Kardiolog – czym się zajmuje i jakie choroby leczy?
Kardiolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób serca oraz naczyń krwionośnych. Interesuje go wiele związanych z nimi kwestii: wrodzone i nabyte wady serca, dysfunkcje w obrębie układu krążenia oraz choroby sercowo-naczyniowe. Jakie badania wykonuje i które choroby leczy?
1. Kto to kardiolog?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego. To inaczej układ krążenia: serce i naczynia krwionośne, to jest żyły, tętnice i naczynia włosowate.
Z pomocy kardiologa korzystają osoby, które zmagają się z nabytymi i wrodzonymi chorobami układu krążenia, zarówno chorujące przewlekle, jak i zmagające się z chorobą nagłą o ostrym przebiegu.
Wyodrębnia się trzy specjalizacje związane z kardiologią. To:
- kardiologia (zajmuje się nią kardiolog),
- kardiologia dziecięca, zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób serca u dzieci oraz młodzieży (zajmuje się nią kardiolog dziecięcy),
- kardiochirurgia (kardiochirurg koncentruje się na operacyjnym leczeniu serca i naczyń krwionośnych).
2. Czym się zajmuje kardiolog?
Do najważniejszych zadań kardiologa zalicza się:
- diagnozowanie i leczenie wad serca, chorób układu krążenia oraz naczyń krwionośnych,
- przeprowadzanie badań inwazyjnych i nieinwazyjnych,
- kwalifikowanie do zabiegów operacyjnych,
- sprawowanie opieki pooperacyjnej,
- wspieranie pacjentów ze schorzeniami układu krążenia podczas rehabilitacji.
W zakresie konsultacji kardiolog:
- przeprowadza wywiad i badanie przedmiotowe
- stawia rozpoznania lekarskie,
- udziela zaleceń lekarskich,
- przepisuje leki,
- wystawia skierowania na badania, konsultacje, hospitalizacje,
- wystawia zwolnienia lekarskie.
3. Jakie badania wykonuje kardiolog?
Z uwagi na rodzaj stosowanych technik diagnostycznych i leczniczych, kardiolog wykonuje badania nieinwazyjne i inwazyjne. Kardiologia nieinwazyjna jest ukierunkowana na rozpoznawanie oraz leczenie chorób serca i układu krążenia bez ingerowania w struktury organizmu.
Z kolei kardiologia inwazyjna, nazywana także interwencyjną, umożliwiająca leczenie chorób układu krążenia bez otwierania klatki piersiowej.
Kardiologiczne badania nieinwazyjne, to jest niewymagające ingerencji w struktury ciała, to:
- elektrokardiografia (EKG) spoczynkowa,
- EKG wysiłkowe (inaczej próba wysiłkowa),
- badanie metodą Holtera, czyli 24-godzinne badanie EKG lub 24-godzinne badanie ciśnienia tętniczego,
- echokardiografia (inaczej echo serca, USG serca),
- RTG klatki piersiowej,
- tomografia komputerowa (TK) klatki piersiowej,
- rezonans magnetyczny (MRI) klatki piersiowej oraz serca,
- pozytronowa tomografia emisyjna (PET) serca,
- nieinwazyjne badanie hemodynamiczne tętnic obwodowych.
Do kardiologicznych zabiegów inwazyjnych, które znajdują zastosowanie w diagnostyce, ale i terapii chorób układu krążenia, to:
- cewnikowanie serca,
- angiografia tętnic i żył obwodowych (polega na podaniu środka kontrastowego do naczynia krwionośnego i jego obserwacji za pomocą aparatu rentgenowskiego),
- angiografia wieńcowa (koronarografia),
- przezskórne interwencje wieńcowe,
- wszczepienie stymulatora serca,
- ablacja,
- biopsja endomiokardialna – pobranie wycinków mięśnia sercowego,
- inwazyjne badanie czynnościowe tętnic wieńcowych.
4. Jakie choroby leczy kardiolog?
Kardiolog leczy różne choroby, najczęściej jest to: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zaburzenia rytmu i przewodzenia, wady serca, arytmia komorowa, zaburzenia rytmu serca (np. migotanie przedsionków), przewlekła lub ostra niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia lipidowe, choroba wieńcowa, w tym ostre zespoły wieńcowe, np. zawał serca.
Najczęstsze problemy kardiologiczne u dzieci to wady wrodzone serca. Mogą one dotyczyć nieprawidłowości w jego budowie lub położenia w klatce piersiowej.
W procesie rozpoznawania i leczenia chorób, które nie są bezpośrednio związane z mięśniem sercowym, dochodzi do nakładania się na siebie różnych dyscyplin naukowych takich jak neurologia, angiologia oraz pulmonologia.
Kardiolog na NFZ czy prywatnie?
Z pomocy kardiologa można skorzystać zarówno prywatnie, opłacając wizytę (koszt prywatnej konsultacji kardiologicznej to około 200 zł) lub zdecydować się na poradę w ramach NFZ.
Na wizytę w tym przypadku trzeba mieć skierowanie od lekarza POZ (internista, lekarz rodzinny lub pediatra) lub innego lekarza, który udziela świadczeń w ramach umowy z NFZ. Minusem takiego rozwiązania jest zarówno długi czas oczekiwania na wizytę, jak i ograniczona dostępność specjalistów.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.