USG jamy brzusznej - wskazania, przygotowanie, przebieg

USG jamy brzusznej to inaczej ultrasonografia jamy brzusznej. Badanie USG brzucha wykonuje się, by określić stan narządów wewnętrznych jamy brzusznej, m.in. nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony i innych. USG jamy brzusznej umożliwia wykrycie guzków, torbieli na narządach, a także zdiagnozowanie źródła istniejącego bólu. USG jamy brzusznej pozwala także stwierdzić, czy dany narząd jest powiększony.

spis treści

1. USG jamy brzusznej - wskazania

USG jamy brzusznej jest najczęściej wykonywanym tego typu badaniem. Dzięki USG jamy brzusznej możliwa jest ocena stanu narządów jamy brzusznej - wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, aorty i dużych naczyń, pęcherza, gruczołu krokowego, macicy i przydatków. USG jamy brzusznej umożliwia także zdiagnozowanie występowania płynu w jamie brzusznej. USG jamy brzusznej pozwala także stwierdzić, czy dany narząd uległ powiększeniu oraz ustalić źródło występującego bólu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania profilaktyczne kobiet"

USG jamy brzusznej wykonywane jest, gdy występują:

 • bóle brzucha o ostrym i przewlekłym charakterze;
 • wyczuwalne palpacyjnie guzy w jamie brzusznej;
 • powiększenie obwodu brzucha;
 • podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej;
 • żółtaczka;
 • wymioty i/lub biegunka;
 • krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego, dróg rodnych;
 • utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca;
 • utrata wagi ciała;
 • gorączka o niejasnej przyczynie;
 • urazy brzucha;
 • choroby nowotworowe (wykrywanie zmian, monitorowanie leczenia, poszukiwanie przerzutów);
 • podejrzenie wad rozwojowych, dotyczących narządów wewnętrznych jamy brzusznej.
USG jamy brzusznej jest bezpiecznym i tanim badaniem diagnostycznym
USG jamy brzusznej jest bezpiecznym i tanim badaniem diagnostycznym (Shutterstock)

USG jamy brzusznej stosuje się także jako badanie przygotowujące do biopsji nerek.

USG brzucha można wykonać na własną rękę. Cena USG brzucha zależy od cennika miejsca, gdzie będzie wykonywane. Jeśli zależy nam na doświadczeniu lekarza, który będzie wykonywał USG brzucha, cena badania USG może być dość wysoka. Jednak zazwyczaj cena badania USG jamy brzusznej będzie wynosić od 50 do 70 zł. Jednak należy pamiętać, że jeśli lekarz uzna wykonanie badania USG jamy brzusznej za konieczne, zleci je w ramach ubezpieczenia. Wówczas wykonamy badanie USG bezpłatnie. Należy również pamiętać, że do ceny badania USG należy czasem doliczyć również cenę konsultacji lekarskiej, jeśli w czasie badania USG lekarz wykonujący badanie zauważy jakieś nieprawidłowości.

2. USG jamy brzusznej - przygotowanie

USG jamy brzusznej nie wymaga skomplikowanego przygotowania. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, nie są wymagane dodatkowe badania w ramach przygotowania do USG jamy brzusznej. W ramach przygotowania do USG jamy brzucha należy również zadbać o to, aby obraz badania USG brzucha był bardziej klarowny. Dlatego badanie USG brzucha powinno być wykonywane na czczo. Kilka dni przed badaniem USG jamy brzusznej nie zaleca się spożywania pokarmów ciężkostrawnych i prowokujących nadmierne wytwarzanie gazów ze względu na to, że mogą powodować zamazywanie obrazu USG brzucha. Na około trzy godziny przed badaniem USG jamy brzusznej nie powinno się spożywać pokarmów.

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,...

zobacz galerię

Na dwie godziny przed badaniem USG jamy brzusznej przygotowanie wymaga od pacjenta, aby ten wypił przynajmniej 1 litr niesłodzonej herbaty lub niegazowanego płynu. Dzięki temu będzie miał uczucie parcia na pęcherz. Jeżeli to konieczne lekarz może zalecić zażycie środka przeczyszczającego na wieczór poprzedzający badanie USG brzucha. Bezpośrednio przed badaniem USG brzucha nie wolno palić papierosów, ponieważ dym zniekształca obraz. Czasami badanie USG wykonuje się z wykorzystaniem sondy odbytniczej. Wówczas przed USG jamy brzuszne przygotowania obejmują też wykonanie lewatywy.

3. USG jamy brzusznej - przebieg badania

USG jamy brzusznej wykonywane jest przez powłoki jamy brzusznej. Skórę smaruje się specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu fal. W badaniu ultrasonograficznym wykorzystuje się fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, w zakresie od 1 do 10 MHz. Są one bezpieczne dla człowieka. Lekarz przykłada do skóry sondę i przesuwa głowicę po brzuchu. Miejsce przyłożenia zależy od badanego narządu. Obraz USG jamy brzusznej ukazywany jest na monitorze.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Badanie USG jamy brzusznej jest bezbolesne i może być wykonywane wielokrotnie. USG brzucha jest metodą szeroko dostępną i tanią. Jednak z uwagi na stosunkowo małą czułość w wykrywaniu małych guzów oraz zlokalizowanych pozanadnerczowo, USG jamy brzusznej nie może być metodą rozstrzygającą. Zaleca się wykonywanie USG jamy brzusznej profilaktycznie co 2 - 3 lata, szczególnie u osób, u których w rodzinie zarejestrowane były przypadki raka żołądka.

Następny artykuł: Leczenie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy