Echo serca - charakterystyka, rodzaje
Echo serca, to potoczna nazwa echokardiografii. Echo serca to nic innego jak badanie USG serca. Pozwala ono ocenić budowę i prawidłowość pracy narządu. Echo serca wykonuje się w przypadku choroby wieńcowej, zawału serca, wady serca, niewydolności serca, długotrwałego nadciśnienia tętniczego choroby osierdzia (ocena, czy w worku osierdziowym nie ma płynu), po wszczepieniu sztucznych zastawek, a także w przypadku istnienia chorób aorty oraz nadciśnienia płucnego. Echo serca pomaga również w diagnostyce omdleń (przyczyną mogą być niezdiagnozowane wcześniej wady zastawkowe).
1. Echokardiografia przezklatkowa
Echo serca, jak większość metod diagnostycznych, doczekało się wielu modyfikacji i udoskonaleń, aczkolwiek wersja najprostsza – echokardiografia przezklatkowa – jest nadal metodą najczęściej stosowaną i o najszerszym zastosowaniu. Echo serca nie różni się, jeżeli chodzi o technikę, od zwykłego USG jamy brzusznej. W trakcie echa serca pacjent leży na plecach lub na boku, a lekarz za pomocą specjalnej głowicy obserwuje obraz serca na monitorze.
Dzięki temu, że obraz echa serca jest ruchomy, ogląda serce pod każdym kątem, może zmierzyć narząd i zbadać jego strukturę. Badanie echo serca umożliwia także obejrzenie zastawek w sercu), znalezienie wad i ocenę możliwości ich korekcji oraz uwidocznienie skrzeplin krwi na zastawkach, które mogą być bardzo niebezpieczne dla pacjenta – mogą przyczynić się do powstania udaru mózgu albo zawału.
Poza tym echo serca wykorzystuje się do sprawdzania tzw. frakcji wyrzutowej serca – czyli wskaźnika mówiącego o tym, czy serce pompuje odpowiednią ilość krwi i czy tkanki są prawidłowo ukrwione.
2. Rodzaje echa serca
Echo serca występuje w różnych odmianach:
Echo serca 3D - odmianą przezklatkowego echa serca jest echo serca 3D, która pozwala na przestrzenne obejrzenie serca. Przy echu serca można również wykorzystać technikę dopplerowską, by ocenić przepływ krwi w narządzie. Czasami, w sytuacjach wątpliwych, można wykonać echo serca z wcześniejszym podaniem kontrastu, w celu poprawy rozdzielczości obrazu.
Echo serca obciążeniowe - modyfikacją echa serca jest echokardiografia obciążeniowa. Wykonuje się ją, by ocenić pracę mięśnia sercowego przy zwiększonym wysiłku, który wywołuje się, np. na bieżni lub poprzez podanie pacjentowi leków przyspieszających pracę serca (np. dobutaminy albo dipyrydamolu). Ta odmiana echa serca sprawdza się szczególnie przy chorobie wieńcowej – pozwala określić, jaki wysiłek zniesie serce.
Echo serca przezprzełykowe - w trakcie tego echa serca umieszcza się specjalną sondę w przełyku pacjenta i wykorzystując bliskość przełyku i lewego przedsionka i komory serca, ocenia się skrzepliny na zastawkach albo potwierdza lub wyklucza podejrzenie zapalenia wsierdzia przy zastawkach sztucznych.
To echo serca jest inwazyjne i wykonuje się je w miejscowym znieczuleniu. Pacjent musi być na czczo co najmniej 4 - 6 godzin przed zabiegiem. Echa serca nie przeprowadza się u osoby z chorobą przełyku lub skazą krwotoczną w wywiadzie (wzrost ryzyka krwawienia w czasie zabiegu).
Echo serca śródoperacyjne - istnieje też echokardiografia śródoperacyjna, którą można wykonać podczas zabiegu kardiochirurgicznego lub koronarografii przez wprowadzenie sondy bezpośrednio do naczyń wieńcowych.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy echo serca wykryłoby zator? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Co to jest fala w badaniu echo serca? - odpowiada lek. Paweł Baljon
- Czy wynik echo serca wymaga leżenia? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
Badanie, jakim jest ECHO serca przezklatkowe, jest nieinwazyjne, bezbolesne i zupełnie bezpieczne, a jego znaczenie jako badania diagnostycznego jest nieocenione. Dzięki wykonaniu echa serca pacjent na pewno nic nie straci, ale za to często może bardzo dużo zyskać.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.