Glikokortykosteroidy – rola w organizmie, choroby, leki, efekty uboczne

Glikokortykosteroidy należą do specyficznej grupy związków chemicznych. Oprócz ich naturalnych właściwości, są szeroko stosowane w farmakologii. Czy glikokortykosteroidy to leki idealne? Nie do końca, jednak w są bardzo popularne w medycynie.

Glikokortykosteroidy – rola w organizmie

Miejscem, gdzie syntetyzowane są glikokortykosteroidy, są nadnercza. Dzieje się to pod wpływem ACTH, który jest hormonem peptydowym przysadki mózgowej. Ponad 90 procent aktywności glikokortykosteroidów przypada na kortyzol.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Działanie glikokortykosteroidów na organizm jest bardzo rozległe. To hormony, które w znacznym stopniu oddziałują na układ krążenia, układ nerwowy, czy tez układ immunologiczny.

Mają bardzo duże znaczenie w metabolizmie białek, tłuszczy czy też węglowodanów. Glikokortykosteroidy pełnią także istotną rolę w adaptacji do sytuacji stresowych. Przez działanie na mechanizmy związane z metabolizmem węglowodanów, efekt działania glikokortykosteroidów nazywany jest diabetogennym – podwyższają stężenie glukozy we krwi i mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania nastroju u dorastających dziewcząt oraz za niepożądane...

Glikokortykosteroidy – choroby

Główne choroby związane z niewłaściwym poziomem glikokortykosteroidów we krwi to choroba Addisona oraz zespół Cushinga. Choroba Addisona – to schorzenie, które powstaje na skutek niewystarczającej ilości wydzielania hormonów kory nadnerczy – głównie kortyzolu.

Przyczyn, które mogą powodować taki stan jest wiele – można do nich zaliczyć takie choroby, jak zaburzenia metaboliczne (na przykład hemochromatoza, czy też skrobiawica), zaburzenia immunologiczne czy też gruźlica.

Przyczyną choroby Addisona mogą być także choroby nowotworowe oraz gruźlica i inne choroby zakaźne. Objawy obejmują głównie osłabienie, złą tolerancję wysiłku fizycznego. Pozostałymi objawami mogą być ciemnienie skóry czy też niskie ciśnienie krwi.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody dla organizmu. Zwłaszcza jeśli w tym samym czasie...

Zespół Cushinga jest konsekwencją zbyt dużego stężenia glikokortykosteroidów. Do objawów można zaliczyć nadwagę, zmiany skórne, zaburzenia metaboliczne czy też osteoporozę.

Glikokortykosteroidy – leki

Z uwagi na profil swojego działania, glikokortykosteroidy są często stosowane w leczeniu różnych stanów chorobowych. Stosuje się je między innymi w niedoczynności kory nadnerczy.

Działanie przeciwzapalne oraz modulujące działanie układu immunologicznego powoduje, że glikokortykosteroidy stosować można na przykład w astmie oskrzelowej, chorobie Leśniowskiego-Crohna czy też reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Glikokortykosteroidy stosuje się także w chorobach dermatologicznych.

Glikokortykosteroidy – efekty uboczne

Efekty uboczne stosowania glikokortykosteroidów mogą być bardzo poważne. Przy ich nagłym odstawieniu mogą indukować niewydolność kory nadnerczy. Przy stosowaniu na skórę mogą powodować jej ścieńczenie a nawet powstawanie rozstępów.

Mogą przyczyniać się także do powstawania stanów psychiatrycznych, takich jak euforia, a skrajnie – depresja. Mogą także powstawać zaburzenia elektrolitowe, które mogą powodować poważne konsekwencje.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 9 miesięcy temu

Leki

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc