Trwa ładowanie...

Rak trzustki - przyczyny, objawy, zapalenie trzustki, leczenie

Rak trzustki stanowi pierwotną chorobę albo jest wtórnym rozrostem nowotworowych ognisk przerzutowych z innych narządów. Rak może pojawić się w każdym miejscu narządu. Do tej pory nie wiadomo, w wyniku działania jakich czynników rozwija się nowotwór trzustki. Przez długi czas choroba nie daje żadnych objawów. Co warto wiedzieć o raku trzustki? [tableofcontents]

Zobacz film: "Wydłuża życie chorych na raka trzustki. W Polsce nadal bez refundacji"

1. Przyczyny raka trzustki

Nowotwory złośliwe trzustki stanowią 3 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u człowieka. Najczęściej występują zmiany związane z rakiem trzustki o charakterze gruczolakoraka przewodowego, torbielakogruczolakoraka i raka zrazikowo-komórkowego.

Rzadziej pojawiają się raki płaskonabłonkowe, mięsaki macicy czy chłoniaki. Etiologia nowotworu trzustki nie jest do końca znana, ale wymienia się szereg czynników ryzyka, które uprawdopodobniają zachorowanie na nowotwór trzustki – związki mają jedynie charakter korelacji.

Czynniki mające wpływ na zachorowanie na raka trzustki, to:

  • chorowanie na cukrzycę,
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • niedokwaśność soku żołądkowego w wyniku przebytego leczenia chirurgicznego choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
  • palenie tytoniu (nitrozaminy w dymie papierosowym),
  • nadmierne spożywanie mięsa,
  • zbyt dużo węglowodanów i nasyconych kwasów tłuszczowych w pożywieniu,
  • kontakt z pestycydami, np. chlorkami metylenu, beta naftylaminą, benzydyną czy DDT.
Rak trzustki (prezentacja edukacyjna)
Rak trzustki (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

O raku trzustki stało się głośno, gdy kilka znanych życia publicznego zapadło na tę chorobę, w tym zmarły...

zobacz galerię

Rak trzustki głównie rozwija się po 60. roku życia. Zmiany związane z rakiem są przeważnie wykrywane w bardzo zaawansowanym stadium – w 90 proc. przypadków pojawiają się już przerzuty. Częściej z rakiem trzustki zmagają się mężczyźni niż kobiety. U mężczyzn zmiany nowotworowe związane z rakiem trzustki lokalizują się w głowie trzustki, u kobiet – raczej w trzonie i ogonie trzustki. Uznaje się, że nowotwór trzustki jest uwarunkowany genetycznie (nabyta mutacja genowa).

Statystyki potwierdzają, że rak trzustki jest częściej diagnozowany u mężczyzn. Niestety nie jest odkryta jednoznaczna przyczyna uaktywniania się choroby. Jest jednak wiadomo, że rak trzustki częściej występuje osób, które przekroczyły 60 rok życia.

Jest także potwierdzone, że rozwój choroby jest bardziej prawdopodobny przy innych chorobach, na przykład cukrzycy, nieprawidłowo leczonej chorobie wrzodowej czy zapaleniu trzustki. Choroba może się również uaktywnić u nałogowych palaczy, ponieważ ryzyko zwiększają nitrozaminy, znajdujące się w dymie papierosowym.

Rak trzustki pojawia się częściej u osób, których dieta zawiera nadmierne ilości mięsa, tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, węglowodanów, a także potraw bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Profilaktyka wymaga nie tylko stałych badań kontrolnych, ale także właściwej diety.

Rak trzustki diagnozowany jest znacznie rzadziej u osób prowadzących zdrowy tryb życia, dbających o właściwą dietę bogatą w błonnik, witaminę C, antyoksydanty, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Naukowcy alarmują również i potwierdzają, że rak trzustki może być powiązany z zanieczyszczeniami środowiska, zanieczyszczeniami chemicznymi. Ponieważ badania wykazują, że choroba pojawiła się u osób posiadających stały dostęp do chlorków metylenu, pestycydów i DDT.

2. Objawy raka trzustki

Objawy raka trzustki zależą od jego lokalizacji, wielkości, inwazyjności oraz stopnia naciekania sąsiednich narządów. We wczesnym stadium nowotwór trzustki rozwija się bezobjawowo. Często zdarza się, że objawy raka ujawniają się w bardzo zaawansowanym stadium choroby.

Do głównych objawów raka trzustki zalicza się brak apetytu] i spadek masy ciała. Z rakiem tego narządu jest związana również żółtaczka. Bardzo często z rakiem trzustki wiążą się również nudności i wymioty i ból trzustki. Pacjenci z rakiem często zgłaszają również uczucie tzw. burczenia w brzuchu, „przelewanie się”.

W raku trzustki objawem są rówież wzdęcia, odbijanie i biegunki. Częstym objawem raka trzustki są też okresowe zaparcia i wstrzymywanie gazów jelitowych. Ponadto często obserwowanym u osób z rakiem trzustki objawem jest gorączka.

U osób z rakiem trzustki zdarza się również anemia i zakrzepicę. Objawem raka trzustki jest również zapalenie trzustki, powiększenie pęcherzyka żółciowego i wodobrzusze.

Wczesnym objawem raka są często mylone z innymi dolegliwościami. Bardzo często zdarza się, że gdy objawy raka są już łatwo zauważalne, okazuje się, że rak trzustki zajął już inne narządy. W początkowej fazie choroby objawy raka to głównie ból brzucha, a także nudności i żółtaczka.

Objawem raka trzustki jest również duża utrata masy ciała. Często zdarza się, że widocznym objawem raka jest powiększony pęcherzyk żółciowy. Większość objawów raka trzustki jest mało charakterystyczna i wiele osób przypisuje je innym dolegliwościom.

Bardzo często te objawy raka trzustki są mylone z objawami innych schorzeń jak np. zwyrodnienia kręgosłupa. Kobiety, które całe życie się odchudzały, nagle zaczynają chudnąć, a po pewnym czasie pojawia się żółtaczka, objaw raka.

W przypadku trzustki zmiany są bardzo groźne właśnie ze względu na objawy raka, które nie budzą większych obaw. Gdy objawy raka trzustki skłaniają w końcu do wizyty u lekarza, zazwyczaj choroba jest już bardzo zaawansowana.

3. Rak trzustki a zapalenie trzustki

Pamiętajmy jednak, że te objawy nie zawsze muszą wskazywać na raka trzustki. Bardzo często są one objawem zapalenia trzustki, które jest również jednym z czynników ryzyka rozwoju raka. Jednak objawy od zapalenia obejmującego trzustkę różnią się w zależności od rodzaju.

Zapalenie trzustki dzielimy na ostre i przewlekłe. Ostre zapalenie trzustki dotyczy ok. 10-45 osób na każde 100 tys. osób. Rozwój zapalenia trzustki wynika najczęściej z kamicy żółciowej, za dużej wagi, alkoholizmu, urazów jamy brzusznej, leków oraz bulimii.

W ostrej postaci zapalenia trzustki stan zapalny sprawia, że aktywują się enzymy trzustkowe, które zaczynają niszczyć tkanki. Zapalenie trzustki obejmuje również tkanki naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowego. W czasie zapalenia trzustki enzymy trzustkowe niszczą ścianki i powodują perforacje. Nieleczone zapalenie trzustki może doprowadzić do niewydolności narządów.

Z kolei przewlekłe zapalenie trzustki trwa dużo dłużej i jest dużo rzadsze niż ostre zapalenie trzustki. Przewlekłe zapalenie trzustki dotyczy ok. 2-9 osób na każde 100 tys. mieszkańców. Przyczyną jest zazwyczaj choroba alkoholowa i często picie mocnych alkoholi. Objawy zapalenia trzustki mogą się również nasilać w wyniku palenia papierosów.

4. Leczenie raka trzustki

Trzustkę można leczyć odpowiednią dietą. Lekarze w leczeniu raka zalecają spożywanie pokarmów o dużej zawartości błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy C i innych antyoksydantów, które redukują zachorowanie na raka trzustki.

W zaawansowanym stadium choroby rak nacieka na inne narządy wewnętrzne, np.: dwunastnicę, przewód żółciowy, tkanki okołotrzustkowe, żołądek, śledzionę, jelito grube i węzły chłonne.

W leczeniu raka trzustki stosuje się chirurgiczne wycięcie zmienionych nowotworowo miejsc, np. zespolenia omijające, resekcje paliatywne lub radykalne zabiegi operacyjne. Uzupełnieniem takiego leczenia raka może być chemioterapia i radioterapia.

Leczenie tzw. „chemią” jest podawane w postaci np. gemcytabiny, cisplatyny, fluorouracylu (leki cytostatyczne). Na skuteczność leczenia raka wpływa moment w którym został on zdiagnozowany.

Tylko 24 proc. chorych z rakiem trzustki żyje około roku od momentu zdiagnozowania, przeżycie pięcioletnie wynosi mniej niż 5 proc. Leczenie jest w tym wypadku mocno utrudnione przez późną diagnozę choroby.

To też trzeba wiedzieć

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.