Arytmia serca - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Arytmia serca polega na zaburzeniach rytmu serca objawiających się przyśpieszeniem, zwolnieniem albo nieregularnościami. Zdrowe serce bije miarowo, jednak są sytuacje, gdy nasze serce zaczyna bić bardzo szybko. Serce czasem przyśpiesza swoją pracę pod wpływem emocji bądź wysiłku. Jednak, gdy serce przyspiesza bez widocznej przyczyny, należy udać się do lekarza. Czasami arytmia serca jest banalnym problemem, jednak nierzadko jest związana z poważnymi konsekwencjami, nawet zagrażającymi życiu. Arytmia komorowa może mieć charakter napadowy (pojawia się okresowo) lub długotrwały (utrzymuje się przez długi czas). Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia arytmii serca.

spis treści

Zobacz film: "Leczenie chorób serca"

1. Arytmia serca - przyczyny i objawy

Normalnie serce bije ok. 60-80 razy na minutę. W sytuacjach stresowych serce może bić ok. 120 razy na minutę, a po wysiłku serce może uderzać nawet 180 razy na minutę. Gdy serce przyśpiesza bez powodu, może to wskazywać na chorobę. Arytmia serca polega na powstawaniu nierównych odstępów czasowych między następującymi po sobie uderzeniami serca albo okresów nagłego przyśpieszenia lub zwolnienia jego pracy. Za główną przyczynę arytmii serca uważa się zaburzenia powstawania i przewodzenia impulsów elektrycznych przez wyspecjalizowane komórki serca. Przyczyną arytmii serca są najczęściej: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, choroba zastawek serca, zwyrodnienie mięśnia sercowego, zaburzenia ilości elektrolitów we krwi lub przedawkowanie leków, np. glikozydów naparstnicy. Arytmia komorowa serca może mieć również związek z toczniem.

Zaburzenia rytmu serca mogą wywoływać różne dolegliwości, jednak czasem mogą nie powodować żadnych. Najczęstszą dolegliwością jest arytmia serca, która przyczynia się do tzw. kołatania serca. Objawem arytmii jest uczucie szybkiej lub nierównomiernej pracy serca. Pacjenci cierpiący na arytmię serca objawy określają również jako opóźniony lub „mocny” rytm serca. Natomiast tzw. skurcze dodatkowe powodują uczucie określane jako „przeskakiwania” lub kłucia w klatce piersiowej, chwilowe zatrzymania pracy serca. Objawy w arytmii serca mogą być również bardzo niespecyficzne. Często bowiem zdarza się, że objawem arytmii jest uczucie ogólnego osłabienia organizmu, czy bólem w klatce piersiowej. Objawy u osób chorych na arytmię serca to również duszności, uczucie gorąca, a nawet wybudzanie się ze snu.

 Wyniki badania EKG z diagnozą migotania komór
Wyniki badania EKG z diagnozą migotania komór

Migotanie komór jest częstą przyczyną zgonów.

zobacz galerię

Skurcze dodatkowe serca mogą być wynikiem pojawienia się ognisk ektopowych w sercu, a więc miejsc, w których niezależnie od układu bodźco-przewodzącego następuje wytwarzanie impulsów elektrycznych pobudzających serce.

2. Arytmia serca - diagnostyka i leczenie

Po zdiagnozowaniu arytmii serca należy poszukać przyczyny choroby serca. Poza dokładnym badaniem lekarskim diagnozując arytmię, konieczne są wielokrotne badania EKG. Aby ocenić kondycję serca i płuc, lekarz zaleca następujące badania:

Jeśli u chorego na arytmię podejrzewa się lub zdiagnozowano chorobę niedokrwienną serca, należy wziąć po uwagę wykonanie testu wysiłkowego i koronarografii. Osoby leczone lekami moczopędnymi muszą mieć okresowo mierzony poziom elektrolitów, w szczególności potasu, gdyż nieprawidłowe jego wartości mogą spowodować groźne dla zdrowia pacjenta zaburzenia rytmu serca. U pacjenta chorego na arytmię z utrwalonym migotaniem przedsionków, które leczy się lekami przeciwkrzepliwymi, konieczne jest regularne badanie parametrów krzepnięcia krwi.

Wdrożenie kuracji arytmii serca i jej intensywność uzależnione są od rodzaju zaburzenia rytmu serca, od dolegliwości i możliwych konsekwencji choroby. Lekarz musi ocenić, czy przebieg arytmii serca jest łagodny, potencjalnie złośliwy, czy złośliwy. Leczenie arytmii serca jest najskuteczniejsze, jeśli przyczyna choroby jest rozpoznana i możliwa do usunięcia (np. leczenie choroby niedokrwiennej serca, choroby zastawek, unormowanie nadciśnienia tętniczego, wahań hormonalnych). Istotna dla zdrowia jest również zmiana dotychczasowego stylu życia. Konieczna jest zdrowa dieta, utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Leczenie zabiegowe arytmii komorowej serca może opierać się na:

Wszczepienie specjalnego urządzenia regulującego rytm serca stosuje się u chorych z nawracająca i ciężką arytmią serca. Są to tzw. kardiowertery-defibrylatory, regulujące pracę organu, albo stymulatory serca. W niektórych przypadkach arytmii serca następuje odkrycie źle pracującego mięśnia organu i jego usunięcie, co oznacza powrót do zdrowia pacjenta chorego na arytmię.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy