Trwa ładowanie...

Glikokortykosteroidy – rola w organizmie, choroby, leki, efekty uboczne

Glikokortykosteroidy należą do specyficznej grupy związków chemicznych. Oprócz ich naturalnych właściwości, są szeroko stosowane w farmakologii. Czy glikokortykosteroidy to leki idealne? Nie do końca, jednak w są bardzo popularne w medycynie.

spis treści

1. Glikokortykosteroidy – rola w organizmie

Miejscem, gdzie syntetyzowane są glikokortykosteroidy, są nadnercza. Dzieje się to pod wpływem ACTH, który jest hormonem peptydowym przysadki mózgowej. Ponad 90 procent aktywności glikokortykosteroidów przypada na kortyzol.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Działanie glikokortykosteroidów na organizm jest bardzo rozległe. To hormony, które w znacznym stopniu oddziałują na układ krążenia, układ nerwowy, czy tez układ immunologiczny.

Mają bardzo duże znaczenie w metabolizmie białek, tłuszczy czy też węglowodanów. Glikokortykosteroidy pełnią także istotną rolę w adaptacji do sytuacji stresowych. Przez działanie na mechanizmy związane z metabolizmem węglowodanów, efekt działania glikokortykosteroidów nazywany jest diabetogennym – podwyższają stężenie glukozy we krwi i mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

2. Glikokortykosteroidy – choroby

Główne choroby związane z niewłaściwym poziomem glikokortykosteroidów we krwi to choroba Addisona oraz zespół Cushinga. Choroba Addisona – to schorzenie, które powstaje na skutek niewystarczającej ilości wydzielania hormonów kory nadnerczy – głównie kortyzolu.

Przyczyn, które mogą powodować taki stan jest wiele – można do nich zaliczyć takie choroby, jak zaburzenia metaboliczne (na przykład hemochromatoza, czy też skrobiawica), zaburzenia immunologiczne czy też gruźlica.

Przyczyną choroby Addisona mogą być także choroby nowotworowe oraz gruźlica i inne choroby zakaźne. Objawy obejmują głównie osłabienie, złą tolerancję wysiłku fizycznego. Pozostałymi objawami mogą być ciemnienie skóry czy też niskie ciśnienie krwi.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać
5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać [6 zdjęć]

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody

zobacz galerię

Zespół Cushinga jest konsekwencją zbyt dużego stężenia glikokortykosteroidów. Do objawów można zaliczyć nadwagę, zmiany skórne, zaburzenia metaboliczne czy też osteoporozę.

3. Glikokortykosteroidy – leki

Z uwagi na profil swojego działania, glikokortykosteroidy są często stosowane w leczeniu różnych stanów chorobowych. Stosuje się je między innymi w niedoczynności kory nadnerczy.

Glikokortykosteroidy stosowane są także jako leki
Glikokortykosteroidy stosowane są także jako leki (123RF)

Działanie przeciwzapalne oraz modulujące działanie układu immunologicznego powoduje, że glikokortykosteroidy stosować można na przykład w astmie oskrzelowej, chorobie Leśniowskiego-Crohna czy też reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Glikokortykosteroidy stosuje się także w chorobach dermatologicznych.

4. Glikokortykosteroidy – efekty uboczne

Efekty uboczne stosowania glikokortykosteroidów mogą być bardzo poważne. Przy ich nagłym odstawieniu mogą indukować niewydolność kory nadnerczy. Przy stosowaniu na skórę mogą powodować jej ścieńczenie a nawet powstawanie rozstępów.

Mogą przyczyniać się także do powstawania stanów psychiatrycznych, takich jak euforia, a skrajnie – depresja. Mogą także powstawać zaburzenia elektrolitowe, które mogą powodować poważne konsekwencje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza