Trwa ładowanie...

Furosemid – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
09.11.2022 12:42
Lek furosemid stosuje się według zaleceń lekarza
Lek furosemid stosuje się według zaleceń lekarza (123rf.com)

Furosemid to lek o działaniu moczopędnym. Furosemid przyczynia się także do zwiększenia wydalania sodu, wapnia, potasu, magnezu i innych składników wraz z wodą z organizmu. Jakie są wskazania do przyjmowania furosemidu? Czy lek może powodować skutki uboczne? Czy istnieją przeciwwskazania do przyjmowania leku furosemid?

spis treści

1. Furosemid – charakterystyka

Furosemid to lek mający działanie moczopędne. Działanie leku polega na hamowaniu transportu jonów chlorowych, co zwiększa wydalanie sodu, wapnia, potasu, magnezu, fosforanów i chlorków wraz z wodą.

Pierwsze działanie leku furosemid może pojawić się po pół godzinie do godziny po podaniu. Działanie leku utrzymuje się przez 6 – 8 godzin. Furosemid jest wydalany wraz z moczem. Jeżeli osoba cierpi na niewydolność nerek wydalanie leku furosemid następuje także wraz z kałem.

Zobacz film: "Objawy i leczenie kolki nerkowej"

Lek furosemid jest wskazany w przypadku obrzęków przy:

Lek wspomaga także leczenie nadciśnienia tętniczego.

Domowe sposoby na kolkę nerkową
Domowe sposoby na kolkę nerkową [6 zdjęć]

Kolka nerkowa to silny, napadowy ból, który może promieniować do okolicy pachwin, podbrzusza, narządów

zobacz galerię

2. Furosemid – stosowanie

Lek furosemid stosuje się według zaleceń lekarza. Najczęściej u osób dorosłych jest to zazwyczaj 1-2 tabletki podane rano w dawce 40 – 80 mg. Jeżeli zachodzi taka potrzeba lekarz może dzienną dawkę zwiększyć lub zmniejszyć.

Podawanie leku furoseid w formie tabletek dotyczy jedynie dzieci, które potrafią ją połknąć. Nie należy leku w tej formie podawać dzieciom młodszym i niemowlętom. Najczęściej dzienna dawka furosemidu w przypadku dzieci to od 1-2 mg/kg masy ciała. Maksymalna dawka na dobę to w tym przypadku 40 mg. W przypadku leczenia długotrwałego u dzieci należy podać możliwie jak najmniejszą skuteczną dawkę.

3. Furosemid – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania leku furosemid są:

  • zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej,
  • bezmocz,
  • stany przedśpiączkowe związane z marskością wątroby,
  • niedrożność dróg moczowych,
  • zapalenie nerek,
  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku.

W przypadku ciężkiej niewydolności serca, rozrostu gruczołu krokowego i u osób z zaburzeniami oddawania moczu należy zachować szczególną ostrożność podczas leczenia furosemidem.

Należy także pamiętać, że furosemid osłabia działanie leków przeciwcukrzycowych, a działanie leku może być mniejsze u osób z nasilonym białkomoczem.

Działanie innych leków także może wpływać na funkcjonowanie furosemidu, jak również tych leków. Dlatego o wszystkich przyjmowanych lekach należy poinformować lekarza.

4. Furosemid – skutki uboczne

Furosemid może powodować skutki uboczne, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu. Do najczęstszych skutków ubocznych podczas stosowania furosemidu zaliczamy:

Ponadto furosemid może powodować ostre zapalenie trzustki, anoreksję, żółtaczkę, a przedawkowanie leku objawie się niskim ciśnieniem tętniczym, odwodnieniem, zaburzeniami elektrolitowymi, hipokaliemią i hipochloremią.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze