Wzdęty brzuch - wzdęcie żołądka, wzdęcie jelit, skuteczne sposoby
Dolegliwości mogą pojawić się w górnej części brzucha], po bokach, w okolicach żołądka i niżej, w okolicy jelita cienkiego i grubego. Wzdęcia brzucha zwykle nie są groźne. Wzdęty brzuch powinien jednak zaniepokoić, jeśli zdarza się niespodziewanie, trwa długo i jest bardzo nieprzyjemny, a nawet bolesny.
1. Przyczyny wzdęcia brzucha
Wzdęcie żołądka to widoczne gołym okiem rozciągniecie narządu przez stałe lub płynne pokarmy. Pojawia się często po obfitym posiłku, bogatym w tłuszcze lub cukry. W tym przypadku wzdęty brzuch może również wywoływać nadmierne połykanie powietrza.
Każdego od czasu do czasu męczą wzdęcia, ale gdy pojawiają się często i są bolesne, wtedy stanowi to już problem. Częstą przyczyną tego stanu jest zła dieta składająca się z bezwartościowych produktów, dużej ilości cukru, soli czy nabiału. Również pośpiech przy jedzeniu, a co za tym idzie nadmierne połykanie powietrza, może nasilić dolegliwości. Z innych przyczyn wzdęć wymienić należy stres, niedobór wody w organizmie oraz nietolerancje pokarmowe.
2. Przyczyny wzdęcia jelita cienkiego
Wzdęcie jelita cienkiego nie jest zaliczane do niegroźnych, ponieważ najczęściej musi być leczone chirurgiczne: niedrożność, paraliż jelit itd. U dzieci natomiast może towarzyszyć stanom zakaźnym: zapalenie ucha, angina lub zapowiadać początek wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Dlaczego mam wzdęcia po wodzie z cytryną? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- O czym świadczy ścisk pod żebrami i wzdęcia? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Co powoduje bóle brzucha, wzdęcia i nadmierne gazy? - odpowiada lek. Monika Łukaszewicz
3. Co powoduje wzdęcie jelita grubego?
Wzdęty brzuch na poziomie jelita grubego jest spowodowany przez gazy produkowane przez bakterie naturalnie występujące w jelitach . Kiedy gazy są produkowane w nadmiarze, pojawiają się wzdęcia i wiatry, a czasami również skurcze. Pokarmy odpowiedzialne za wzdęty brzuch to w tym przypadku: warzywa „bogate” takie jak kapusta, produkty bogate w węglowodany i skrobię. Uwaga również na nadmiar owoców i surowych pokarmów.
Właściwa dieta na bazie protein, produktów mlecznych, z niską zawartością cukrów i tłuszczy pozwala na szybkie rozwiązanie problemu i regulację pracy jelit. Utrzymywanie się wzdęć, pomimo stosowania właściwej diety, powinno natomiast skłonić do konsultacji z lekarzem.
Zobacz także
4. Skuteczne sposoby leczenia wzdętego brzucha
Czujesz się wzdęty, ociężały i spuchnięty? Nie możesz założyć obrączki, masz opuchnięte powieki, buty wydają się ciaśniejsze niż zwykle, a w dodatku masz wrażenie, że przytyłeś? Nieprzyjemne dolegliwości są najczęściej skutkiem zatrzymania wody w organizmie oraz nadmiaru gazów w jelitach.
Skąd się biorą? To wynik niestrawności, zjedzenia zbyt obfitego posiłku, zaparć, stresu, a u kobiet to jeden z symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jak w naturalny sposób pozbyć się uczucia ciężkości? Przede wszystkim:
- Jedz powoli.
- Bierz małe kęsy i dobrze przeżuwaj.
- Pomiędzy posiłkami unikaj ciągłego żucia, np. gumy lub innych przekąsek.
- Jedz posiłki bogate w proteiny, a ogranicz węglowodany.
- Stosuj węgiel leczniczy, w celu pozbycia się nadmiaru powietrza.
4.1. Woda z octem jabłkowym o poranku
Obudziłeś się z workami pod oczami i wzdętym brzuchem? Rozpocznij dzień od szklanki wyjątkowej mikstury, która wspomoże trawienie, nawodni organizm i ułatwi usuwanie toksyn z organizmu. Do szklanki wody należy dodać jedną łyżeczkę octu jabłkowego i odrobinę świeżego soku z cytryny. Eliksir nie tylko pobudza i dodaje energii, ale również pomaga odzyskać prawidłowe pH w organizmie i uwalnia od uczucia ciężkości. Napój należy wypić na czczo.
4.2. Koper włoski
Nasiona fenkułu, czyli kopru włoskiego, to skuteczny sposób na problemy trawienne. Działają przeciwbólowo, rozkurczająco i antybakteryjnie, dlatego szybko pomagają na ból żołądka, wzdęcia i niestrawność.
Nasiona rozluźniają mięśnie przewodu pokarmowego, dzięki czemu uczucie wzdętego brzucha szybko ustępuje. Jak je stosować? Po zjedzeniu obfitego, tłustego posiłku można żuć kilka ziarenek lub wypić herbatę. Gotowe mieszanki kupimy w aptekach i sklepach zielarskich, ale napar można też przygotować samodzielnie – wystarczy dwie łyżeczki nasion lekko zmiażdżyć i zalać wrzątkiem.
4.3. Woda ogórkowa
Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się wzdęć i opuchlizny jest picie dużych ilości wody – co najmniej ośmiu szklanek dziennie. Jeszcze lepsze efekty osiągniesz, sięgając po wodę ogórkową. Wystarczy do dzbanka z mineralną dodać kilka plasterków ogórka i całość schłodzić w lodówce.
Dlaczego woda ogórkowa jest wyjątkowa? Działa moczopędnie, co usprawnia procesy oczyszczania ze szkodliwych substancji. Ogórki są też źródłem krzemionki, która niweluje wzdęcia.
4.4. Produkty bogate w potas
Nadmiar sodu w organizmie prowadzi do zaburzeń gospodarki wodnej, czego skutkiem są obrzęki i złe samopoczucie. Najwięcej sodu znajduje się słonych produktach, czyli przekąskach, serach, wędlinach.
Zamiast sięgać po suplementy usuwające nadmiar wody, zacznij od wyeliminowania soli z codziennej diety. W menu powinno się za to znaleźć więcej produktów bogatych w potas – bananów, awokado, suszonych owoców (zwłaszcza moreli), ziemniaków, pomidorów, grejpfrutów.
4.5. Aromaterapia na wzdęcia
Stres, przygnębienie i zły nastrój mogą być przyczyną wielu dolegliwości fizycznych, m.in. uczucia ciężkości i problemów trawiennych.
Zamiast szukać pocieszenia w przekąskach i słodyczach, lepiej wykorzystać leczniczą moc zapachów. Aromaterapia relaksuje, zmniejsza napięcie i pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę. Jakie olejki eteryczne wykorzystać? Pomocne mogą się okazać aromaty mięty, bazylii, róży, pomarańczy oraz cynamonu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.