Trwa ładowanie...

Nowotwór jajnika

Avatar placeholder
25.02.2020 19:52
Nowotwór jajnika
Nowotwór jajnika (123RF)

Rakiem jajnika może być dotknięty jeden lub oba jajniki. W 80% przypadków nowotwór jajnika rozwija się z komórek znajdujących się na powierzchni jajników. W większości pozostałych nowotworów rak powstaje z komórek rozrodczych (które rozwijają się z komórek produkowanych przez jajniki).

spis treści

1. Objawy nowotworu jajnika

Wczesna diagnostyka raka jajnika jest trudna, ponieważ objawy są mało specyficzne. Dlatego często jest wykrywany późno, kiedy przeniósł się już na sąsiednie organy (macicę), a nawet bardziej odległe narządy (wątroba, jelito).

Do najczęstszych objawów nowotworu złośliwego jajnika zalicza się:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
 • wzdęcie, napięcie brzucha,
 • uczucie ciężkości brzucha,
 • bóle miednicze i lędźwiowe,
 • natychmiastowe potrzeby oddawania moczu,
 • problemy trawienne (mdłości, wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia),
 • zmiany wagi,
 • problemy ginekologiczne (zaburzenia menstruacji, ból podczas stosunku),
 • zmęczenie.

POZNAJ KANCERSUTRĘ

Seks osób cierpiących na chorobę nowotworową to wciąż temat tabu. Spawdź, czym jest kancersutra i pozwól sobie na nowo odkryć piękno bliskości.

2. Czynniki zwiększające ryzyko raka jajnika

Przyczyny nowotworów jajnika pozostają nieznane. Tymczasem wyróżniono kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania.

 • Wiek: powyżej 50 lat. Nowotwór jajnika pojawia się więc najczęściej po menopauzie.
 • Wcześniejsze zachorowania na raka jajnika w rodzinie, ale również na raka macicy, piersi i okrężnicy.
 • Predyspozycje genetyczne: w 5 do 10% przypadków nowotwór jajnika jest dziedziczny i wiąże się z obecnością genu BRCA1, odpowiedzialnego również za raka piersi.
 • Czynniki hormonalne: zastępcze leczenie hormonalne podczas menopauzy może delikatnie zwiększyć ryzyko nowotworu jajnika.

Tabletki antykoncepcyjne natomiast zmniejszają ryzyko nowotworów jajnika.

Wczesne rozpoczęcie menstruacji, późna menopauza, nieposiadanie dzieci lub pierwsze dziecko w późnym wieku również stanowią czynniki hormonalne, zwiększające ryzyko raka.

3. Rokowania w raku jajnika

Nowotwór złośliwy jajnika wywołuje najwięcej zgonów ze wszystkich nowotworów złośliwych narządu płciowego. Wiąże się to przede wszytskim z późnym jego wykryciem w wielu przypadkach. Jeśli rak jajnika zostanie wykryty wcześnie, 80% kobiet przeżywa 5 lat i więcej.

4. Diagnostyka i leczenie nowotworu jajnika

Nowotwory złośliwe jajnika są diagnozowane przez badanie ginekologiczne, uzupełnione o USG jamy brzusznej. Jeśli wyniki badania są niepokojące, diagnostyka jest uzupełniona o biopsję. Również badanie krwi na markery nowotworowe CA125 może wspomóc diagnostykę.

Leczenie raka polega na zabiegu chirurgicznym. W zależności od rozmiarów nowotworu, może on obejmować również usunięcie jednego lub obu jajników, jajowodów, a czasami nawet macicy.

W niektórych przypadkach stosowana jest również chemioterapia w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu.

Diagnostyka jest uzależniona od stadium, w którym nowotwór zostanie wykryty. Im wcześniej zacznie być leczony, tym leczenie raka jajnika będzie skuteczniejsze, a prognostyka dobra. Dlatego tak istotne jest regularne badanie ginekologiczne i konsultacja nawet przy najmniejszych wątpliwościach i objawach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rak jajnika - objawy, diagnoza, leczenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze