Trwa ładowanie...

Test wysiłkowy EKG

Test wysiłkowy EKG
Test wysiłkowy EKG

Test wysiłkowy EKG jest częstym badaniem pozwalającym stwierdzić, jak dobrze funkcjonuje nasze serce. W trakcie testu wysiłkowego przeprowadzane jest badanie EKG, mierzony jest także puls i rytm serca oraz ciśnienie. Badanie to jest niezwykle ważne u osób, którym grozi zawał serca. Dzięki temu można określić jak duże jest zagrożenie i czy zawał jest blisko. Wykonuje się go pod ścisłą kontrolą i obserwacją lekarza, który dokładnie monitoruje przebieg wykonywanego testu wysiłkowego EKG.

spis treści
Na czym polega EKG?
Na czym polega EKG?

EKG (elektrokardiografia) jest jednym z wielu badań serca. Istnieje bardzo wiele badań kardiologicznych,

zobacz galerię

1. Przebieg testu wysiłkowego EKG

Test wysiłkowy, czyli inaczej elektrokardiograficzna próba wysiłkowa, polega na monitorowaniu pracy serca pacjenta poddawanego wysiłkowi fizycznemu za pomocą elektrod przyczepionych do jego klatki piersiowej. Najczęściej pacjent musi ćwiczyć na bieżni ruchomej. Co około 3 minuty zwiększa się szybkość urządzenia. Podczas badania sprawdzane jest ciśnienie, puls, oddech i zmęczenie pacjenta. Wykres EKG w połączeniu z uzyskanymi danymi jest następnie interpretowany przez lekarza.

2. Wskazania do wysiłkowego EKG

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Osoby, którym najczęściej zleca się wykonanie testu wysiłkowego to pacjenci po przebytych operacjach serca oraz osoby z problemami sercowo-naczyniowymi. Jeśli doświadczasz bólów w klatce piersiowej, a twój oddech jest płytki, należy zastanowić się nad testem wysiłkowym. Często tego typu badanie serca przeprowadza się także w celu ustalenia granic bezpiecznego wysiłku fizycznego.

3. Diagnostyka chorób układu krążenia

Zapis EKG wykonany podczas testu wysiłkowego pomaga stwierdzić różnego rodzaju choroby układu krążenia, serca oraz płuc. Najczęściej przy pomocy testu wysiłkowego serca diagnozuje się chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia rytmu serca, a także ryzyko zawału. Czasami zleca się to badanie przed wykonaniem innych badań, bądź zabiegiem chirurgicznym.

4. Skuteczność badania elektrokardiograficznego

U pacjentów zagrożonych chorobami tętnicy wieńcowej, nieprawidłowy wynik EKG wskazuje chorobę ze skutecznością 90%. Zdarza się jednak, że wynik testu błędnie nie wykrywa choroby. U pacjentów w mniejszym stopniu zagrożonych chorobami tętnicy wieńcowej, prawidłowe wyniki badania z 90-procentową skutecznością potwierdzają brak zmian chorobowych.

Testowi wysiłkowemu EKG najczęściej poddawane są osoby starsze. Dzięki niemu można ocenić ryzyko zawału serca, a także wyznaczyć bezpieczne granice wysiłku fizycznego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: EKG
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze