Trwa ładowanie...

Jak zapobiegać wzdęciom?

Wzdęcia to przykre uczucie pełności i rozpierania w jamie brzusznej. Wzdęty brzuch powoduje, że w talii przybywa kilka centymetrów, towarzyszy nam uczucie ciężkości, pełnego żołądka oraz spory dyskomfort. Przyczyny wzdęć są rozmaite i mogą być spowodowane piciem napojów gazowanych, nieodpowiednią dietą czy leczeniem antybiotykami.

Zobacz film: "Skuteczny napój na wzdęcia. Składniki masz w domu"

1. Przyczyny wzdęć

Aby trawienie pokarmu przebiegało właściwie, konieczna jest sprawna praca całego układu pokarmowego. Niezbędny jest właściwy skład soków trawiennych, czyli obecność wszystkich ważnych dla trawienia enzymów. Brak w jelicie odpowiedniej ilości laktazy (enzym, który trawi laktozę – cukier obecny m.in. w mleku i produktach mlecznych) powoduje, że laktoza ulega fermentacji, co wiąże się ze wzrostem ciśnienia gazów w pewnych odcinkach jelita.

Duże znaczenie ma również odpowiedni transport pokarmu. Jeżeli treść pokarmowa przesuwa się zbyt szybko, pokarm nie jest dokładnie trawiony. Z kolei zbyt wolne tempo powoduje zaleganie treści pokarmowej i jej fermentację w jelitach. W wyniku tego procesu w jelicie wytwarzane są rozdymające gazy. Przyczyną gromadzenia się gazów jelitowych może być także połykanie powietrza w czasie szybkiego jedzenia, picia i rozmowy.

Czasami za wzdęcia odpowiada również zwiększone wydzielanie śliny, np. u osób żujących gumę. Wzdęcia wynikają też z lęku i psychicznego stresu. Powietrze zalega w żołądku, skąd wydalane jest na zewnątrz w postaci odbijania. Część powietrza przechodzi jednak dalej, do jelit.

Wzdęcia brzucha pojawiają się także jako efekt picia napojów gazowanych. Dwutlenek węgla zawarty w napojach gazowanych wchłania się w jelicie cienkim i wydalany jest przy wydechu przez płuca. U większości chorych odczuwających wzdęcia objętość powietrza w przewodzie pokarmowym nie jest zwiększona. Ich dolegliwości są często objawem zespołu jelita drażliwego. Schorzenie to jest spowodowane zaburzeniami motoryki jelit, głównie na tle nerwowym.

Do rzadkich przyczyn wzdęć zalicza się: porażenie jelit, niedrożność jelit, leczenie antybiotykami, nadmierny rozwój jelitowej flory bakteryjnej, enteropatię glutenową (nietolerancja glutenu zawartego w produktach zbożowych).

2. Sposoby na wzdęcia

Oto kilka pomysłów, jak zapobiegać wzdęciom żołądka:

 • nie pij przez słomkę – wraz z napojem do żołądka dostaje się powietrze i brzuch się zaokrągla,
 • nie pij w trakcie posiłków ani bezpośrednio przed jedzeniem,
 • nie żuj gumy – jeśli chcesz odświeżyć zapach w ustach, lepiej sięgnij po miętówki lub płyn do płukania jamy ustnej,
 • unikaj potraw i produktów bogatych w skrobię, np. makaronu, ziemniaków, chleba pełnoziarnistego, gdyż powstała po ich spożyciu insulina powoduje wzdęcia brzucha,
 • unikaj pokarmów zawierających dużo soli – sól zatrzymuje wodę w organizmie i sprzyja gromadzeniu się gazów w jelitach,
 • nie pij napojów gazowanych – zawarty w nich sód zatrzymuje wodę w organizmie,
 • unikaj jedzenia kapusty, fasoli, kalafiora, grochu, brukselki, soczewicy i cebuli – są to szczególnie wzdymające warzywa,
 • unikaj potraw ciężkostrawnych,
 • jedz powoli, dokładnie rozdrabniając każdy kęs.

Osoby, które narzekają na wzdęty brzuch, powinny pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad związanych ze zdrowym trybem życia. Oto one:

 • przynajmniej półgodzinny spacer po posiłku dość szybkim krokiem każdego dnia,
 • wykonywanie zestawu ćwiczeń fizycznych, które pomogą zlikwidować uporczywe wzdęcia,
 • picie szklanki czerwonej herbaty dziennie,
 • zaparzenie kminku, mięty lub herbatki z kopru włoskiego – należy pić je ciepłe, a nie gorące,
 • jedzenie produktów, które są bogate w błonnik pokarmowy, przyspieszający przemianę materii, np. młodych warzyw, dojrzałych owoców, pieczywa razowego, pieczywa typu graham.

Sprawdzone domowe sposoby na wzdęcia mogą pomóc ci uwolnić się od kłopotliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Czy to kminek, czy błonnik – każdy sposób na wzdęcia jest dobry, o ile stosujesz go regularnie i przestrzegasz zdrowej diety.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.