Nowotwór jajnika
Rakiem jajnika może być dotknięty jeden lub oba jajniki. W 80% przypadków nowotwór jajnika rozwija się z komórek znajdujących się na powierzchni jajników. W większości pozostałych nowotworów rak powstaje z komórek rozrodczych (które rozwijają się z komórek produkowanych przez jajniki).
1. Objawy nowotworu jajnika
Wczesna diagnostyka raka jajnika jest trudna, ponieważ objawy są mało specyficzne. Dlatego często jest wykrywany późno, kiedy przeniósł się już na sąsiednie organy (macicę), a nawet bardziej odległe narządy (wątroba, jelito).
Do najczęstszych objawów nowotworu złośliwego jajnika zalicza się:
- wzdęcie, napięcie brzucha,
- uczucie ciężkości brzucha,
- bóle miednicze i lędźwiowe,
- natychmiastowe potrzeby oddawania moczu,
- problemy trawienne (mdłości, wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia),
- zmiany wagi,
- problemy ginekologiczne (zaburzenia menstruacji, ból podczas stosunku),
- zmęczenie.
POZNAJ KANCERSUTRĘ
Seks osób cierpiących na chorobę nowotworową to wciąż temat tabu. Spawdź, czym jest kancersutra i pozwól sobie na nowo odkryć piękno bliskości.
2. Czynniki zwiększające ryzyko raka jajnika
Przyczyny nowotworów jajnika pozostają nieznane. Tymczasem wyróżniono kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania.
- Wiek: powyżej 50 lat. Nowotwór jajnika pojawia się więc najczęściej po menopauzie.
- Wcześniejsze zachorowania na raka jajnika w rodzinie, ale również na raka macicy, piersi i okrężnicy.
- Predyspozycje genetyczne: w 5 do 10% przypadków nowotwór jajnika jest dziedziczny i wiąże się z obecnością genu BRCA1, odpowiedzialnego również za raka piersi.
- Czynniki hormonalne: zastępcze leczenie hormonalne podczas menopauzy może delikatnie zwiększyć ryzyko nowotworu jajnika.
Tabletki antykoncepcyjne natomiast zmniejszają ryzyko nowotworów jajnika.
Wczesne rozpoczęcie menstruacji, późna menopauza, nieposiadanie dzieci lub pierwsze dziecko w późnym wieku również stanowią czynniki hormonalne, zwiększające ryzyko raka.
3. Rokowania w raku jajnika
Nowotwór złośliwy jajnika wywołuje najwięcej zgonów ze wszystkich nowotworów złośliwych narządu płciowego. Wiąże się to przede wszytskim z późnym jego wykryciem w wielu przypadkach. Jeśli rak jajnika zostanie wykryty wcześnie, 80% kobiet przeżywa 5 lat i więcej.
4. Diagnostyka i leczenie nowotworu jajnika
Nowotwory złośliwe jajnika są diagnozowane przez badanie ginekologiczne, uzupełnione o USG jamy brzusznej. Jeśli wyniki badania są niepokojące, diagnostyka jest uzupełniona o biopsję. Również badanie krwi na markery nowotworowe CA125 może wspomóc diagnostykę.
Leczenie raka polega na zabiegu chirurgicznym. W zależności od rozmiarów nowotworu, może on obejmować również usunięcie jednego lub obu jajników, jajowodów, a czasami nawet macicy.
W niektórych przypadkach stosowana jest również chemioterapia w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu.
Diagnostyka jest uzależniona od stadium, w którym nowotwór zostanie wykryty. Im wcześniej zacznie być leczony, tym leczenie raka jajnika będzie skuteczniejsze, a prognostyka dobra. Dlatego tak istotne jest regularne badanie ginekologiczne i konsultacja nawet przy najmniejszych wątpliwościach i objawach.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.