EKG - charakterystyka, przygotowanie do badania, przebieg, wskazania

EKG to badanie, dzięki któremu można wykryć choroby serca. Podczas krótkiego i prostego testu można zaobserwować nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego oraz zaburzenia jego rytmu. Na czym polega badanie EKG i jak się do niego przygotować?

EKG - charakterystyka

Elektrokardiografia (EKG) to nieinwazyjne badanie kardiologiczne. W trakcie badania rejestruje się elektryczną czynność mięśnia sercowego. Aparat EKG utrwala impulsy elektryczne powstające w sercu, które świadczą o jego pracy. Impulsy są odbierane przez elektrody, zamocowane na skórze klatki piersiowej. Sygnały te są przetwarzane przez urządzenie (elektrokardiograf) i zapisywane na papierze lub ekranie monitora. W ten sposób powstaje tzw. krzywa EKG.

Zobacz film: "Na czym polega badanie EKG?"

Badanie EKG pozwala określić rytm i częstość pracy serca, wielkość komór sercowych oraz wykryć ewentualne zniszczenia serca, pogrubienia jego ścian czy nieprawidłowości w ukrwieniu serca.

EKG - przygotowanie do badania

Do badania EKG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jednak uprzedzić lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach. Wysiłek fizyczny (np. wejście po schodach) przed badaniem może przyspieszyć pracę serca, a przez to zaburzyć obraz. Z tego powodu kilka minut przed planowanym EKG lepiej nie wykonywać żadnego wysiłku, odpocząć i starać się zrelaksować. Dzięki temu zapis EKG będzie miarodajny.

8 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o zawale serca zanim cię spotka

Jeżeli odczuwasz niepokojące objawy związane z sercem, nigdy się nie zastanawiaj, czy to zawał, tylko dzwoń na pogotowie bądź udaj się do najbliższej placówki...

EKG - przebieg

Badanie trwa krótko (około 5 minut), jest proste i bezbolesne. Pacjent znajduje się w wyciszonym pomieszczeniu i leży na kozetce. Zanim rozpocznie się badanie, należy zdjąć biżuterię oraz zegarek. Następnie pacjent jest proszony o odsłonięcie klatki piersiowej, kostek i nadgarstków. Miejsca, do których przypina się elektrody są wcześniej oczyszczane roztworem na bazie alkoholu, a później smaruje się je specjalnym żelem.

Elektrody mocuje się do rąk i nóg, a 6 kolejnych przyczepia się do klatki piersiowej. W tym celu używa się przyssawek lub plastrów. W trakcie badania należy leżeć nieruchomo i nic nie mówić, aby nie zakłócić odczytu. Czasem pielęgniarka prosi o wstrzymanie oddechu na kilka sekund.

Badanie EKG spoczynkowe trwa kilka minut, a po jego zakończeniu elektrody są odczepiane, a pacjent może oczyścić skórę z żelu. Z wynikiem badania należy się zgłosić do kardiologa, który na jego podstawie może ocenić, czy występują jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy serca.

EKG - wskazania

Najczęściej na EKG są kierowane osoby z objawami, które mogą świadczyć o schorzeniach układu krążenia. Ból w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, utrata przytomności, zawroty głowy, bardzo złe samopoczucie to symptomy, z którymi należy udać się do lekarza rodzinnego. Zadecyduje on o konieczności wykonania EKG.

Dla osób po 45. roku życia EKG powinno być badaniem ogólnym przy rutynowej wizycie, a także w czasie badań okresowych potrzebnych do pracy. Na badanie są kierowane też osoby przed operacjami oraz w innych przypadkach, gdy lekarz uzna to za stosowne.

Osoby, które nie skończyły 45 lat i nie mają żadnych dolegliwości, które mogłyby być związane z chorobami serca, nie muszą regularnie wykonywać EKG.

Zapis EKG jest niezwykle przydatnym narzędziem dla określenia tego, czy serce pracuje miarowo, ma prawidłowy rozmiar, a komory są odpowiednio położone. Na jego podstawie można więc stwierdzić, czy występują zaburzenia przepływu impulsów elektrycznych, które są skutkiem chorób serca lub innych schorzeń (np. nadczynności tarczycy).

EKG serca jest niezwykle ważne przy rozpoznaniu aktualnie trwającego zawału serca. W zapisie widać również ślady po przebytych zawałach oraz skutki chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze. Interpretacja EKG pozwala określić, czy pacjent ma objawy zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia. Na podstawie krzywej EKG można też zaobserwować zaburzenia w poziomie elektrolitów.

Prawidłowy wynik EKG może występować również u osób, które mają niektóre choroby serca. W takich przypadkach pacjent dostaje skierowanie na dalsze badania, np. angiografię, echo serca.

Część pacjentów musi wykonać również test wysiłkowy, czyli EKG serca w czasie zwiększającego się wysiłku fizycznego. Test jest wykonywany na bieżni lub rowerze stacjonarnym.

Kardiolog może też zalecić monitorowanie pracy serca przez całą dobę. Takie badanie to Holter EKG. Małe urządzenie mocuje się do ciała lub ubrania pacjenta. Holter EKG zbiera informacje o pracy serca przez 24 godziny, a zapis jest następnie poddawany szczegółowej analizie i wykorzystywany przy diagnostyce chorób kardiologicznych.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

EKG śródsercowe
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły EKG śródsercowe
EKG śródsercowe

EKG - podstawowe badanie pracy serca

EKG - podstawowe badanie pracy serca

Artykuł sponsorowany Badanie EKG to określenie znane chyba wszystkim. Wykonywane jest niezwykle często, począwszy od wieku dziecięcego do późnej (...) starości. W aparat EKG zaopatrzona jest każda, nawet najmniejsza...

Holter EKG - wskazania do wykonania badania, przebieg

Monitor holterowski EKG

Monitor holterowski EKG

Holter EKG rejestruje pracę serca przez całą dobę w celu późniejszej, szczegółowej analizy.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Niecodzienne wykorzystanie ryb

Niecodzienne wykorzystanie ryb

Naukowcy wykorzystali martwego łososia do badań rezonansem magnetycznym.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

EKG spoczynkowe – charakterystyka, wskazania, opis badania

Czy EKG boli? (WIDEO)

Czy EKG boli? (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie EKG polega na zapisie czynności bioelektrycznej mięśnia serca. Elektrokardiografia (EKG) należy do podstawowych badań serca. Badanie (...) służące do badania...

Angiografia fluoresceinowa – wskazania, przygotowanie i przebieg, powikłania

Angiografia oka

Angiografia oka

Czarno-biały obraz siatkówki oka powstały w efekcie angiografii fluoresceinowej.

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

EKG spoczynkowe – charakterystyka, wskazania, opis badania

Wysiłkowe EKG (WIDEO)

Wysiłkowe EKG (WIDEO) Odtwórz wideo

Wysiłkowe EKG Istnieje wiele rodzajów badania elektrokardiograficznego, np. EKG podstawowe, EKG śródsercowe, EKG wysiłkowe i holter EKG. Wysiłkowe (...)...