Niedrożność jelita

Niedrożność jelit to choroba, która polega na zablokowaniu przechodzenia treści pokarmowej przez jelita. Może wystąpić niedrożność mechaniczna, gdy pojawiają się przeszkody w jelitach lub niedrożność porażenna, czyli zatrzymanie prawidłowej czynności jelit. Kiedy występuje niedrożność jelit, treść jelitowa i gazy gromadzą się w jelicie, co skutkuje jego rozdęciem.

Rodzaje i przyczyny niedrożności jelit

Operowanie pacjenta z niedrożnością jelit

Niedrożność jelit należy jak najszybciej poddać leczeniu.

W przypadku niedrożności mechanicznej może wystąpić niedrożność wysoka, gdy pojawia się blokada światła jelita cienkiego lub niedrożność niska, gdy zablokowane jest jelito grube. Bez względu na lokalizację przeszkody, zapalenie jelit jest chorobą, która wymaga szybkiej interwencji lekarza. Nieleczona niedrożność jelit może prowadzić do śmierci.

Zobacz film: "Zespół jelita nadwrażliwego [Wirtualna Poradnia]"

Niedrożność mechaniczna jest wynikiem:

 • guzów nowotworowych jelita,
 • guzów nowotworowych innych narządów naciskających na jelito od zewnątrz,
 • zrostów we wnętrzu jamy brzusznej uciskających jelito,
 • guzów zapalnych uciskających jelito,
 • skrętu jelita,
 • uwięźniętej przepukliny,
 • wgłobienia jelita.

Przyczyny niedrożności porażennej:

 • zapalenie otrzewnej,
 • przebyta operacja na narządach jamy brzusznej – wówczas niedrożność ustępuje zwykle po kilku dniach od zabiegu,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • ciężka niewydolność nerek,
 • zatrucie niektórymi substancjami i lekami,
 • zator tętnicy krezkowej górnej,
 • poważne odwodnienie lub niedobór potasu i sodu,
 • złamanie miednicy lub krwiak jamy brzusznej bądź przestrzeni zaotrzewnowej.

Na zapalenie jelit bardziej narażone są osoby, które przeszły operację lub zapalenie otrzewnej, miały przepuklinę brzuszną, raka jelita, uchyłki jelita grubego, wrodzoną długą esicę, choroby zapalne jelit, ciężką niewydolność jelit, migotanie przedsionków, rozległe urazy i poważne choroby, którym towarzyszy odwodnienie.

Objawy i leczenie niedrożności jelita

Do objawów niedrożności jelita należą:

 • ból brzucha,
 • wymioty,
 • wzdęcie brzucha,
 • brak gazów i stolca,
 • osłabienie i brak apetytu,
 • spadek ciśnienia krwi,
 • szybsze tętno,
 • gorączka (w późniejszym okresie),
 • zaburzenia elektrolitowe, odwodnienie i kwasica, a także zaburzenia świadomości i śmierć (końcowy etap choroby przy braku leczenia).

Jeśli pojawi się podejrzenie niedrożności jelit, należy jak najszybciej znaleźć się na oddziale chirurgicznym. Domowe leczenie nie jest skuteczne i jedynie opóźnia rozpoczęcie właściwego leczenia.

Przy niedrożności mechanicznej najważniejsze jest usunięcie przyczyny - zwykle za pomocą operacji. W przypadku niedrożności porażennej należy wyeliminować chorobę lub czynnik wywołujący niedrożność.

Choremu podaje się kroplówki, antybiotyki, leki przeciwbólowe, tlen, a także inne leki. Jednak najważniejszy jest zabieg operacyjny, który ma na celu udrożnienie jelita. Ponadto niekiedy konieczne okazuje się usunięcie zalegającej w jelicie treści.

Zarówno niedrożność jelita grubego, jak i niedrożność jelita cienkiego to zagrażające życiu i zdrowiu stany, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Jeśli pojawiły się objawy zapalenia jelit, nie warto leczyć się domowymi sposobami, tylko udać się do lekarza. Jeśli stan utrzymuje się przez dłuższy czas, u chorego pojawia się uszkodzenie ściany jelita. Jelito nie jest w stanie wchłaniać składników pokarmowych, a przez uszkodzone ściany jelita przedostają się bakterie. Zapalenie jelit może doprowadzić do martwicy ściany jelita, a nawet do jego przedziurawienia.

Redakcja abcZdrowie.pl, 6 miesięcy temu

Bibliografia

 • Lawrence P., Chirurgia ogólna, Urban & Partner, Wrocław 1998, ISBN 83-85842-19-5
 • Noszczyk W., Chirurgia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
 • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Układ pokarmowy

Komentarze (8)
~halincia2
~halincia2 ponad rok temu

@~maja: mam podobną sytuację. 2x usuwanie kawalka jelita cienkiego i grubego i 2x po 3dniach otwieranie brzucha bo krwiaki I zrosty.1x usuwanie w 2011 masywnych zrostow.po czym jelito grube z 10cm obwodu przechodzi w 8cm i w 3cm przy odbycie wg tomografu z lutego.bez przerwy bolesci bole odretwienie pr.str.glowy i dretwienie pr.stopy i ud.pulsowanie po pr.str.brzucha i lekarze mówią nie ruszać tylko w przypadku ratowania życia. Więc mecze się kupuję nutridrinki serki bieluchy gotowane jablka i zupki.i nie ruszam sie zmiasta od 2008r.leki meteospazmyl ulgix ketonal.czasami brak sił ale między wyproznieniami 3-4x dziennie staram sie pospacerowac bo wnuki dzieci i życie jest piekne mimo ograniczen.

Odpowiedz
~maja
~maja ponad rok temu

witam serdecznie. Moja mama przeszla 15 lat temu naswietlania z powodu raka szyjki macicy. Po naswietlaniach najbardziej ucierpialy jej jelita. Najpierw zrobila sie perforacja lekarze wylonili wiec stomie. po dwoch latach zespoili jelito i jakis czas byl wzgledny spokoj. Nastepnie zaczely sie. ataki niedroznosci mniej wiecej co dwa miesiace spowodowane zrostami, ktore zawsze byly leczone zachowawczo w szpitalu czyli kroplowki zastrzyki rozluzniajace , sonda. od paru lat ataki sie nasilily.. zaczely sie pojawiac co 3 tyg i zawsze ten sam przebieg- zastrzyk kroplowka elektrolity. Ostatnio jednak ataki sa juz raz a nawet dwa razy w tygodniu.... mama jest wymeczona i wyczerpana wymiotami i bolem. Nie wiemy co dalej robic.. ciagle odwiedza chirurgow ktorzy boja podjac sie zabiegu uwolnienia zrostow... odsylsja ja od jednego do drugiego i kazdy mowi to samo.. ze otworza dopiero jak leczenie zachowawcze nie pomoze czyli jak jelita nie puszcza... ciagle jest tez zastoj plynow w jelitach na rtg.. jak pisze mama jest wyczerpana.. oprocz zdjecia rtg i ziol normosan nikt nic wiecej nie proponujea ona co tydzien po 3 dni cierpi... chcialam sie dowiedziec czy ktos mial ( ma) podobna sytuacje i jak mozna by mamie pomoc.. jestesmy tym zalamani ze nikt nie potrafi ( nie chce) jej pomoc..

Odpowiedz
~Klaudia
~Klaudia ponad rok temu

mam objawy niedrożności jelit silne bóle brzucha szpitale nie chcą mnie przyjąć na obserwację, stwierdzają że nie wymagam hospitalizacji. Wróciłam do domu i umieram. co robić jeśli pobierają mi tylko krew i nic więcej ? mój email

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niedrożność jelita
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Niedrożność jelita
Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego

. Mogą jednak być objawami dużo poważniejszych chorób. Mogą to być: zapalenie jelita grubego, polipy w jelicie, choroba Crohna, niedrożność, zespół jelita (...) skurczów, mogą być objawami choroby Crohna...

Uchyłki jelita grubego - przyczyny, objawy, leczenie

Widok uchyłku jelita

Widok uchyłku jelita

Uchyłek to kieszonkowate uwypuklenie jelita. Badania udowadniają, że główną rolę w powstawaniu uchyłków ma dieta.

Uchyłki jelita grubego - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie uchyłku Meckela

Uchyłek Meckela to mały woreczek w ścianie jelita cienkiego. Jest to pozostałość tkanki, która powstała podczas rozwoju układu trawiennego. Zazwyczaj (...) , choć może się też zdarzyć, że pojawią się dopiero u dojrzałego człowieka. Czasami...

Onkologia

Objawy nowotworów u mężczyzn. Często je ignorują

Objawy nowotworów u mężczyzn. Często je ignorują

rodzinnego, takich jak: zaparcia, niedrożność przewodu pokarmowego czy krwawienie z odbytnicy. Tymczasem najczęstszym objawem raka jelita grubego jest ból (...) Nowotwory u mężczyzn Rak płuca, gruczołu krokowego, jelita...

Zioła i przyprawy

Ocet balsamiczny - sekret zdrowia i urody

Ocet balsamiczny - sekret zdrowia i urody

wykorzystuje je do odbudowy uszkodzonych komórek, dzięki czemu łatwiej utrzymać go w dobrej kondycji. Zobacz także: Zobacz, czym jest niedrożność jelita (...) o jelita Ocet balsamiczny powinien być...

Zabiegi na odchudzanie

Zabieg hydrokolonoterapii

Zabieg hydrokolonoterapii

Nowe badania przeprowadzone przez lekarzy z Uniwersytetu w Georgetown wykazały, że hydrokolonoterapia może prowadzić do pojawienia się poważnych skutków ubocznych tej „wewnętrznej kąpieli".

Niezbędnik pacjenta

Atlas anatomiczny

Atlas anatomiczny

jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej typu sercowego i otoczone jest workiem osierdziowym. Serce posiada własny automatyzm. Niedrożność (...) międzykomorową przednią. Niedrożność tętnicy wieńcowej może być...