Trwa ładowanie...

Stymulator serca - działanie, rodzaje, zalecenia

Avatar placeholder
30.03.2021 20:59
Stymulator serca - działanie, rodzaje, zalecenia
Stymulator serca - działanie, rodzaje, zalecenia

Stymulator serca zwany kardiostymulatorem, to po prostu rozrusznik najważniejszego ludzkiego organu. Jego celem i zadaniem jest stymulowanie i pobudzanie pracy serca. Stymulator serca jest potrzebny w wypadkach nieprawidłowego funkcjonowania pracy serca. Wszczepia się go także jeśli chory cierpi na różne dolegliwości układu krążenia.

spis treści

1. Jak dziala stymulator serca?

Jest to urządzenie, które pobudza serce do pracy. Stymuluje je za pomocą impulsów elektrycznych. Działa dzięki własnemu wewnętrznemu zasilaniu, czyli odpowiedniej baterii działającej kilka lub kilkanaście lat. Po jej wyczerpaniu następuje wymiana. Stymulator serca jest niedużych rozmiarów. Działa na zasadzie wytwarzania sygnałów elektrycznych. Te impulsy powstają w momencie, gdy serce pacjenta przestaje pracować. Wtedy jego działanie zostaje wsparte przez stymulator serca. Nie wysyła on impulsów, w momencie gdy serce może samo funkcjonować. Dzieje się tak, żeby nie dochodziło do kolidowania ze sobą dwóch rytmów.

Stymulator serca pobudza je do działania
Stymulator serca pobudza je do działania

2. Różne rodzaje stymulatorów dostosowane do wad serca

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Ze względu na działanie wyróżnia się kilka rodzajów stymulatorów serca. Jednym z nich jest ten, który ma na celu zapobieganie arytmii serca. Dzieje się tak w przypadku, gdy mamy do czynienia z tzw. częstoskurczem. Wtedy stymulator serca zaczyna działać, powodując przerwanie tego niebezpiecznego zjawiska. Są też takie, które za zadanie mają pobudzać do pracy prawą komorę lub prawy przedsionek serca. W tym przypadku najpierw impulsy docierają właśnie do tych miejsc, ale za chwilę promieniują na całe serce. Taki stymulator serca określa się jako jednojamowy. Są też takie, których elektrody umieszczone są i w prawej komorze oraz prawym przedsionku. To są urządzenia dwujamowe. Przy bardzo dużej niewydolności serca stosuje się inne rozwiązanie. Elektrody w tym przypadku umiejscowione są w obydwu wcześniej wymienionych miejscach, a także w lewej komorze.

Taki stymulator serca określa się jako trójjamowy. To urządzenie stosuje się po to, żeby odwlec w czasie lub całkowicie uniknąć operacji przeszczepu serca u osoby chorej. W przypadku migotania przedsionków stosuje się symulator serca dwujamowy-dwuprzedsionkowy. Jak sama nazwa wskazuje, elektrody znajdują się w obydwu przedsionkach. Jeszcze inny wariant zakłada umiejscowienie również trzeciej elektrody w prawej komorze. Stymulator serca może też być wszczepiony osobom aktywnym ruchowo. Posiada on adaptacyjną zmianę częstości, czyli po prostu dostosowuje się do zmian, gdy np. pacjent podlega jakiemuś wysiłkowi.

To musisz wiedzieć

3. Ważne zalecenia na czas użytkowania

Osoba, która ma wszczepiony stymulator serca powinna wiedzieć jakie są zasady jego użytkowania oraz o pewnych ograniczeniach z nim związanych. Oczywiście koniecznością są systematyczne wizyty u kardiologa. Ważne jest też pamiętać tym, aby sprawdzać trwałość baterii i w razie potrzeby wymienić ją na nową. Stymulator serca nie ogranicza osobie, która go nosi normalne funkcjonowanie i korzystanie z życia. Można być aktywnym fizycznie. Oczywiście sporty walki, czy inne, które uważa się za kontaktowe nie są wskazane osobie, ze wszczepionym stymulatorem serca. To dotyczy też dyscyplin grożących przewróceniem się lub upadkiem. Można też wybierać się nawet w dalekie podróże oraz prowadzić samochód.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze