 8 miesięcy temu

Kilka miesiacy bylo dla mnie bardzo stresujacych... Nawet schudlam... Stres mnie zjadl...pszrprowadzilam sie w ciche miejsce I ktorego d dnia znow mialam ogromny stres ale kolejnych dnia byla imprezy I bylam szczęśliwa wiec wypilo sie kilka piw I drinkow... Wieczorem I kolejnego dnia rano nagle poczulam ze dretwieje mi reka po chwili nieczulam wlasnego ciala pijac wode Zaczelam sie dlawilam to byl szok caly dzien nie czulam Ciala uspikoilo sie wieczorem ale znow pokrecilo sie gorace plecy pieczenie w klatce piersiowej mokre rece nogi z waty nie czucie ciala nie czucie nice go... Bicie serca panika ze sie cos dzieje powaznego... I tak kilka dni po kilku dniach zniklo... Potem w nocy wybudzil mnie atak serce walilo I szybki oddech I mokre rece potem w dzien natretne mysli I nie moglam nic uslyszec O chorobe I smierci bo panika byla znow, glosy w glowie zaklopotanie po papierosie I po alkoholu cAsem znow tak mam Albo jak sie z denerwuje to mam mokre rece cieszka glowe it'd... Juz mi pszyszlo pi papierosie ostatnio pilam alkohol I tez nic nie bylo ale wczoraj rozrywalo mnie w brzuchu zacisk szczeki mialam I mokre rece I bol nie czucie reki czy to nerwica?

Odpowiedz
~jakaś taka
~jakaś taka ponad rok temu

ja mam 32 lata, 5 lat temu silnie przeżyłam rozstanie z chłopakiem- czy to było załamanie nerwowe? nie chciało mi się żyć bo zawaliło się moje życie i nie wyobrażałam sobie jak mam siebie poskładać po tym wszystkim. Teraz na pozór wydaje się że się pogodziłam z tym rozstaniem, tyle że został we mnie straszny lęk i ból, poczucie krzywdy. Mieszkam z mamą i teraz pytanie jest takie czemu tak bardzo mnie irytuje a nieraz doprowadza do takiego stanu że chcę strzelać przedmiotami (zdarza się że mam ochotę ją uderzyć). Mam w sobie tyle nienawiści że nie radzę sobie z tym. Moja mama to osoba z którą nikt psychicznie nie może wytrzymać, ale uważam że moje reakcje są przesadzone. Nie powinnam się tak zachowywać. Proszę ją wielokrotnie nie rób tych samych błędów przy komunikacji ze mną: Nie próbuj mną sterować, przestań ględzić jedno i to samo. Zbieram na mieszaknie. Tylko pytanie: Czy wtedy już poskładam się do kupy? Czy jak będę sama w 4 ścianach i nikt nie będzie mnie ustawiał według siebie to wtedy będę szczęśliwsza???????????????????

Odpowiedz
~Monika
~Monika ponad rok temu

moje objawy sa takie: napady wscieklosci z byle jakiego powodu, czasem bol w klatce, ciezki oddech. Ogolnie jestem zalamana...niewiem co mam robic...cale zycie mialam pod gorke..a teraz brat wykancza mnie psychicznie od roku.Czasami mam ochote zasnac i sie juz nie obudzic... Mozliwe ze jest cos ze mna nie tak?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny nerwicy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Przyczyny nerwicy
Przyczyny nerwicy

Mechanizm błędnego koła

jest pierwszym krokiem do przerwania błędnego koła napędzających się objawów nerwicy oraz negatywnych emocji. Objawy nerwicy Objawy nerwicy możemy podzielić (...) , trudności z koncentracją czy zapamiętywaniem....

Przyczyny nerwicy

Czy nerwica jest dziedziczna?

Czy nerwica jest dziedziczna?

Rozwój nerwicy to zjawisko złożone, mające wiele przyczyn. Psychika człowieka kształtowana jest przez szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych (...) . Te cechy odgrywają również rolę w powstawaniu nerwic....

Przyczyny nerwicy

Uwarunkowania charakterologiczne

człowieka a rozwój nerwicy Nerwica jest chorobą, która związana jest z psychicznym życiem człowieka. Jej przyczyną stają się wewnętrzne konflikty (...) . To osobowość człowieka w dużej mierze decyduje...

Przyczyny nerwicy

Nerwica lękowa a papierosy

i napięciem. Reakcja po odstawieniu jakiejkolwiek substancji uzależniającej może obejmować objawy czysto fizyczne, nerwicę lękową, czy nawet depresję (...) . Zgodnie z amerykańskimi badaniami z 2004 roku niemal połowa palaczy miała...

Przyczyny nerwicy

Osobowość a nerwica

przyczyną powstawania nerwic. Oprócz biologii muszą zadziałać także zewnętrzne środowiskowe i kulturowe czynniki, by u danej osoby pojawiły się zaburzenia (...) . W połączeniu z niesprzyjającym oddziaływaniem środowiska...

Przyczyny nerwicy

Wpływ wydarzeń z dzieciństwa na rozwój nerwicy

mogą być przyczyną rozwoju nerwicy. Podobna sytuacja może występować w rodzinach patologicznych, gdzie dzieci są świadkami lub ofiarami przemocy (...) oraz reakcje lękowe. Może to wywoływać w dorosłości poważne problemy,...

Stres

Jak radzić sobie ze stresem? (WIDEO)

Jak radzić sobie ze stresem? (WIDEO) Odtwórz wideo

Stres jest integralną częścią ludzkiego życia. Około 60% osób odczuwa dolegliwości związane ze stresem, stany depresyjne i lęki. Zaś sytuacje (...) stresogenne mają miejsce każdego dnia, podczas codziennej...

Nerwica i lęki

Leki uspokajające (WIDEO)

Leki uspokajające (WIDEO) Odtwórz wideo

są również metody zaliczające się do medycyny naturalnej, które zazwyczaj działają na zasadzie placebo. W walce ze stresem leki te powodują chwilową (...) ulgę i niestety nie działają na długofalowo. W tym celu bardzo istotne jest...

Ćwiczenia - rodzaje, step

9 problemów zdrowotnych, które możesz rozwiązać, ćwicząc

9 problemów zdrowotnych, które możesz rozwiązać, ćwicząc

Zaburzenia erekcji i niskie libido związane są często z długotrwałym stresem, złą jakością snu, słabym krążeniem, siedzącym trybem życia itp. Ćwiczenia (...) (przemęczenie, przyrost masy ciała, niezdolność radzenia...

Nadmierna potliwość

Przyczyny nadmiernej potliwości

Przyczyny nadmiernej potliwości

w powietrzu pozostawia mniej miejsca na odparowanie potu z ciała. Złość powoduje pocenie się Kiedy się złościsz, ciało wytwarza hormony związane ze stresem (...) ciało i pozwala mu wrócić do optymalnej temperatury. Ostre...