Trwa ładowanie...

Wazopresyna - produkcja, funkcje, niedobór, nadmiar, SIADH

Avatar placeholder
05.10.2021 13:33
Wazopresyna jest hormonem produkowanym przez podwzgórze.
Wazopresyna jest hormonem produkowanym przez podwzgórze. (AdobeStock)

Wazopresyna jest hormonem produkowanym przez podwzgórze. Wydziela ją przysadka mózgowa. Wazopresyna jest odpowiedzialna za gęstość moczu i ciśnienie tętnicze. Jaka jest rola wazopresyny? Jakie są objawy niedoboru i nadmiaru wazopresyny?

spis treści

1. Jaki bodźce stymulują produkcję wazopresyny?

Wazopresyna jest produkowana pod wpływem takich bodźców jak spadek ciśnienia krwi), spadek objętości krwi krążącej, wzrost osmolarności osocza. Większe ilości wazopresyny są wytwarzane podczas snu.

2. Jaką funkcję pełni w organizmie?

Wazopresyna pełni następujące funkcje:

Zobacz film: "Produkty, które obniżą ciśnienie"
  • reguluje gęstość moczu,
  • reguluje ciśnienie tętnicze,
  • stymuluje produkcję kortyzolu ACHT,
  • reguluje agregację płytek krwi,
  • stymuluje wydzielanie hormonu wzrostu,
  • bierze udział w procesie termoregulacji organizmu.
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

3. Co może wywołać moczówkę prostą?

Niedobór wazopresyny jest przyczyną moczówki prostej. Polega ona na zwiększonym pragnieniu oraz produkcją moczu. To rzadkie schorzenie, które może pojawiać się podczas ciąży. Choroba ta polega na tym, że podczas ciąży hormon produkowany przez łożysko może niszczyć wazopresynę. Może to powodować uszkodzenie przysadki mózgowej.

Inne oznaki niedoboru wazopresyny to zmęczenie, podwyższona temperatura, zapacia oraz spocone dłonie. Osoba z niedoborem wazopresyny może oddawać nawet 15 litrów moczu w ciągu doby. Dla porównania zdrowa osoba oddaje średnio 1,5 do 2,5 l moczu na dobę.

Obniżony poziom wazopresyny obserwuje się u osób, które nadmiernie spożywają alkohol.

4. Jakie są przyczyny wywołania zespołu Schwartza-Battera?

Nadmiar wazopresyny może doprowadzić do wywołania zespołu Schwartza-Barttera. Polega on na zatrzymaniu nadmiaru wody przy jednoczesnym spadku elektrolitów we krwi.

Objawy nadmiaru wazopresyny to m.in. nudności i wymioty, drażliwość, wahanie nastrojów, zatrzymanie wody w organizmie. Inne objawy to obniżenie napięcia mięśniowego, drgawki, a nawet śpiączka. Nadmiar wazopresyny w organizmie może objawiać się także zaburzeniami psychicznymi.

Zobacz też:

5. Na czym polega zespół nieadekwatnego wydzielania wazopresyny?

SIADH to zespół nieadekwatnego wydzielania wazopresyny. Charakterystyczny dla tego zespołu jest niski poziom sodu w organizmie. Sód jest wówczas nadmiernie wydalany z moczem. Najczęstszymi objawami SIADH jest padaczka, guz mózgu, rak płuc, nowotwór przewodu pokarmowego, uraz mózgu, grasiczak, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, stwardnienie rozsiane oraz zapalenie mózgu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze