Nowotwór jajnika

Rakiem jajnika może być dotknięty jeden lub oba jajniki. W 80% przypadków nowotwór jajnika rozwija się z komórek znajdujących się na powierzchni jajników. W większości pozostałych nowotworów rak powstaje z komórek rozrodczych (które rozwijają się z komórek produkowanych przez jajniki).

Objawy nowotworu jajnika

Wczesna diagnostyka raka jajnika jest trudna, ponieważ objawy są mało specyficzne. Dlatego często jest wykrywany późno, kiedy przeniósł się już na sąsiednie organy (macicę), a nawet bardziej odległe narządy (wątroba, jelito).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Do najczęstszych objawów nowotworu złośliwego jajnika zalicza się:

Czynniki zwiększające ryzyko raka jajnika

Przyczyny nowotworów jajnika pozostają nieznane. Tymczasem wyróżniono kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania.

  • Wiek: powyżej 50 lat. Nowotwór jajnika pojawia się więc najczęściej po menopauzie.
  • Wcześniejsze zachorowania na raka jajnika w rodzinie, ale również na raka macicy, piersi i okrężnicy.
  • Predyspozycje genetyczne: w 5 do 10% przypadków nowotwór jajnika jest dziedziczny i wiąże się z obecnością genu BRCA1, odpowiedzialnego również za raka piersi.
  • Czynniki hormonalne: zastępcze leczenie hormonalne podczas menopauzy może delikatnie zwiększyć ryzyko nowotworu jajnika.

Tabletki antykoncepcyjne natomiast zmniejszają ryzyko nowotworów jajnika.

Wczesne rozpoczęcie menstruacji, późna menopauza, nieposiadanie dzieci lub pierwsze dziecko w późnym wieku również stanowią czynniki hormonalne, zwiększające ryzyko raka.

Rokowania w raku jajnika

Nowotwór złośliwy jajnika wywołuje najwięcej zgonów ze wszystkich nowotworów złośliwych narządu płciowego. Wiąże się to przede wszytskim z późnym jego wykryciem w wielu przypadkach. Jeśli rak jajnika zostanie wykryty wcześnie, 80% kobiet przeżywa 5 lat i więcej.

Diagnostyka i leczenie nowotworu jajnika

Nowotwory złośliwe jajnika są diagnozowane przez badanie ginekologiczne, uzupełnione o USG jamy brzusznej. Jeśli wyniki badania są niepokojące, diagnostyka jest uzupełniona o biopsję. Również badanie krwi na markery nowotworowe CA125 może wspomóc diagnostykę.

Leczenie raka polega na zabiegu chirurgicznym. W zależności od rozmiarów nowotworu, może on obejmować również usunięcie jednego lub obu jajników, jajowodów, a czasami nawet macicy.

W niektórych przypadkach stosowana jest również chemioterapia w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu.

Diagnostyka jest uzależniona od stadium, w którym nowotwór zostanie wykryty. Im wcześniej zacznie być leczony, tym leczenie raka jajnika będzie skuteczniejsze, a prognostyka dobra. Dlatego tak istotne jest regularne badanie ginekologiczne i konsultacja nawet przy najmniejszych wątpliwościach i objawach.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak jajnika - objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak jajnika - objawy, leczenie
Zespół policystycznych jajników (PCOS) - przyczyny powstawania, objawy, rozpoznanie, leczenie

Jajnik policystyczny - zdjęcia

Jajnik policystyczny - zdjęcia

Powodem zachorowania jest m.in. nadmierna ilość męskich hormonów.

Onkologia

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?

ze skutecznych technik leczenia raka jajnika jest kuracja antyangiogenna, która opóźnia rozwój nowotworu. (...) Podstępny wróg Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci...

Rak jajnika - objawy, leczenie

Objawy raka jajnika - symptomy, badania, leczenie

Dlaczego nowotwory jajników należą do tych najbardziej podstępnych? Otóż w początkowej fazie nie dają praktycznie żadnych objawów. Zmiany w jajnikach można wykryć za pomocą ultrasonografii, za pomocą...

Onkologia

Wadliwy gen przyczyną raka jajnika

Wadliwy gen przyczyną raka jajnika

. Każdego roku w Wielkiej Brytanii u około 7100 kobiet rozpoznaje się raka jajnika. Ponad 4200 z nich umiera z powodu tej choroby. W Polsce na ten nowotwór (...) Naukowcy odkryli gen, który odpowiedzialny jest za powstawanie...