Trwa ładowanie...

Leczenie wzdęć brzucha

Avatar placeholder
09.04.2020 02:19
Leczenie wzdęć brzucha
Leczenie wzdęć brzucha (123RF)

Wzdęcia to coś, co od czasu do czasu zdarza się każdemu. Ich przyczyna to zazwyczaj połykanie powietrza podczas zbyt szybkiego jedzenia czy picia, niezdrowa dieta lub przejadanie się. Wzdęcia jednak można pokonać, stosując się do kilku rad, które sprawią, że twoje życie stanie się zdrowsze. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak leczyć wzdęcia, a co więcej, jak się ich pozbyć na dobre.

spis treści

1. Przyczyny wzdęć brzucha

Produkcja gazów to normalna część procesu trawienia. Gazy powinny uwalniać się około 14 razy na dobę. Jednak kiedy gazy gromadzą się w jelitach, może to doprowadzić do bólu i wzdęcia.

Wzdęty brzuch pojawia się także po zbyt obfitym posiłku. Im więcej zjesz, tym dłużej pożywienie będzie transportowane z żołądka do jelita. Im dłużej to trwa, tym silniejsze wzdęcia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wzdęcia i mdłości mogą być też spowodowane nadmiernym wydzielaniem hormonów jelitowych. Jest to także związane z nadmierną ilością kalorii w posiłku.

Niektóre osoby odczuwają wzdęcia po konkretnych potrawach. Tak, jest u osób z nietolerancją laktozy, kiedy zjedzą coś zawierającego białko mleka krowiego. To, jak leczyć wzdęcia, zależy więc od tego, czy nie cierpisz na nietolerancję laktozy lub inne choroby układu pokarmowego.

Zbyt dużo błonnika w diecie może przyczynić się do wzdęcia brzucha. Dzieje się tak jednak głównie przy zmianie diety z niezawierającej błonnika na zawierającą go bardzo dużo. Układ trawienny jest wtedy nieprzyzwyczajony do takich ilości błonnika i reaguje wzdęciami. Błonnik znajdziesz w:

  • warzywach, takich jak brokuły, kalafior, zielony groszek, fasola, cebula,
  • płatkach owsianych,
  • produktach pełnoziarnistych,
  • orzechach,
  • skórce ziemniaków i pomidorów,
  • owocach, takich jak awokado czy banany.

Nie musisz od razu ograniczać ich ilości, ale przede wszystkim spożywać je w mniejszych porcjach. Błonnik jest bardzo potrzebny, jednak gwałtowna zmiana diety może być właśnie tym, co powoduje wzdęcia.

Takie samo działanie, powodujące wzdęcia, mają także inne produkty spożywcze:

    • s słodkie owoce, zawierające fruktozę: figi, winogrona, gruszki], śliwki, daktyle,
  • warzywa, zawierające rafinozę: brokuły, kalafior, brukselka, kapusta, groch, fasola,
  • produkty, zawierające sorbitol i inne słodziki: gumy do żucia), słodycze, niektóre leki.

Dlatego jeśli twoja dieta jest bogata w błonnik, ogranicz powyższe produkty, szczególnie gumy do żucia, napoje gazowane i inne produkty słodzone sztucznie.

2. Sposoby na wzdęcia brzucha

Sposoby na wzdęty brzuch nie są niczym skomplikowanym. To, jak leczyć wzdęcia, nie odbiega od zwykłych zaleceń zdrowej diety. Pomoże ci:

  • jedzenie 4-6 mniejszych posiłków dziennie, zamiast trzech dużych,
  • jedzenie bez pośpiechu i w bezstresowej atmosferze,
  • wybieranie mniej kalorycznych i tłustych potraw,
  • uważanie na warzywa i owoce, prowokujące brzuch do wzdęć,
  • picie dużej ilości wody w małych porcjach,
  • unikanie gazowanych napojów i napojów zawierających kofeinę.

Aby zapobiec wzdęciom, zalecane są również jogurty probiotyczne i regularne gimnastykowanie się. Oczywiście, nie od razu po obfitym posiłku!

Sposób na wzdęty brzuch to także dokładna obserwacja: po jakich posiłkach i ich ilościach odczuwasz gromadzenie się gazów. Jeśli zauważysz, że jakiś typ jedzenia za każdym razem powoduje u ciebie wzdęty brzuch, zacznij go ograniczać w swojej diecie.

Po przeczytaniu tego artykułu twoja wiedza o tym, jak leczyć wzdęcia, powinna ci pomóc wyeliminować je z twojego życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze