Trwa ładowanie...

Wzdęcia jelit

Avatar placeholder
23.04.2019 15:25
Wzdęcia jelit
Wzdęcia jelit (123RF)

Wzdęcia jelit należą do najbardziej powszechnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wzdęcia objawiają się uczuciem pełności oraz "rozpierania". Skąd biorą się wzdęcia jelit i jak można sobie z nimi poradzić?

spis treści

1. Przyczyny wzdęć jelit

Wzdęcia po jedzeniu mogą pojawić się, gdy połykamy zbyt dużo powietrza przy spożywaniu posiłku. Dlatego nie wskazane jest jedzenie w pośpiechu, a także picie i rozmawianie podczas posiłku. Czasem winne jest zwiększenie ilości wydzielanej śliny – to dotyczy osób żujących gumę. Niektórzy cierpią na wzdęcia jelit z powodu stresu psychicznego. Podczas silnego przeżycia emocjonalnego, któremu towarzyszą głębokie wdechy, powietrze może się dostać do żołądka i zalegać w nim. Wzdęcia brzucha powstają również na skutek picia napojów gazowanych. Zawarty w nich dwutlenek węgla jest wchłaniany w jelicie cienkim i potem wydalany przez płuca przy wydechu.

Wzdęcia jelit pojawiają się, gdy w procesie trawienia zabraknie jakiegoś enzymu. Wtedy dany składnik, który może być strawiony tylko za pomocą właśnie tego brakującego enzymu, ulega fermentacji, a to skutkuje wzrostem ciśnienia gazów w pewnych odcinkach jelita. Czujemy wtedy, że obwód naszego brzucha zwiększył się. Podobnie dzieje się z powodu niestrawionych resztek pokarmu (zwłaszcza fasoli, grochu, kapusty, kalafiora). Zalegają w jelicie grubym i są rozkładane przez bakterie. Temu rozkładowi towarzyszy nadmiar gazów, czyli wzdęcia jelita grubego. Jednak nie tylko gazy odpowiadają za wzdęcie jelit. Ta dolegliwość następuje wraz z zaburzeniami pracy jelit, które występują pod wpływem sytuacji nerwowych. To objaw zespołu jelita drażliwego. Wzdęcia jelit to skutek ich podrażnienia lub niedrożności. Niekiedy schorzenie to pojawia się po leczeniu antybiotykami czy nadmiernym rozwoju flory bakteryjnej jelit.

2. Profilaktyka i leczenie wzdęć jelit

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Dolegliwość ta bardzo dokucza pacjentom. Krępujące są częste odbicia i „wiatry” (głośne i cuchnące). Uczucie wzdęcia nie będzie się pojawiać, jeśli zachowamy podstawowe zasady spożywania pokarmów. Należą do nich:

  • ograniczenie spożywania fasoli, grochu, kapusty i innych pokarmów, które mają zdolność rozdymania,
  • należy jeść powoli i dokładnie przeżuwać pokarm,
  • dobrze jest wybrać się na spacer po posiłku,
  • w trakcie jedzenia nie można rozmawiać, gdyż to powoduje połykanie powietrza,
  • trzeba unikać picia napojów gazowanych,
  • wskazane jest picie herbatek ziołowych - dzięki temu łatwiej strawimy ciężkostrawne pokarmy,
  • warto unikać zdenerwowania, pośpiechu i nadmiernego wysiłku.

3. Niebezpieczne wzdęcia jelit

Zaniepokoić powinno nas długotrwałe wzdęcie, które jest połączone z silnymi bólami brzucha, zaparciami lub biegunką, wymiotami czy brakiem apetytu i stanem podgorączkowym. Specjalista ustali przyczynę dolegliwości. Może nią być niewydolność trzustki lub brak któregoś z enzymów trawiennych. Od niej także będzie zależało ustalenie właściwej diety.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wzdęcia brzucha w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze