Elektrolity - charakterystyka, niedobór, źródła

Elektrolity są ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a zwłaszcza układu nerwowego i mięśniowego. Najważniejsze elektrolity to sód, potas, wapń i magnez. Jakie funkcje pełnią elektrolity? Kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na ich utratę? Jak uzupełnić ich niedobory elektrolitów?

Elektrolity - charakterystyka

Elektrolity to substancje rozpuszczające się w płynach ustrojowych. Elektrolity to jony soli, naładowane dodatnio, czyli kationy (sód, potas, wapń, magnez) lub ujemne aniony. To właśnie dzięki nim jest możliwe utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej.

Elektrolity są bardzo ważne dla układu nerwowego – przez to, że mają elektryczne właściwości potrafią przewodzić impulsy nerwowe, niezbędne dla funkcjonowania całego układu nerwowego oraz mózgu.

Elektrolity są istotne również dla naszych mięśni, w tym największego z nich, czyli serca. Elektrolity wpływają na skurcze i rozkurcze mięśni, co w przypadku serca wiąże się z pompowaniem krwi i dostarczaniem tlenu do wszystkich komórek organizmu.

Odpowiednie stężenie elektrolitów jest kluczowe dla całej gospodarki wodnej organizmu. Ponieważ elektrolity są naładowane elektrycznie, „przyciągają” wodę, która następnie jest rozprowadzana i wchłaniana we wszystkich komórkach organizmu.

Elektrolity - niedobór

Elektrolity są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pierwsze sygnały braku odpowiedniej ilości elektrolitów w organizmie to zwykle osłabienie, złe samopoczucie i brak energii. Często w wyniku niedoboru elektrolitów pojawiają się też drżenie, bóle i skurcze mięśni, biegunki, zaparcia oraz obrzęki nóg. Niewystarczający poziom elektrolitów sprawia, że czujemy się senni, apatyczni i nie mamy motywacji do wykonywania codziennych obowiązków.

Niedobór elektrolitów może mieć też poważniejsze skutki, takie jak zaburzenia pracy serca, omdlenia, konwulsje, paraliż oraz łamliwość kości.

Elektrolity - przyczyny niedoboru

Przyczyn niedoboru elektrolitów może być wiele, jednak najczęściej winne są zaburzenia czynności układu pokarmowego, wywołujące biegunki i wymioty, a także upały. Bardzo wysoka temperatura na zewnątrz sprawia, że intensywnie się pocimy i w ten sposób tracimy minerały.

Przyczyną braku odpowiedniej ilości elektrolitów często jest również wytężony wysiłek fizyczny. W czasie intensywnych treningów, ale również przy ciężkiej pracy fizycznej, bardzo się pocimy i w ten sposób narażamy organizm na utratę elektrolitów.

Niedobór elektrolitów wiązać się może z przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów, nieracjonalnym żywieniem oraz stosowaniem rygorystycznych diet. Na ich poziom negatywnie wpływa też przyjmowanie leków moczopędnych i przeczyszczających.

10 sposobów, by pić więcej wody każdego dnia

Nawodnienie organizmu jest ważne dla zdrowia, szczupłej sylwetki, pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia. Nie zawsze udaje ci się wypić zalecaną porcję...

Elektrolity - źródła

Elektrolity można uzupełnić w prosty sposób. Jeśli chcemy uzupełnić braki elektrolitów, to musimy zacząć od nawodnienia organizmu. Pomocne w uzupełnianiu elektrolitów może okazać się picie dużych ilości wody mineralnej (ale również soku pomidorowego bogatego w potas i wody kokosowej zawierającej mikroelementy) oraz zdrowa dieta. Oczywiście zapotrzebowanie na elektrolity zależy również od naszych nawyków i stylu życia. Osoby regularnie uprawiające sport muszą pamiętać o częstym uzupełnianiu elektrolitów, np. poprzez spożywanie napojów izotonicznych. Izotoniki nawadniają organizm, zapobiegając niedoborom elektrolitów, a także dodają energii.

W lecie, przy upałach, musimy pamiętać, że nasz organizm potrzebuje więcej płynów niż zwykle, ponieważ intensywniej się pocimy i w ten sposób tracimy elektrolity. Należy dbać o ilość elektrolitów również w czasie wakacji w krajach o tropikalnym klimacie, gdzie łatwo o odwodnienie.

Do niebezpiecznych niedoborów elektrolitów bardzo często dochodzi w czasie infekcji pokarmowych. Jeśli cierpimy na biegunki i wymioty, musimy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów i elektrolitów. Można też skorzystać z dostępnych w aptece preparatów z elektrolitami, które uzupełniają braki wynikające z choroby.

W uzupełnianiu ilości elektrolitów niezwykle istotne jest stosowanie diety bogatej w potas, wapń, magnez i sód. Produkty zawierające potas to: suszone morele, suszone figi, banany, ziemniaki, awokado, kiwi, grejpfruty i pomidory. Cenny wapń znajduje się głównie w mleku i jego przetworach (jogurtach, maślankach, serach, twarogach), ale również w sardynkach, pieczywie razowym i roślinach strączkowych. Najlepsze źródła magnezu to kakao, czekolada, kasza gryczana, płatki owsiane oraz orzechy laskowe. Jeżeli chodzi o sód, przeważnie nie mamy problemu z jego niedoborem – dostarcza go sól, która obecna jest w większości produktów spożywczych.

Po zaobserwowaniu objawów mogących świadczyć o zaburzeniach gospodarki wodno-elektrolitowej warto wykonać badanie krwi. Oznaczenie stężeń elektrolitów wykaże, czy mamy odpowiednie ilości elektrolitów w organizmie.

Sylwia Stachura, 4 tygodnie temu

Składniki mineralne

Komentarze (5)
~Kamil
~Kamil 2 miesiące temu

Czasami sama woda nie wystarczy i bez preparatu z elektrolitami organizm sam nie poradzi sobie z odwodnieniem, zwłaszcza gdy temperatura na zewnątrz nie sprzyja regeneracji. Problemem jest smak preparatów z elektrolitami. Na rynku jeśli chodzi o smak to zdecydowanie polecam jonolit.

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

Woda! Woda oczywiście jest niezbędna, i pijmy ją wg zaleceń. Mnie pomogła w odchudzaniu.Trzeba jeszcze dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, potrzeba również zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych i wody każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Do tego poleciła mi znajoma świetny program: idealnafigura.com/gberes.Teraz stwierdzam że zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Składniki mineralne
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Składniki mineralne
Składniki mineralne

Jak wzbogacić swoją dietę w wapń?

Jak wzbogacić swoją dietę w wapń?

Mleko niskotłuszczowe lub odtłuszczone Mleko to jeden z uniwersalnych sposobów, aby dostarczyć wapń organizmowi. Już jedna filiżanka to prawie 1/3 zalecanej dziennej dawki wapnia. Możesz jeść mleko z płatkami, używać go do zrobienia gorącego kakao albo...

Składniki mineralne

Zapylanie roślin

Zapylanie roślin

Warzywa i owoce, które dostarczają największej porcji witamin i minerałów, są w dużej mierze zależne od pszczół i innych zapylających zwierząt.

Składniki mineralne

Jedzenie bogate w potas

Jedzenie bogate w potas

Słodkie ziemniaki Słodkie ziemniaki znajdują się na szczycie rankingu produktów bogatych w potas. 100 gramów słodkiego ziemniaka to 118 kcal i 816 mg potasu, czyli jakieś 17% dziennego zapotrzebowania na ten minerał. Znajdziemy tu również błonnik, beta-karoten...

Składniki mineralne

Produkty zaskakująco bogate w wapń

Produkty zaskakująco bogate w wapń

Zapotrzebowanie na wapń Twoje ciało jest nieustannie narażone na utratę wapnia. Składnik ten jest wypłukiwany z organizmu wraz z potem

Składniki mineralne

Objawy, które mogą świadczyć o niedoborze cynku

Objawy, które mogą świadczyć o niedoborze cynku

się, że nic tak nie wzmacnia struktury paznokcia, jak ten pierwiastek. Możesz też wykorzystać suplementy diety zawierające ten składnik. Po miesięcznej kuracji zauważysz (...) zielony, szpinak i kakao. Możemy także wspomóc się suplementami...

Składniki mineralne

Chrom organiczny

Chrom to pierwiastek śladowy regulujący gospodarkę węglowodanową i lipidową w organizmie. Suplementacja diety chromem zalecana jest w cukrzycy oraz w chorobach układu krążenia (miażdżyca, podwyższony poziom cholesterolu). Ponadto wspomaga on odchudzanie...

Składniki mineralne

Czy owoce i warzywa przestaną być zdrowe?

Czy owoce i warzywa przestaną być zdrowe?

porcji witamin i składników mineralnych oraz błonnika, są w dużej mierze zależne od pszczół i innych zapylających kwiaty zwierząt. Problem (...) w tym, że ilość naturalnych zapylaczy spada z dnia na dzień, co może zmniejszyć...

Składniki mineralne

Wapń w diecie dziecka

spożywczych. Na opakowaniach widnieje informacja, ile dziennego zapotrzebowania na dany składnik odżywczy można uzupełnić poprzez spożycie danego produktu