Echo serca - charakterystyka, rodzaje

Echo serca, to potoczna nazwa echokardiografii. Echo serca to nic innego jak badanie USG serca. Pozwala ono ocenić budowę i prawidłowość pracy narządu. Echo serca wykonuje się w przypadku choroby wieńcowej, zawału serca, wady serca, niewydolności serca, długotrwałego nadciśnienia tętniczego, choroby osierdzia (ocena, czy w worku osierdziowym nie ma płynu), po wszczepieniu sztucznych zastawek, a także w przypadku istnienia chorób aorty oraz nadciśnienia płucnego. Echo serca pomaga również w diagnostyce omdleń (przyczyną mogą być niezdiagnozowane wcześniej wady zastawkowe).

Echo serca - charakterystyka

Echo serca, jak większość metod diagnostycznych, doczekało się wielu modyfikacji i udoskonaleń, aczkolwiek wersja najprostsza – echokardiografia przezklatkowa – jest nadal metodą najczęściej stosowaną i o najszerszym zastosowaniu. Echo serca nie różni się, jeżeli chodzi o technikę, od zwykłego USG jamy brzusznej. W trakcie echa serca pacjent leży na plecach lub na boku, a lekarz za pomocą specjalnej głowicy obserwuje obraz serca na monitorze. Dzięki temu, że obraz echa serca jest ruchomy, ogląda serce pod każdym kątem, może zmierzyć narząd i zbadać jego strukturę. Badanie echo serca umożliwia także obejrzenie zastawek w sercu, znalezienie wad i ocenę możliwości ich korekcji oraz uwidocznienie skrzeplin krwi na zastawkach, które mogą być bardzo niebezpieczne dla pacjenta – mogą przyczynić się do powstania udaru mózgu albo zawału. Poza tym echo serca wykorzystuje się do sprawdzania tzw. frakcji wyrzutowej serca – czyli wskaźnika mówiącego o tym, czy serce pompuje odpowiednią ilość krwi i czy tkanki są prawidłowo ukrwione.

Choroby serca (prezentacja edukacyjna)

Jak pracuje serce? Serce, jak każdy inny mięsień, wymaga stałej dostawy krwi, tlenu i składników odżywczych by mogło właściwie funkcjonować. Bije około...

Echo serca - rodzaje

Echo serca występuje w różnych odmianach:

 • Echo serca 3D - odmianą przezklatkowego echa serca jest echo serca 3D, która pozwala na przestrzenne obejrzenie serca. Przy echu serca można również wykorzystać technikę dopplerowską, by ocenić przepływ krwi w narządzie. Czasami, w sytuacjach wątpliwych, można wykonać echo serca z wcześniejszym podaniem kontrastu, w celu poprawy rozdzielczości obrazu.
 • Echo serca obciążeniowe - modyfikacją echa serca jest echokardiografia obciążeniowa. Wykonuje się ją, by ocenić pracę mięśnia sercowego przy zwiększonym wysiłku, który wywołuje się, np. na bieżni lub poprzez podanie pacjentowi leków przyspieszających pracę serca (np. dobutaminy albo dipyrydamolu). Ta odmiana echa serca sprawdza się szczególnie przy chorobie wieńcowej – pozwala określić, jaki wysiłek zniesie serce.
 • Echo serca przezprzełykowe - w trakcie tego echa serca umieszcza się specjalną sondę w przełyku pacjenta i wykorzystując bliskość przełyku i lewego przedsionka i komory serca, ocenia się skrzepliny na zastawkach albo potwierdza lub wyklucza podejrzenie zapalenia wsierdzia przy zastawkach sztucznych. To echo serca jest inwazyjne i wykonuje się je w miejscowym znieczuleniu. Pacjent musi być na czczo co najmniej 4 - 6 godzin przed zabiegiem. Echa serca nie przeprowadza się u osoby z chorobą przełyku lub skazą krwotoczną w wywiadzie (wzrost ryzyka krwawienia w czasie zabiegu).
 • Echo serca śródoperacyjne - istnieje też echokardiografia śródoperacyjna, którą można wykonać podczas zabiegu kardiochirurgicznego lub koronarografii przez wprowadzenie sondy bezpośrednio do naczyń wieńcowych.

Badanie, jakim jest ECHO serca przezklatkowe, jest nieinwazyjne, bezbolesne i zupełnie bezpieczne, a jego znaczenie jako badania diagnostycznego jest nieocenione. Dzięki wykonaniu echa serca pacjent na pewno nic nie straci, ale za to często może bardzo dużo zyskać.

Lekarz Jakub Szaniawski, Ewelina Rogowska, 3 miesiące temu

Bibliografia

 • Kahn G. Choroby serca. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-50-5
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Janion M. Kardiologia, Wydawnictwo Stachurski, Kielce 2005, ISBN 83-88592-35-1
 • Klimczak K. Echokardiografia kliniczna, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 978-83-60290-53-8
 • Klimczak K. 100 pułapek diagnostycznych w echokardiografii, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 978-83-60290-60-6
 • Boehmeke T., Doliva R. Atlas echokardiografii, MediPage, Warszawa 2006, ISBN 978838976921
 • Sobkowicz B. Echokardiografia w stanach naglących, Urban & Partner, Wrocław 2002, ISBN 978-83-87944-92-6

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Echo serca - charakterystyka, rodzaje
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Echo serca - charakterystyka, rodzaje
Echo serca - charakterystyka, rodzaje

Echokardiografia dziecięca (WIDEO)

Echokardiografia dziecięca (WIDEO) Odtwórz wideo

W ciągu roku w Centrum Zdrowia Dziecka wykonywanych jest 450 operacji kardiologicznych. Nowoczesny sprzęt do echokardiografii pozwala monitorować pracę serca i badać jego parametry zarówno podczas operacji jak i po.

ECHO serca - charakterystyka, rodzaje

Obraz echokardiograficzny

Obraz echokardiograficzny

Echokardiografię wykonuje się przez ścianę klatki piersiowej.

Echo serca - charakterystyka, rodzaje

Echo serca (WIDEO)

Echo serca (WIDEO) Odtwórz wideo

, swoje miejsce znajduje także echo serca, czyli echokardiografia. Echo serca to bardzo użyteczna metoda do określania stanu morfologicznego i funkcjonalnego (...) mięśnia serca,...

Trening kardio - charakterystyka, przykłady ćwiczeń

Ćwiczenia kardio

Ćwiczenia kardio

Trening kardio to dobry sposób na spalanie kalorii.

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Smog

Smog

Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci 2 milionów dzieci na całym świecie.

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Proteza

Proteza

Dzięki protezom osoby starsze i nie tylko mogą uzupełnić brak zębów w jamie ustnej.

Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Nowy sposób usuwania blizn

Nowy sposób usuwania blizn

Naukowcy wyszli z założenia, że najlepszym sposobem trwałego usunięcia blizny będzie pozwolenie zdrowej tkance na uzupełnienie zmienionego miejsca - dzięki temu skóra stanie się znów elastyczna i zacznie spełniać swoją funkcję.