Trwa ładowanie...

Ból klatki piersiowej - przyczyny, objawy

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
23.01.2024 07:57
Ból klatki piersiowej często budzi niepokój u pacjentów.
Ból klatki piersiowej często budzi niepokój u pacjentów. (Adobe stock)

Ból klatki piersiowej często budzi niepokój u pacjentów. Każdego roku kilkaset tysięcy Polaków powodu tego rodzaju dolegliwości udaje się do gabinetu lekarskiego. Ból i kłucie w klatce może sygnalizować chorobę układu krążenia. W niektórych sytuacjach taka dolegliwość towarzyszy nerwicy.

spis treści

1. Jakie są przyczyny bólu klatki piersiowej?

Ból klatki piersiowej towarzyszy wielu stanom chorobowym. Może być spowodowany:

  • dławicą piersiową,
  • zawałem serca,
  • nerwicą,
  • rakiem płuc,
  • zapaleniem opłucnej,
  • rozwarstwieniem aorty,
  • zapaleniem osierdzia,
  • odmą opłucnową,
  • zatorowością płucną,
  • refluksem żołądkowo-przełykowym,
  • półpaścem,
  • neuralgią.

2. Objawy bólu w klatce piersiowej

Ból dławicowy stanowi najczęstszy objaw choroby niedokrwiennej serca, czyli choroby wieńcowej. Objawia się on dyskomfortem, uczuciem rozpierania i pieczenia w części zamostkowej klatki piersiowej. Niekiedy umiejscawia się on między łopatkami. Osoby z chorobą wieńcową oprócz dolegliwości bólowych mogą doświadczać duszności czy dławienia, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej lub stresu emocjonalnego. Ból dławicowy może pojawić się również po spożyciu obfitego posiłku. Zaciskający ból typowy dla choroby wieńcowej może promieniować do żuchwy, szczęk, ramion, do lewej lub prawej ręki.

Zobacz film: "Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?"

Ból w klatce piersiowej, spowodowany zawałem mięśnia sercowego, najczęściej jest bardzo silny i nagły. Objawia się on uciskiem, pieczeniem, dławieniem i dusznościami w okolicach mostka lub mięśnia sercowego. Zawałowi serca najczęściej towarzyszą takie objawy jak duszności, wzmożona potliwość, zmęczenie, mdłości, wymioty, uczucie lęku, bladość skóry. Dolegliwości bólowe mogą promieniować do żuchwy i lewej ręki, a także do brzucha i pleców.

Dolegliwości bólowe u pacjentów cierpiących na nerwice mają podłoże psychogenne. Tego rodzaju ból może objawiać się uciskiem, kłuciami w klatce piersiowej, kołataniem serca, dusznościami, wzmożoną potliwością.

Ból klatki piersiowej w przebiegu raka płuc ma charakter ostry i zwykle nasila się podczas odkrztuszania mokrej wydzieliny. Nowotwór może objawiać się też chrypą, zaburzeniami połykania i krwiopluciem. Wielu chorych cierpi z powodu nawrotowego zapalenia płuc.

Ból w obrębie klatki piersiowej może być związany z rozwarstwieniem aorty. Może on promieniować do okolicy lędźwiowej lub do obszaru między łopatkami. Jest to niezwykle intensywny i przeszywający ból, który jest opisywany przez pacjentów jako „rozdzierający”. Umiejscawia się w okolicy zamostkowej.

Ból opłucnowy klatki piersiowej jest ostry i kłujący. Nasila się wówczas, gdy pacjent bierze głęboki oddech. Jest zlokalizowany jest po jednej strony klatki piersiowej.

Refluks żołądkowo-przełykowy może być spowodowany otyłością, niewłaściwym sposobem odżywiania, zaburzeniami związanymi z opróżnianiem żołądka. U pacjentek ciężarnych za pojawienie się problemu odpowiada z kolei wpływ hormonów. Choroba refluksowa powoduje ból w klatce, pieczenie w przełyku oraz uczucie pieczenia za mostkiem. Nieprzyjemne dolegliwości zaobserwować można po spożyciu obfitej lub tłustej potrawy.

Ból związany z półpaścem może przybierać różne formy, w tym uczucie pieczenia, kłucia. Dolegliwości bólowe opisywane są przez pacjentów jako pulsujące bądź promieniujące, bardzo intensywne. W przypadku tej choroby ból klatki piersiowej zwykle występuje przed pojawieniem się wysypki. Jeśli półpaścem dotknięta jest strefa nad klatką piersiową, ktoś może pomylić go z bólem w czasie zawału.

Neuralgia w obrębie klatki piersiowej, inaczej nerwobóle klatki piersiowej to problem wielu pacjentów. Bóle te mogą stanowić konsekwencję:

  • urazów żeber,
  • niedoboru witaminy B,
  • stanu zapalnego nerwu obwodowego,
  • ucisku nerwu (w wielu przypadkach jest to spowodowane chorobą nowotworową lub obrzękiem powypadkowym).

Nerwobóle w klatce towarzyszą także chorobom układowym tkanki łącznej. Dolegliwości tego rodzaju zwykle powodują ból kłujący, piekący, rwący, ostry lub promieniujący.

3. Diagnostyka bólu klatki piersiowej

Jakie badania są zalecane w przypadku bólu klatki piersiowej? W trakcie badania i wywiadu lekarskiego specjalista powinien wziąć pod uwagę charakter dolegliwości bólowych, nasilenie objawów, częstotliwość bólu, czas trwania. Nie bez znaczenia są również objawy towarzyszące - mogą się różnić w zależności od choroby, która powoduje ból w klatce piersiowej. Podstawowe badania diagnostyczne obejmują:

4. Leczenie bólu klatki piersiowej

Leczenie bólu klatki piersiowej może przebiegać w różnoraki sposób. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, jaka jest pierwotna przyczyna dolegliwości bólowych. W przypadku zawału serca personel medyczny może podać pacjentowi leki z grupy beta-blokerów, leki przeciwpłytkowe, inhibitory konwertazy angiotensyny, nitroglicerynę i środki o działaniu uspokajającym.

Metodą leczenia nerwic z wyboru jest psychoterapia. W przypadku półpaśca, terapia obejmuje stosowanie leków o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbólowym. Rak płuc może wymagać zastosowania radioterapii, chemioterapii, leków ukierunkowanych molekularnie, czy immunoterapii. Zdiagnozowany refluks leczy się z kolei środkami zawierającymi esomeprazol, omeprazol, pantoprazol lub rabeprazol, lanzoprazol.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze